italiano  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Římě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českého předsednictví na Festivalu diplomacie

Velvyslankyně Hana Hubáčková přijala pozvání na setkání pořádané dne 24. 10. v prostorách Centra amerických studií v Římě pod hlavičkou „Question Time with Ambassador“. Během akce, která byla součástí Festivalu diplomacie, velvyslankyně prezentovala priority a dosavadní výsledky českého předsednictví v Radě EU. Následně v diskusi odpovídala na celou řadu dotazů z publika.

Velvyslankyně se věnovala obecně fungování Evropské unie a srovnání českého předsednictví v Radě EU v roce 2009 a v roce 2022 v návaznosti na změny po nabytí účinnosti Lisabonské smlouvy. Zvláštní pozornost zaměřila na ruskou agresi na Ukrajině a na reakci EU. Hovořila v této souvislosti o pomoci ukrajinským uprchlíkům, o řešení energetické krize v EU, o posilování evropských obranných kapacit, o zvyšování odolnosti hospodářství a demokratických institucí v EU.

Témata spojená s řešením problémů evropské energetiky, hospodářského rozvoje, obranné spolupráce v rámci EU, rozvoje výroby mikročipů v EU, regulace umělé inteligence a práv menšin následně rezonovala v živé diskusi. Velvyslankyně Hana Hubáčková rovněž připomněla, že motto českého předsednictví „Evropa jako úkol“ vychází z myšlenkového odkazu Václava Havla.

Prezentace české předsednictví na Festivalu diplomacie 3