Čeští dodavatelé zdravotnické techniky se představili partnerům v Thajsku a Kambodži
19.01.2021 / 09:49 | Aktualizováno: 19.01.2021 / 11:59
Dne 13. ledna 2021 se skupina českých firem z oblasti dodávek zdravotnické techniky (členů AVDZP) představila se svou nabídkou vůči thajským a kambodžským nemocnicím, státní správě, zdravotnickým asociacím i soukromým distributorům. Online prezentační akce (ePROPED) proběhla návazně na informativní webinář z 3. prosince 2020, kde zástupci Velvyslanectví ČR v Bangkoku (Thajsko) a v Phnompenhu (Kambodža) s předstihem seznámili registrované české firmy se systémem zdravotnictví v obou zemích, jeho potřebami i způsoby realizace obchodních případů.
Akci zahájil velvyslanec Marek Libřický, který účastníky přivítal, poděkoval jim za rozvoj obchodních vztahů i v této obtížné době a současně připomenul, že oblast jihovýchodní Asie je regionem, na který se chce česká Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) při podpoře exportních aktivit svých členů do budoucna zvláště zaměřit. Společně s asociací věříme, že zlepšení pandemické situace umožní navázat na uvedený online seminář ještě v letošním roce i prezentační akcí přímo na místě.
Následovala sada prezentací šesti firem (Advanced Medical Solutions/AMS, BLOCK Technical, LINET, MEBSTER, MZ Liberec a TSE). Z thajské strany se zúčastnili zástupci významných nemocnic (Rama Hospital, Vajira Hospital), zdravotnické asociace (THAIMED) a velkých distribučních společností (např. TEQ, B.Grimm, Rakmor Medical, RX či Health Medic). Zájem thajských subjektů byl podpořen aktuálními snahami vlády vytvořit ze země nadregionální centrum ("hub") zdravotní péče nabízející kvalitní a cenově přijatelné služby. Thajské zdravotnictví je v oblasti JV Asie považováno za špičku a přitahuje zájem klientů z celého světa (mj. Čína, Blízký východ, Afrika, atd.). Značnou popularitu si v posledních letech získalo zejména v oblastech jako kosmetická chirurgie, ortopedie (kloubní a jiné náhrady), zubní lékařství či asistovaná reprodukce (umělé oplodnění). Kolem 3,5 milionu osob navštívilo každoročně Thajsko za účelem zdravotního zákroku s celkovými úhradami v hodnotě cca 600 mil. USD. S tím souvisí mimořádný nárůst požadavků na objem i kvalitu vybavení nemocnic a dalších státních i soukromých lékařských zařízení poskytujících požadované služby. K tomu všemu se aktuálně přidaly kromě „standardních“ potřeb veřejného zdravotnictví také ty spojené s pandemií koronaviru.
Podobně jako v případě Thajska bylo cílem akce v Kambodži zprostředkovat českým firmám prvotní kontakty na významné veřejné a soukromé partnery (Ministerstvo zdravotnictví, Národní pediatrická nemocnice v Phnompenhu, soukromá Khéma Hospital a další soukromé subjekty). Oba sektory mají v kambodžském zdravotnictví důležitou úlohu. Zatímco privátní poskytovatelé dominují systému svým rozsahem a důvěrou pacientů, role státu je nezastupitelná při správě veřejných nemocnic v hlavním městě a jednotlivých provinciích. Zde zatím chybí nejmodernější technické vybavení, ale rovněž zkušenosti s léčebnými postupy a pravidelnou údržbou nových technologií. Kambodžský zdravotnický trh nabízí stále nevyužitý potenciál v uplatnění přístrojů a komplexních řešení při renovaci a budování nových léčebných zařízení. V rámci identifikace potřeb mohou české firmy v některých případech využít také nástroje zahraniční rozvojové spolupráce, kde je v případě Kambodže zdravotnictví prioritním sektorem z pohledu české rozvojové spolupráce.
Zahraničním účastníkům byly následně po ukončení akce rozeslány kompletní sady prezentací českých subjektů, které oplátkou získaly kontaktní spojení na významné thajské a kambodžské partnery, kteří mohou napomoci v obchodní expanzi nejen v obou uvedených zemích, ale také jako vzorové reference v celém regionu JV Asie.