Programovací mise diskutovala priority na další období
29.05.2023 / 06:15 | Aktualizováno: 06.06.2023 / 08:40
Ve dnech 10. 5. až 18. 5. proběhla tzv. programovací mise za účelem ověření relevance stávajících priorit české zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) a jejich revize do následujícího období. Současný program bilaterální spolupráce s Kambodžou je v platnosti do konce tohoto roku a od roku 2024 má vstoupit v platnost program nový.
Mise byla vedena ředitelem odboru rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí, do jehož gesce spadá také humanitární pomoc, Petrem Gandalovičem, kterého doplňoval ředitel České rozvojové agentury Michal Minčev. Delegace byla přijata na osmi ministerstvech na úrovni ministrů nebo státních tajemníků a podobně probíhala i přijetí v dalších institucích včetně Národní pediatrické nemocnice, Technologického institutu a Královské zemědělské univerzity, nejvýznamnějších to partnerských subjektů českých projektů. Kromě schůzek se zástupci donorů zastoupených v místě (AFD, GIZ, WFB, ADB, UNIDO) a pracovníky zastupitelských úřadů členských států EU, proběhlo také jednání s Evropskou delegací a Kambodžskou radou pro rozvoj. Tři dny pak byly věnovány monitoringu stávajících projektů v provinciích Kampong Speu, Kampong Chhnang a Kampong Thom. Na monitoring projektů navazovala diskuze s realizátory v místě, především českou nevládní neziskovou organizací Člověk v tísni, jenž má v Kambodži pobočku, zástupkyní Diakonie ČCE, jenž úzce spolupracuje s místní organizací Life with Dignity, a lékařkou s atestací porodník, která reprezentuje nadační fond Vita et Futura a dlouhodobě působí v Národní pediatrické nemocnici.
Mezi hlavní priority české ZRS v Kambodži patří vzdělání a zdravotnictví. V souladu s prioritami kambodžské vlády je značná pozornost věnována rozvoji venkovských oblastí. Aktivity ve vzdělávání budou mít i nadále přesah do zemědělství a zaměřovat se zejména na technické vzdělávání a zpracování potravin a zemědělských produktů. Kromě toho ČR dlouhodobě poskytuje vládní stipendia. Ve zdravotnictví zůstává prioritním subsektorem zaměření se na matku a dítě.