česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MENDELU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mendelova univerzita v Brně podpoří rozvoj lesnictví na Královské zemědělské univerzitě v Phnompenhu

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) naváže v roce 2019 na předchozí úspěšnou spolupráci s Lesnickou fakultou Královské zemědělské univerzity, na které čeští odborníci pomáhají rozvíjet kambodžské lesnictví.
 

Záměrem projektu podpořeného Českou rozvojovou agenturou v roce 2019 v rámci programu Vysílání českých učitelů do rozvojových zemí je zlepšení hospodaření s přírodními zdroji Kambodže, a to díky zvýšení úrovně praktického vysokoškolského vzdělávání a výzkumu v oblasti zemědělství, lesnictví a přírodních věd. Hlavním cílem projektu je zvýšení odbornosti a úrovně vysokoškolského vzdělávání, terénního výzkumu a publikační činnosti na Lesnické fakultě Královské zemědělské univerzity.

Odborníci z MENDELU budou pomáhat v budování kapacit studentů a učitelů formou terénních výzkumů a sběru dat pro prakticky orientované závěrečné práce. Součástí projektu bude také zvyšování úrovně praktické výuky v terénu, která dosud nebyla v Kambodži běžnou praxí a ve které mají čeští lesníci dlouholeté zkušenosti. Projekt by měl celkově podpořit rozvoj odborných a praktických lesnických dovedností, a to jak u učitelů a studentů z Královské zemědělské univerzity, tak i u zástupců lesnického provozu.

V předchozí fázi projektu jsme se zaměřovali především na oblast agrolesnictví a zavádění praktické výuky přímo v terénu, abychom přiblížili hospodářskou využitelnost dřevin a ukázali studentům a učitelům přidanou hodnotu praktické výuky a terénního výzkumu. Obor jako je lesnictví úzký kontakt s praxí vyžaduje, a pokud by se studenti za celé tři roky studia nedostali do lesa, nebyli by připraveni na realitu v lesnickém provozu. Během několika terénních výjezdů si studenti v loňském roce vyzkoušeli, jak sbírat data pro svůj výzkum, seznámili se s moderní měřicí technikou a absolvovali terénní exkurze do nejrůznějších firem i úřadů zaměřených na lesnictví, zemědělství a ochranu přírody. Nyní se chceme spolu s učiteli z RUA soustředit na rozvoj lesnické fakulty na akademickém a výzkumném poli, kdy studenti budou mít zadané prakticky zaměřené závěrečné práce s předpokládaným pozitivním dopadem na lesnický sektor a s možností alespoň některé z nich publikovat ve vědeckých nebo odborných časopisech. Kambodžské lesnictví v současnosti postrádá dostatek odborníků a trpí i nízkým zájmem mladých lidí o studium tohoto oboru. Věříme, že náš projekt pomůže studijní programy na Královské zemědělské univerzitě zatraktivnit a zvýšením kapacit místních odborníků přispěje k rozvoji správným a udržitelným směrem.“ říká Ing. Petr Němec, Ph.D. z Mendelovy Univerzity v Brně.

Mendelova univerzita navázala na program i vlastními aktivitami například v oblasti poskytování stipendií pro kambodžské studenty na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU v Brně. První takto vyslanou kambodžskou studentkou oboru lesnictví na Mendelově univerzitě v Brně je Warbota Khum. „Možnost studia v České republice mi dala skvělou příležitost poznat nejen jinou zemi a spolužáky, ale především se jako studentka lesnického oboru seznámit se zcela jiným druhem lesa a způsobem lesnického hospodaření, než jaký máme u nás v Kambodži. Postupy, metody a technologie, které se v České republice učím, bych chtěla aplikovat i v kambodžském lesnictví, až se po studiu vrátím zpět. Díky studiu na Lesnické fakultě Mendelovy univerzity mám velkou výhodu dozvědět se o lesnickém oboru nové informace a rozšířit si své dosavadní vědomosti o lesním hospodaření i výzkumu, a to díky vstřícnosti a ochotě učitelů, kteří jsou fundovanými odborníky v tomto oboru“, říká Warbota, která studuje svůj první rok v magisterském studijním programu.

Další informace o projektu jsou k dispozici na webových stránkách Mendelovy univerzity v BrněČeské rozvojové agentury.

Galerie


MENDELU