Tříletý projekt podpořil inkluzivní zaměstnanost v Kambodži
30.11.2023 / 06:07 | Aktualizováno: 04.12.2023 / 05:22
Významným krokem směrem k podpoře inkluzivního zaměstnávání byl projekt "Towards Inclusive Employment for People with Disabilities", který společně realizovaly společnosti Člověk v tísni Kambodža a Agile Development Group, a který byl 21. listopadu 2023 úspěšně ukončen. Tato tříletá iniciativa, financovaná Českou rozvojovou agenturou - CzechAid, měla za cíl prolomit bariéry a vytvořit rovné příležitosti pro osoby se zdravotním postižením na pracovišti.
Úspěch projektu byl rekapitulován během závěrečné akce, které se zúčastnili významní hosté, včetně Jeho Excelence Em Chan Makara, státního tajemníka ministerstva sociálních věcí, veteránů a rehabilitace mládeže. Na akci se diskutovalo o osvědčených postupech a úspěšných příbězích v oblasti inkluzivního technického a odborného vzdělávání a přípravy (TVET) a zaměstnanosti. V průběhu trvání projektu byla uspořádána řada seminářů, které se zaměřovaly na zajištění začlenění osob se zdravotním postižením na pracovišti. Na workshopech se setkávali zástupci různých společností a institucí, což podpořilo spolupráci při výměně názorů na problematiku zdravotního postižení.
Účastníci workshopů se zapojili do diskusí, jejichž cílem bylo povzbudit zaměstnavatele, aby se zaměřili na uznání schopností a hodnot osob se zdravotním postižením, a ne na domnělá omezení. Aktivně se zúčastnili zástupci společností, jako jsou M'Lop Tapang, Sunway Hotel Phnom Penh, Kakcent, Factory Phnom Penh, Fly Phnom Penh, Exceed Worldwide Modern Services Clinic Cambodia, Kiripost a GIZ Cambodia, což odráží pozitivní posun v myšlení jak v soukromém, tak i veřejném sektoru. Jeden z významných workshopů se konal na farmě MATATA a v ekoparku Bamnak, kde účastníci prokázali dobré porozumění konceptům inkluze. Byly sdíleny praktické příklady jednoduchých inkluzivních strategií s důrazem na výhody a nevýhody při jejich realizaci.
Závěrečná akce 21. listopadu posloužila jako platforma pro reflexi úspěchů projektu. Panelová diskuse o sdílení osvědčených postupů a úspěšných příběhů zdůraznila společné úsilí zúčastněných stran, včetně osob se zdravotním postižením, organizací občanské společnosti, sociálních podniků pro osoby se zdravotním postižením a soukromých společností. Cílem diskuse bylo objasnit potenciální možnosti inkluzivního zaměstnávání. Kromě workshopů projekt zahrnoval i školení digitální gramotnosti pro studenty TVET se zdravotním postižením. Cílem bylo vybavit studenty dovednostmi potřebnými k efektivní orientaci v digitálním prostředí a podpořit jejich soběstačnost a podnikatelského ducha. Účastníci se nejen naučili základní digitální dovednosti, ale také vytvořili podnikatelské plány, čímž prokázali své kritické myšlení a strategické schopnosti.
Tříletá cesta byla zakončena srdečným blahopřáním 15 studentům TVET se zdravotním postižením, kteří úspěšně dokončili kurz "Byznys a rozvoj podnikání". Projekt "Na cestě k inkluzivnímu zaměstnávání osob se zdravotním postižením" tak nejen zvýšil povědomí, ale také inicioval hmatatelné změny v přístupu zaměstnavatelů a institucí.