english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání

Armáda ČR v misi eFP NATO v Lotyšsku

Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

 

Četní úkolové uskupení, Lotyšsko

 

V polovině července 2023 zahájilo svou činnost v Lotyšsku 2. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci posílené zatarasovací čety 15. ženijního pluku (151. ženijního praporu) z Bechyně v počtu šest desítek osob. Hlavní zbraní jednotky jsou minové vrhače MV-3, kterými je jednotka schopna zřizovat výbušné zátarasy na dálku. Česká jednotka působí v sestavě španělské ženijní roty.

Úkolové uskupení navázalo na předchozí, které mělo stejnou bojovou schopnost. Čeští vojáci působí v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence) společně se zástupci dalších členských států NATO pod vedením Kanady od června 2018.