česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Phnompenh
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká pohádka udělala radost dětem z dětského domova v Phnompenhu

Dne 24. září 2023 se velvyslanec Martin Vávra zúčastnil promítání české pohádky „Cesta do Tvojzemí“ v dětském domově HIV/AIDS pozitivních dětí House of Family v Phnompenhu. Současně velvyslanectví dětem poskytlo propagační školní batohy.

ZÚ Phnompenh ve spolupráci s Českými centry zorganizoval již potřetí promítání české animované pohádky v dětském domově House of Family v hlavním městě Kambodži. 

Domov od roku 2004 poskytuje útočiště první generaci dětí narozených s HIV, které po smrti svých rodičů skončily na ulici nebo u příbuzných, kteří sami neměli na přiměřenou péči dostatečné prostředky. Bez léčby se děti s HIV v průměru dožívají pouze 5–6 let, při řádné léčbě naopak mohou prožít relativně plnohodnotný život. Projekt je realizován Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce Sv. Alžběty v Bratislavě, samotný chod v místě pak zajišťuje česká občanka paní Monika Nová, doktorka sociální práce z Univerzity Karlovy.  Aktuálně domov připravuje na budoucnost děti ve věku 6–22 let.

Samotného promítání se zúčastnilo celkem 33 dětí, které českou pohádku „Cesta do Tvojzemí“ odměnily potleskem. Součástí programu bylo navíc předání školních batohů s logem České republiky, o které se postaral přítomný velvyslanec Martin Vávra. Praktický dárek děti viditelně potěšil.

Více informací o projektu naleznete zde .

Galerie