italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uctění památky Jana Palacha v Římě u příležitosti 55. výročí jeho úmrtí

U příležitosti 55. výročí úmrtí Jana Palacha uspořádalo Velvyslanectví ČR v Římě dne 22. ledna 2024 konferenci, na které vystoupili tři italští historici. V den 55. výročí Palachova úmrtí dne 19. ledna 2024 zorganizovala římská krajanská organizace Asociace Praha pietní akt položení květin u jeho památníku v Římě – za účasti zástupců velvyslanectví i místní radnice.
 

Na konferenci, kterou dne 22. ledna 2024 u příležitosti tohoto výročí zorganizovalo velvyslanectví, vystoupili postupně profesoři soudobých evropských dějin Francesco Leoncini, Francesco Caccamo a Luigi Scoppola Iacopini. Díky jejich historickému rozboru si početné publikum z řad krajanů a akademické obce mohlo připomenout Palachovu oběť, jež se stala jedním z nejsilnějších symbolů odporu proti okupaci Československa a nastupující normalizaci. Na úvod vystoupil velvyslanec ČR v Itálii Jan Kohout, jenž připomněl odkaz mladého českého studenta a zdůraznil význam jeho mimořádného činu, který nezasáhl pouze tehdejší československou společnost, ale silně rezonoval i v Itálii. Závěrem byl dán prostor divákům na jejich dotazy a příspěvky. Následné občerstvení se stalo okamžikem společného sdílení osobních zkušeností a reflexe.

Výročí Palachova úmrtí bylo též uctěno položením květin u pomníku na náměstí Jana Palacha v Římě. Tam pietní akt zorganizovalo dne 19. ledna 2024 místní krajanské sdružení Asociace Praha, a to za účasti členů sdružení a představitelů velvyslanectví i radnice místní části Řím 2, na jehož území se památník nachází.

Velvyslanec Jan Kohout během projevu

Velvyslanec Jan Kohout během projevu

Konference u příležitosti 55. výročí úmrtí Jana Palacha

Konference u příležitosti 55. výročí úmrtí Jana Palacha

Položení květin k památníku Jana Palacha na Piazza Jan Palach v Římě

Položení květin k památníku Jana Palacha na Piazza Jan Palach v Římě