Prezentace knihy Italové v českých zemích dne 12. 2. 2025 v Římě
20.01.2025 / 12:43 | Aktualizováno: 17.02.2025 / 15:59
Velvyslanectví České republiky v Římě a České centrum Řím pořádají dne 12. února 2025 v 18:00 v Sala della Protomoteca (Campidoglio) v Římě, ve spolupráci s nadací Eleutheria, výjimečný česko-italský večer, v rámci kterého se uskuteční prezentace knihy Gli Italiani nelle Terre Boeme. Knihu představí dlouholetý ředitel Strahovské knihovny v Praze Gejza Šidlovský a Francesco Augusto Razetto, prezident nadačního fondu Eleutheria. Během večera zazní i barokní hudba italských a českých hudebníků.
Tento ediční počin byl realizován nakladatelstvím Eleutheria ve spolupráci s Italským velvyslanectvím v Praze. Kniha, jejímiž editory jsou Francesco Augusto Razetto, Ottaviano Maria Razetto, Flavio R. G. Mela a Genny Di Bert, má jako stěžejní námět historické a umělecké vazby mezi Itálií a Českem, jež představil Franco Cardini a detailně objasnili přední čeští a italští odborníci z řad profesorů a historiků.
Publikace sleduje dynamickou a aktivní kulturní výměnu, v níž spolu Češi a Italové pobývali v Praze, a to už od prvních italských kontaktů s českými zeměmi v 10. století. Vzájemné kulturní a společenské vazby se v následujících obdobích prohlubovaly a měly dopady v mnoha odvětvích. Kniha tyto dopady reflektuje až do současnosti, a to nejen mezi Itálií a Prahou, ale také dalšími městy v České republice.
Mezi nejreprezentativnější osobnosti mající vliv na kulturní a umělecký růst jmenujme například osobnost Francesca Petrarcy, který pobýval v Praze roku 1356 a byl přijat na dvoře Karla IV. Manýristický malíř Giuseppe Arcimboldo, narozen v Miláně, jež pobýval v Praze dlouhodobě, a to na císařském dvoře panovníka Rudolfa II. v pozici panovníkova rádce a dvorního malíře. V průběhu staletí pobývali v českých zemích Italové z řad libretistů. Lorenzo da Ponte, autor libret tří slavných Mozartových oper: Figarovy svatby, Dona Giovanniho a Cosi fan tutte. Osobnosti italské provenience přijížděly do Čech také mnohem později, a sice roku 1934, kdy Prahu navštívil Luigi Pirandello, držitel Nobelovy ceny za literaturu, či Angello Maria Ripellino, autor Magické Prahy pobývající v Praze zhruba dva roky. Tímto způsobem byla Itálie a Čechy úzce sepjaty v dobách komunistického režimu i po roce 1989, kdy se tehdejší Československo otevřelo demokracii a svobodě.
Dle slov J. E. Maura Marsiliho má být kniha oslavou dvou spřátelených národů, „jejímž stránkám by se dědictví tohoto historického pouta svěřilo pomocí letopisů o Italech v Praze, ale i jinde, od příchodu prvních Italů na toto území až po dnešní italskou komunitu, jejíhož živého a podnikavého ducha lze snadno rozpoznat v každém odvětví humanistického, vědeckého a obchodního světa v České republice.“
Večerem provedou Gejza Šidlovský a Francesco Augusto Razeto.
Hudební trio
Davide Pozzi – cembalo
Laura Scipioni – barokní housle
Jakub Kydlíček – flétna
Informace o proběhlé prezentaci ze dne 12.2.2025 zde