english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky tranzitu v KSA

Upozorňujeme cestovatele, že při cestách do vzdálenějších destinací s přestupem na některém z mezinárodních letišť v Saúdské Arábii (Riyadh, Jeddah, Dammam) je nutné důkladně si před cestou u svých aerolinií ověřit, zda není nutné vízum do KSA. V těchto případech cestovatelům doporučujeme pořídit si v klidu domova před příletem do KSA  on-line vízum. Evidujeme totiž případy, kdy proces vyřízení víza upon arrival vedl k zmeškání navazujícího letu.

Často se jedná sice pouze o přestup, ale pokud cestovatel v KSA mění dopravce a musí znovu na odbavení, bude opouštět tranzitní zónu a vstupovat na území Království Saúdské Arábie. V takovém případě bez ohledu na dobu, kterou tam stráví, byť by to byla jen doba nezbytně nutná na odbavení, musí mít platné vízum do KSA. 

Příklad: Český turista letí se společností Wizz Air z Vídně do Dillí s přestupem v saúdském Dammamu, odkud pokračuje do cílové destinace se společností IndiGo Airlines. Protože se nejedná o tranzit, ale dva samostatné lety, musí v Dammamu na odbavení (check in).  Aby tak mohl učinit, musí projít přes pasovou kontrolu, poněvadž v okamžiku, kdy opouští tranzitní prostor letiště, vstupuje na území KSA, a musí mít tedy vízum.

V těchto případech doporučujeme obstarat si e-vízum on-line.

Vzhledem k tomu, že se jedná o víza ke vstupu do KSA a že podmínky se často mění, doporučujeme v případě pochybností kontaktovat Velvyslanectví Království Saúdské Arábie v Praze pro podrobnější informace.

Pozn. KSA začala od 30 . 1. 2023 udělovat tzv. stopover visa (některé zdroje je označují jako transit visa), nicméně tato víza jsou navázána na letenky saúdskoarabských společností Flynas a Saudia a nelze je obdržet při cestě s jiným leteckých přepravcem.

https://saudigazette.com.sa/article/629370

https://simpleflying.com/saudi-arabia-visitor-visa-flnas-booking-engine/