Pozor na odlišná pravidla a zvyky v Ománu
23.02.2022 / 09:31 | Aktualizováno: 08.02.2023 / 10:42
Přestože Sultanát Omán je velmi vstřícnou a přátelskou zemí k obchodníkům a turistům, je zároveň v mnoha ohledech zemí překvapivě konzervativní. Proto je potřeba věnovat pozornost některým pravidlům, zvykům a odlišnostem, které nám mohou během pobytu v této krásné zemi zbytečně znepříjemnit život. Ománská konzervativní pravidla jsou mnohdy efektivně vymáhána i prostřednictvím místních pokut. Obzvláště nepříjemné jsou pak pokuty, které člověk z našich zeměpisných šířek nemusí ihned předpokládat. Zde vám chceme představit alespoň některé z nich. Turistům nedoporučujeme ani odvážet si "mořské suvenýry".
I když naše velvyslanectví nezaznamenalo stížnosti českých občanů, kteří by byli v Ománu pokutováni za přestupky, pokládáme za nutné všechny turisty upozornit na některá ománská opatření.
Příklady pokutovaných přestupků
- - BBQ, grilování a otevřená ohniště na jiných veřejných, nežli k tomu určených místech. V Maskatu hrozí za "barbecuing at undesignated places" pokuta 100 OMR (6.000Kč). Jde o jakýkoli oheň na zatravněných plochách, plážích, pěších koridorech, v parcích apod.
- - Odhazování odpadků na veřejných prostranstvích (mimo odpadkové koše) v Maskatu 100 OMR (cca 6.000Kč). Plivání na veřejnosti 20 OMR (cca 1.200Kč).
- - Zákaz kouření vodní dýmky na veřejnosti. Např. v Maskatu je pokutováno také kouření tradiční "šíši" na veřejných místech. Toto opatření se netýká k tomuto účelu licencovaných kaváren. Osoby mladší 18 let nesmí kouřit. Prodej elektronických cigaret je pokutován částkou 500 OMR (30.000Kč).
- - Jízda ve špinavém autě je pokutována policií částkou 10 OMR (cca 600Kč). Obdobně také jízda bez bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy či překročení rychlosti.
- - Za vyvěšování prádla na balkónech hrozí pokuta minimálně 50 OMR (3000 Kč) a vězení na 24 hodin.
- - Za šíření nepravdivých zpráv hrozí velké pokuty. Šíření či sdílení falešných či nesprávných informací (např. o kovidu či očkování) je v Ománu trestným činem, za který hrozí pokuta ve výši až 5.000 OMR (tj. 300.000Kč).
- - Zvířecí miláčci - na veřejných prostranstvích jen s obojkem, s doložitelnou veterinární péčí, s odklízením po vykonání "potřeby". Jinak hrozí majiteli pokuta 50 OMR (cca 3.000Kč). Kontroly v ulicích provádí magistrát města Maskat.
- - V obchodech je zakázáno používat jednorázové nerecyklovatelné plastové tašky. Pokuta se týká obchodníků, kteří by takovéto tašky hromadně zákazníkům rozdávali.
- - Pokuta za dekorační odchylky od tradičního ománském oděvu - dišdaša. Týká se tedy jen chození v ománském "kroji" a cílí především na prodejce levných napodobenin. Pokuta 1.000 OMR (tj. 60.000Kč).
- - Nepovolené stanování a kempování v municipalitě Maskat. Pokuta 200 OMR pokud nemáte licenci (pobyt nad 48 hodin), pokuta 50 OMR pokud porušujete daná pravidla (týká se např. minimální vzdálenosti, rušení okolí, odpadky, toalety, betonové prvky, oplocení, poškozování zeleně, ohně na trávě apod.).
Odívání
Omán je poměrně tolerantní muslimská země. Přesto se od cizinců očekává jistá míra respektu k místním pravidlům. Pokud sportujete nebo jste v neveřejném plaveckém klubu je vše v pořádku, na veřejnosti na ulici je to ale trochu jinak. Pravidla oblékání pro muže jsou méně přísná, než pro ženy. Ale i přesto Ománci neocení, když muž nosí šortky a tílka. Nevím jak je to možné, ale prostě se najednou mezi lidmi nebudete cítit dobře (asi jako když byste šli nazí přes náměstí, všichni si na vás budou ukazovat a vy se hanbou budete chtít někam rychle schovat). Při návštěvě Ománu je proto vhodné vždy nosit horní díl s dlouhým rukávem a kalhoty přes kolena. Plavecké šortky jen na pláž. Ženy by měly nosit volné oblečení (nic co obepíná figuru) a mít paže a ramena neustále zahalená. Nošení kalhot je dobrá volba. Vždy je dobré mít u sebe šátek na zakrytí vlasů, zejména v konzervativnějších oblastech. Do mešity musí žena nosit košili s dlouhými rukávy pokrývajícími zápěstí, dlouhé kalhoty nebo sukni zakrývající kotníky a šátek zakrývající vlasy. Plavecký oděv pro ženy se velmi liší podle místa. Např. normální (naše) plavky v hotelu anebo v tričku a šortkách sahajících po kolena mimo hlavní turistické oblasti. Plavat v tričku nemusí být nakonec tak špatné, pod zdejším nekončícím sluncem se alespoň nespálíte.
Státním náboženstvím Ománu je islám a islámská šaría je základem legislativy, podle článků 2 základního zákona země z roku 2021 (královský výnos 6/2021). Omán tedy vždy podporuje slušnost a skromnost ve společnosti podle učení islámské šaríe. Tomu odpovídá i "dress code" na veřejných místech v Ománu. Muži i ženy, nesmějí nosit košile a šortky bez rukávů na veřejných místech, jako jsou nákupní centra, pláže, veřejné silnice atd. Při porušení pravidel hrozí pokuty od 100 do 300 OMR (6.000 - 18.000 Kč) a trest odnětí svobody na dobu od jednoho do tří měsíců v souladu s článkem 294 ománského trestního zákoníku (RD 7/2018). Obdobně pak místní vyhlášky (např. v Maskatu) vyžadují zahalení "od ramen až po kolena - včetně).
Ženy mohou požadavky odívání řešit jednoduše tím, že si přes sebe přehodí "abáju" což jsou tenké neprůhledné šaty ve střihu našeho županu. Co je pod abájou, nikdo nezkoumá, pokud je zapnutá. Dnes je možné zakoupit abáju v různých barvách s potiskem apod. Pokrývky vlasů či šátky nejsou požadovány. Také např. náš business kostýmek v kombinaci s kalhotami je zcela vyhovující na obchodních schůzkách i na ulici. Rifle s blůzou po lokty jsou také ideální při pochůzkách po městě apod.
Odlišnosti dané vírou
Většina obyvatel Ománu jsou muslimové (převažuje mírumilovná „íbádíjská“ větev). Všichni muslimové se modlí pětkrát denně a není proto vhodné v časech modlitby sjednávat obchodní schůzky (v praxi místní často udělají ve svých pravidlech výjimku). Jejich modlitby kopírují sluneční fáze dne (neopakují se celoročně ve stejný čas a v jiných částech sultanátu probíhají v jiných hodinách a minutách). Modlitby jsou známé jako Fajr (úsvit), Dhuhr (po poledni), Asr (odpoledne), Maghrib (po západu slunce), Isha (s příchodem tmy). Nemělo by vás proto překvapit, že místní vám nenabízí schůzku v celou hodinu, ale v časech o deset minut posunutých či po čtvrthodinách. Není vhodné v časech modliteb pouštět hudbu apod. Přesný čas modlení na minutu přesně, pro daný den a dané místo je možné najít na internetu.
Pro správné pochopení rytmu dne a práce v muslimských zemích je důležité pochopit muslimské měření času a muslimský kalendář, který se odvíjí od fází Měsíce (rozuměj oběhu Země). V muslimském pojetí proto jeden den končí a druhý začíná západem slunce (naše večeře po 20:00 může být z jejich pohledu prvním jídlem dne a během ramadánu se dokonce nazývat "iftar" - v překladu "snídaně"), měsíc podle muslimského kalendáře má obvykle 28 dní a začíná zjevením prvního srpečku Měsíce na obloze po fázi u nás nazývané "nov" (pokud jsou zrovna na obloze mraky či Měsíc je v jiné konstalaci svého oběhu Země a na obloze se proto "neukáže" resp. "nevyjde", může nový muslimský měsíc začít "až zítra"). Zvláštním měsícem muslimského kalendáře je ramadán, kdy se všichni muslimové mají postit od východu slunce až po jeho západ. Během tohoto postního měsíce proto nejezte, nepijte (ani vodu) a nekuřte cigarety na veřejnosti. Uráželi byste tím ostatní lidi, kteří se snaží překonat řeholi půstu. Pokud už tušíte, že během ramadánu jsou všechny restaurace a kavárny přes den zavřené a v noci (od soumraku do úsvitu) kypí bujarým životem, pochopili jste správně.
Automobilové odlišnosti
Evropana asi nepřekvapí, že jízda v Ománu bez bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy či překročení rychlosti vedou k zaplacení pokuty a záznamu v registru. Kamery na silnicích v Ománu fotí na každém kroku a pokuta je automaticky systémem registrována k technickému průkazu automobilu. Ti, kteří budou v Ománu řídit auto např. z autopůjčovny, by však měli vědět, že jízda ve špinavém voze s nánosem prachu je také přestupkem, za který je majitel vozu povinen zaplatit pokutu.
Nejmenovaný cizinec popisuje svůj zážitek následovně: „Když jsem jednou odpoledne jel z domu do kanceláře, zastavili mě dopravní policisté, kteří chtěli zkontrolovat, zda jsem připoután. Zkontrolovali mne a já si myslel, že je v pořádku a mohu odjet. Ale přišli blíže k mému autu, dotkli se střechy a řekli: Vaše auto je špinavé a musíte zaplatit pokutu. Na mém voze pak byla v systému zaregistrována pokuta 10 OMR (cca 600Kč), kterou jsem musel uhradit před další obnovou technického průkazu (Mulkiya)". Pokud máte auto zapůjčené z půjčovny oproti kreditní kartě (a jinak než oproti kreditce vám v Ománu automobil nepůjčí), bude vám pokuta stržena z karty dodatečně (třeba i po návratu do ČR). Ať chcete či ne.
Oběživo a možné nástrahy
A pokud jsme u peněz, vězte, že bankovka s číslem 100 není nejhodnotnější bankovkou v Ománu. Je potřeba rozlišit mezi ománskými rijály (tj. v Kč x60) a „baisa“ (tj. halíři, kterých však není 100 do koruny jako u nás, ale 1000 do jednoho rijálu). Papírová bankovka s číslem 100 má hodnotu 6Kč (jde o "baisa" - halíře) a bankovka s číslem 50 má hodnotu 3000Kč (jde o "rijály"). Ománské „baisa“ se uvádí v trojmístných číslech, a ne ve dvouciferných – tak jako halíře u nás v ČR či eurocenty v Evropě - a to může být opět samo o sobě matoucí. Nejvyšší a nejhodnotnější ománskou bankovkou je proto 50 ománských rijálů (cca 3000Kč), poté 20 OMR, 10, 5 a 1 OMR. Matoucí pro Evropana mohou být také bankovky v hodnotě ½ či ¼ rijálu, které jsou v oběhu současně s bankovkami 100 baisa (cca 6Kč) a mincemi 5, 10, 25 a 50 baisa. Opět upozorňuji, že 1000 baisa = 1 rijál, (zatímco v ČR 100 haléřů = 1Kč). A aby situace nebyla tak jednoduchá, jsou navíc postupně z oběhu stahovány starší bankovky s užším bezpečnostním proužkem a portrétem bývalého sultána a nahrazovány bankovkami novými s portrétem sultána stávajícího. Určitě nechcete, aby vám v obchodě vrátili bankovky neplatné (to se naštěstí neděje), nebo abyste odjeli z Ománu s bankovkami, které při vaší další návštěvě sultanátu už nebudou platné. V oběhu je ve stejnou dobu řada bankovek s různým grafickým vyobrazením (starý sultán, nový sultán, starý sultán za mlada apod.), které mají stejnou nominální hodnotu. Naštěstí dnes už takřka všude přijímají platební karty. Karty pak ze zákona musí přijímat od května 2022 prodejny potravin, zlata a stříbra, restaurace a kavárny, prodejny zeleniny a ovoce, elektroniky, stavebních materiálů a tabákových výrobků, také v průmyslových zónách, areálech, prodejny v nákupních centrech apod.
Pokuta za nesprávné nošení místního tradičního oděvu
Nepředpokládáme, že by Evropan chodil po ulici v ománském tradičním oděvu, ale přesto. Od února 2022 byla v zemi zavedena pokuta za dekorační odchylky od tradičního ománském oděvu - dišdaša (týká se tedy jen chození v ománském "kroji"). Pokud je osoba (či výrobce) přistižen při nošení (či prodeji) tradičního oděvu dišdaša, který nesplňuje zaběhlé ománské historické pravidla a design, bude pokutován částkou 1000 OMR (tj. 60.000 Kč). Při opakovaném přestupku se pokuta zdvojnásobí. Odchylkou je např. myšlena jiná barva tradičního oděvu nežli bílá, hnědá nebo černá a nesprávná dekorace krční linie (mahar), která pokračuje dále vertikálně přes prsa dolů (šaq). Nařízení ministerstva zjevně cílí na levné zahraniční kopie (z velké asijské země a jiných), které se v poslední době šíří na ománském trhu a nerespektují tradiční vzory tohoto svátečního oděvu. Problémem však mohou být také odlišnosti tradičního oděvu z jiných zemí GCC (např z EAU či KSA) - jejich design se totiž mírně liší. Součástí tradičního ománského oděvu je pak také pokrývka hlavy "kumma", turban připomínající "massar" a pravoúhle zahnutá dýka "chandžar". Proto se raději nesnažte chodit jako místní.
Prodejní akce (týká se firem)
Pro provádění zvláštních prodejních nebo propagačních akcí je podle Úřadu na ochranu spotřebitele (CPA) v sultanátu Omán povinné předchozí povolení. Opatření má vyloučit manipulaci zákazníkem a zavádějící nabídky nebo zavádějící reklamy. Subjekty provádějící prodejní nebo propagační akce musí kromě prohlášení o metodách, cenách, dárcích a výhodách, které budou nabídnuty vítězným spotřebitelům, předložit při kontrole úřadu CPA také kopii souhlasu odpovědných úřadů.
Dále je v Ománu zakázáno uvádět do oběhu zboží, které obsahuje fráze, obrázky, slogany nebo symboly, které jsou v rozporu s náboženskými hodnotami, jsou neslušné nebo odporují veřejné morálce a zvyklostem. Každé vystavené zboží musí být jasně označeno cenovkou. Zakázáno je také používání státních symbolů bez příslušné licence Ministerstva obchodu. Zboží na němž je znak sultanátu, státní vlajka či mapa Ománu je zabavováno obchodní inspekcí. Státní symboly nesmí být využívány soukromými společnostmi ani na sociálních sítích.
Za nedodržení předpisů hrozí zákaz prodeje po dobu až jednoho roku. Dodavateli, který neposkytne svým zákazníkům správné a pravdivé informace, může být podle zákona uložena finanční pokuta do výše 1.000 OMR (tj. až 60.000 Kč) a trest odnětí svobody. Při opakování přestupku se pokuta zdvojuje.
Suvenýry z moře
V Ománu je podle informací dostupných na internetu zakázán také sběr mušlí, škeblí, korálů, raků a želvích vajec. Příslušný místní předpis se nám nepodařilo dohledat a dosud jsme také nezaznamenali žádný případ týkající se českých turistů, přesto nedoporučujeme odvážet si "mořské suvenýry" z Ománu.
Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., diplomat pro Omán, Velvyslanectví ČR v Rijádu