česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©ZÚ Pretoria
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští ragbisté na turné v JAR

Čeští ragbisté Czech Stars XV se na přelomu ledna a února 2023 úspěšně účastnili 12 denního turné po Jižní Africe. Závěrečný zápas sehráli dne 4. února se South African Legends na hlavním ragbyovém stadionu v Durbanu. Jihoafričtí ragbisté se do České republiky chystají již v příštím roce a hodlají prohloubit spolupráci ragbyových klubů.

Ragby je pro Jižní Afriku tím, čím je hokej a fotbal v českých luzích a hájích. Národním sportem, který hraje skoro každý rekreačně, ale také sportem, ve kterém byli Jihoafričané 3 x mistry světa, naposledy v roce 2019. Ragby je jedním z hlavních symbolů JAR.

Do Čech přivezl v minulém století tento tvrdý, ale gentlemanský sport spisovatel Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence, přeložil pravidla, byl rozhodčím a prvním předsedou svazu ragby.

Vyrazit z ČR do JAR a sehrát přátelská utkáním v kategorii veteránů (hráči nad 35 let), stálo české – dnes už převážně rekreační hráče hodně odvahy. Ragby je, ale hlavně o přátelství, lásce ke sportu, o týmovém duchu. Jihoafričané chodí na ragby s celou rodinou, stráví na stadionu celý den, fandí svým týmům proti sobě na tribuně a po zápase slaví všichni společně až do pozdních hodin na hrací ploše, ragbyová hřiště mívají za brankami bazény pro děti a pro dynamickou after party.

O to větším překvapením bylo, že čeští ragbisté přijali výzvy týmů této ragbyové velmoci a přijeli v hojném počtu do JAR. Více než 30 aktivních a bývalých členů z nejlepších českých ragbyových týmů (Slavia Praha, Sparta Praha, Praga Praha, Tatra Smíchov, Dragon Brno a dalších) se pod vedením pánů Jirky Skalla a Antonína Brabce úspěšně účastnilo ve dnech 25. ledna – 5. února 2023 sportovního turné po Jižní Africe, kde sehráli několik přátelských zápasů. Tým měl svou základnu na břehu Indického oceánu ve městě Durban, které je hlavním městem provincie KwaZulu Natal. Turné pomohl domluvit bývalý ředitel ragbyového rozvoje této provincie Richard De Jager, který se snaží ragbyově propojovat Česko s Jižní Afrikou. Posledních šest let probíhají několikaměsíční pobyty mladých českých hráčů na jihoafrických středních školách. Do Čech naopak míří trenéři a hráči.    

Velvyslanectví České republiky podpořilo hráče účastí na závěrečném zápase na stadionu v Durbanu, kde se Czech Stars XV utkali za úporného vedra s mistry South African Legends, kteří se skládají z bývalých hráčů prvoligových Sharks a národní reprezentace Springboks. Češi získali celých 17 bodů, 3x se jim podařilo položit míč za čáru. Skóre ze strany Legends bylo sice vysoké, ale v tomto zápase šlo o jiné hodnoty, byl to symbolický, přátelský zápas, u Čechů byla hodnocena jejich odvaha a přátelský duch. Utkání dopadlo asi tak, jak by dopadl zápas Jihoafričanů v hokeji, kdyby se jej odvážili zahrát v Česku. Ostatně, prvoligoví Sharks, jejichž zápas následoval na stadionu v sobotu 4. února po našich Českých hvězdách, byli sami na domovském hřišti poraženi hráči Stormers z Kapského Města 19:46 a v Durbanu zavládl smutek.

Čeští hráči zahráli nejenom přátelské zápasy v Durbanu a v Dračích horách, ale čekalo je v JAR i několik týmových tréninků pod vedením zkušených jihoafrických trenérů, trenérský seminář a rovněž sledovali mistrovské utkání Sharksvs. Stormers. Nechybělo ani Safari v druhém nejstarším Národním parku v Hluhluhwe, výlet po hroší řece v Svaté Lucii, či výlet na čtyřkolkách nebo potápění se žraloky v oceánu.

Jihoafričtí ragbisté projevili zájem přijet do České republiky a poměřit síly s místními ragbisty. Do budoucna je v plánu i další česká účast na ragby v JAR a to v Pretorii a Kapském Městě.

autor:  Alice Mžyková, konzul

Konzulka Alice Mžyková s týmem SA Legends

Konzulka Alice Mžyková s týmem SA Legends

 

Czech stars XV před zápasem v Durbanu

Czech stars XV před zápasem v Durbanu

Czech stars IV nastupují na stadion v Durbanu

Czech stars IV nastupují na stadion v Durbanu

Zápas vrcholí

Zápas vrcholí