česky  english 

rozšířené vyhledávání

Stáže v institucích EU

Uvažuješ o stáži v zahraničí, chceš mít lepší představu o fungování EU a láká tě poznávat cizí prostředí a kultury? Tak vyjeď na stáž do jedné z institucí či agentur Evropské unie!

Veškeré stáže v institucích a agenturách Evropské unie jsou důležitým prvním krokem k pracovním zkušenostem, novým kontaktům, nezapomenutelným zážitkům, ale možná také k vysněné kariéře v EU. Tyto stáže nabízené unijními institucemi slouží k lepšímu poznání fungování EU či ke zdokonalení expertízy a odbornosti. Stáže, výběrová řízení i nástup na stáž se liší v závislosti na instituci a druhu stáže. Co se ale neliší, jsou pravidelné každoroční termíny, které naleznete na stránkách jednotlivých institucí. Řada stáží v institucích EU je placená, běžně přesahující cca 1 000 EUR za měsíc.

Program Blue Book

Mezi nejznámější programy patří „Blue Book“ stáže v Evropské komisi, která dvakrát do roka nabízí placené stáže pro celkem 1 300 zájemců. Vždy od 1. března či 1. října mají stážisté příležitost získat během pětiměsíční stáže praktické zkušenosti s tvorbou politiky EU. Vybraní uchazeči obdrží grant ve výši cca 1 150 EUR měsíčně (o jeho přesné výši rozhoduje každoročně Kancelář pro stáže a závisí na rozpočtových omezeních) a proplácí se také cestovní náklady.

Období stáží a termíny pro podání přihlášek:

Březen – červenec – uzávěrka předkládání žádostí do 31. srpna

Říjen – únor - uzávěrka předkládání žádostí do 31. ledna

Pro stáže Blue Book musí uchazeč splnit několik podmínek. Více informací naleznete níže:

https://traineeships.ec.europa.eu/how-to-apply | Homepage | Traineeships (europa.eu)

Stipendium Roberta Schumana

Obdobou Blue Book jsou stáže nabízené Evropským parlamentem, tzv. stipendia Roberta Schumana.

Stážisté pobírají měsíční stipendium ve výši cca 1 250 EUR (o jeho výši rozhoduje každoročně Kancelář pro stáže a závisí na rozpočtových omezeních).

Období stáží a termíny pro podání přihlášek:

Pro stáže od 1. října do 28. / 29. února – období pro podávání přihlášek: 1. června – 30. června

Pro stáže od 1. března do 31. července – období pro podávání přihlášek: 1. listopadu – 30. listopadu

Více na: European parliament Traineeships - Home (gestmax.eu)

 

Kliknutím na názvy níže uvedených institucí budete přesměrováni přímo na stránku s informacemi o nabízených stážích:

Evropská komise | Generální secretariát Rady EU | Evropský parlament | Výbor regionů | Evropský hospodářský a sociální výbor | Soudní dvůr Evropské unie | Evropská centrální banka | Úřad Evropského veřejného ochránce práv | Evropská univerzita ve Florencii | Překladatelské středisko pro instituce EU | BEREC (Body of European Regulators for Electronic Communications)

 

Programy pro mladé úředníky v EK a v EP

thumb

Evropská komise a Evropský parlament nabízejí programy pro juniorní úředníky, kteří po absolvování stáží v institucích EU mají zájem dále pokračovat v práci pro Evropskou unii. Přečtěte si o programech Junior Professionals Program (JPP) a… více ►

Stáže pro zaměstnance veřejné správy (tzv. Profesionální stáže pro národní experty)

thumb

Evropská komise nabízí zaměstnancům státní správy a samosprávy členských zemí EU možnost uskutečnit tříměsíční až pětiměsíční stáže na svých generálních ředitelstvích a v kabinetech komisařů. Nabídka stáží je vyhlašována zpravidla v únoru a… více ►