
Ministr Lipavský jednal se svými unijními protějšky v Lucemburku
23.10.2023 / 18:00 | Aktualizováno: 23.10.2023 / 18:46
Šéf české diplomacie jednal v pondělí 23. října se svými protějšky v Lucemburku na pravidelném zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC). Na agendě říjnového zasedání Rady FAC figurovaly dva diskuzní body, a to ruská agrese proti Ukrajině a situace v Izraeli a regionu. Jednací den ministři zakončili společným ministerským zasedáním se zeměmi Střední Asie.
Jednání o ruské agresi proti Ukrajině se zaměřilo zejména na diskuzi o bezpečnostních závazcích pro Ukrajinu s cílem dosáhnout politické shody na dalším postupu. Členské státy se shodly, že nejdůležitější součástí závazků je poskytování vojenské pomoci a výcviku, ale i celková podpora ekonomické stability, odolnosti a rekonstrukce země. Česko v rámci diskuze podpořilo integraci Ukrajiny do EU a označilo ji jako klíčovou součást bezpečnostních závazků. Zdůrazněna byla také nutnost dále pracovat na rozšíření protiruských sankcí, jakož i na zabránění jejich obcházení.
Diskuzní bod k situaci v Izraeli a regionu se týkal především aktuálního vývoje v oblasti. V návaznosti na odsouzení teroristického útoku Hamásu a potvrzení práva Izraele na sebeobranu diskutovali ministři zahraničí členských států EU další kroky, které mohou výrazně pomoci k zamezení rozšíření konfliktu na širší region, včetně Západního břehu, Libanonu, Sýrie a Iráku. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell i jednotliví ministři proto informovali své protějšky o svých aktivitách vůči třetím zemím.
K tématům jednání patřila také ochrana civilistů v Pásmu Gazy, a to s důrazem na občany EU. Ministři rovněž hovořili o zajištění dodávek humanitární pomoci tak, aby bylo vyloučeno jejich jakékoliv možné zneužití ze strany teroristických skupin. Ze stejného důvodu je aktuálně revidována rozvojová pomoc pro Palestinská autonomní území a do dokončení této revize nejsou žádné platby plánovány. „Česko pevně stojí za Izraelem a jeho právem na sebeobranu. Plně také podporujeme prověření financí, které ze strany EU proudí do Palestiny. Nesmíme v žádném případě dopustit podporu terorismu z unijních financí,“ uvedl po jednání ministr Lipavský.
Jednací den zakončili šéfové unijních diplomacií historicky prvním zasedáním EU se zeměmi Střední Asie na úrovni ministrů zahraničních věcí EU27, Kazachstánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu. Výstupem jednání je společné prohlášení, které se týká mj. společného úsilí bojovat proti obcházení sankcí vůči Rusku. Hlavním poselstvím jednání je závazek EU k podpoře regionu Střední Asie v kontextu zvládání regionálních dopadů ruské agrese vůči Ukrajině.
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR