na_celou_sirku

Marocké cukrovarnictví: možné uplatnění české techniky ve zpracovatelských závodech

Marocký cukrovarnický gigant Cosumar ohlásil vybudování prvního společného závodu saúdskou společností Durrah Sugar Refinery na Arabském poloostrově, konkrétně v Saúdské Arábii. Současně plánuje i expanzi na domácím, tj. marockém trhu trhu. Jednou z možností pro české firmy jsou aktuálně dodávky součástek pro samostatné zpracovatelské linky v marockých cukrovarech, potažmo jejich pobočkách v zahraničí v návaznosti na ohlášenou expanzi Cosumaru na další trhy zejména v regionu Blízkého východu.

Sektorovou příležitostí pro české firmy i nadále (mj. v souladu s Mapou globálních oborových příležitostí pro Maroko) v návaznosti na pokračující expanzi sektoru zůstává zemědělská technika či vybavení cukrovarů, konkrétně dodávky pro jejich zpracovatelské linky. 

Marocký Cosumar je součástí singapurského Wilmaru, který v současnosti drží 43% kapitálu v saúdské Durrah Sugar Refinery. Samotný Cosumar, mj. bývalá součást marockého královského koncernu SNI, do nového partnerství se Saúdy vkládá celkem 460 milionů MAD (v přepočtu cca 46 milionů EUR). Na saúdské straně se do projektu zapojí i Consolidated Brothers Company a Industrial Projects Development Company. Společným cílem všech zúčastněných stran je konstrukce nové rafinérie s výnosem 840 tisíc tun cukru ročně. Stavební práce by měly být zahájeny během 2. čtvrtletí 2019.

Jako hlavní důvod zvolené strategie marockého Cosumaru uvádí jeho ředitel Muhammad Fikrat citelný nedostatek a zvýšenou poptávku saúdského, potažmo blízkovýchodního trhu jako celku po cukru; tento deficit v současnosti dosahuje více než 4 milionů tun. Pro realizaci společného plánu Maročané se Saúdy zvolili přístav Yanbu v provincii al-Madína na pobřeží Rudého moře, nová průmyslová zóna vyroste na „zelené louce“, počítá se rovněž s uplatněním mnoha stavebních firem včetně zahraničních subdodávek cukrovarnické techniky. Od marockého Cosumaru, potažmo dalších zahraničních partnerů si saúdská společnost Durrah Sugar Refinery výhledově slibuje především osvojení know-how z oblasti nových technik rafinace cukru, tj. zbavení vstupní suroviny od veškerých nečistot, a obalovou úpravu komodity jdoucí do následného prodeje.     

Marocký Cosumar tento projekt pokládá za „otevření dveří“ na Blízký východ; od úspěšného naplnění dohodnutého pilotního projektu se Saúdy očekává vybudování vlastní strategické pozice v regionu a expanzi do dalších zemí, které se zde nacházejí. Zde Cosumar není dosud přítomen, na rozdíl od Afriky, kam trvale směřuje svou pozornost: v současnosti figuruje na 13 afrických trzích, naposledy expandoval do Kamerunu a Súdánu.

Společně se svou singapurskou řídící sesterskou společností, tj. Wilmarem, se Cosumar v současnosti snaží „těžit“ zejména z nedostatku afrického kontinentu a jeho bezprostřední potřeby v podobě deficitu cukru ve výši 6 milionů tun ročně. Maroko (rozuměj v kontextu zdejšího trhu výlučně Cosumar) v současnosti vykazuje roční produkci ve výši 1,6 milionu tun, což z něj činí 3. největšího producenta cukru v Africe (dle dostupných údajů za Jižní Afrikou a Egyptem).

Od roku 2005 Cosumar investoval téměř 5,5 mld MAD (v přepočtu cca 550 milionů EUR) do nových zpracovatelských cukrovarnických linek a rozšiřování vlastních rafinérií cukru, mezi nimi mj. projekt „Indimage 2012“ zaměřený na nové zemědělské plochy pro pěstování cukrové třtiny či „Cap vers L´Excellence 2016“ orientovaný na lidské zdroje a export do zahraničí.

Hlavním sídlem společnost je dnes Casablanca, mimo ni disponuje ještě dalšími sedmi závody na marockém území. V dohledné době počítá s další investicí ve výši 1 mld MAD (v přepočtu cca 100 milionů EUR) pro posílení kompetitivity společnosti na světovém trhu s cukrem, kterému dnes vévodí Brazílie, Indie, Čína a Thajsko. Vedle této ambice se země i nadále potýká s úkolem zajištění vlastní soběstačnosti pro pěstování cukrové řepy, jelikož domácí spotřeba je v tomto ohledu poměrně vysoká a nic nesvědčí o případné změně tohoto trendu.

 

Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Rabatu