english  latviski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Riga
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert českého varhaníka Michala Novenka v Rižském dómu

Dne 17. května proběhl v Rižském dómu koncert známého českého varhaníka Michala Novenka, uspořádaný u příležitosti 20. výročí vstupu České republiky a Lotyšské republiky do Evropské Unie. Současně si Česko v roce 2024 připomíná Rok české hudby.

V minulém týdnu se v Rižském dómu konal velkolepý koncert na počest 20. výročí vstupu České republiky a Lotyšské republiky do Evropské Unie. Tento významný kulturní a politický okamžik byl oslavován za účasti vybraných hostů a veřejnosti v historickém prostředí dómu skrze hudbu jako jazyka, který spojuje všechny bez rozdílu.

Virtuózem sjednocujícím pro tento večer množství národností byl český varhaník Michal Novenko , který se svými výkony na varhany proslavil po celém světě. Novenkovo umění si získalo srdce publika a dodalo celé události vznešený ráz.

Velvyslanec České republiky v Lotyšsku Martin Vítek uvedl koncert prezentací historických okamžiků spojujících Českou republiku a Lotyšsko v průběhu let. Od vstupu obou zemí do EU, přes společné kulturní projekty až po bilaterální spolupráci v oblasti ekonomiky a politiky. Připomněl také Rok české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany, jednoho z nejslavnějších českých skladatelů.

Na oslavu dvacetiletí vstupu České republiky a Lotyšské republiky do Evropské Unie se v Rižském dómu sešli významní hosté z obou zemí, stejně jako zástupci vládních a evropských institucí i diplomatického sboru. Během koncertu zazněly hudební skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Jazepse Vítolse i samotného varhaníka Michala Novenka. Jako příjemné překvapení zazněly také hymny České republiky, Lotyšské republiky a improvizace na téma hymny Evropské unie — Ódy na radost Ludwiga van Beethovena.

Není pochyb o tom, že dvacetiletá spolupráce České republiky a Lotyšska v rámci Evropské unie je úspěšným příkladem vzájemné solidarity a spolupráce mezi státy. Oslava tohoto významného jubilea v Rižském dómu byla skvělou příležitostí k připomenutí těchto hodnot a oslavě úspěchů, kterých bylo dosaženo.

Koncert českého varhaníka Michala Novenka v Rižském dómu

Koncert českého varhaníka Michala Novenka v Rižském dómu

Koncert českého varhaníka Michala Novenka v Rižském dómu

Koncert českého varhaníka Michala Novenka v Rižském dómu