Občanský průkaz
31.03.2025 / 12:39 | Aktualizováno: 01.04.2025 / 12:08
Občanské průkazy si lze od roku 2025 vyřídit v zahraničí na pověřených zastupitelských úřadech ČR. Od 1. 4. 2025 si můžete vyřídit občanský průkaz i na Velvyslanectví ČR v Oslo.
Komplexní informace ke správnímu řízení o občanských průkazech naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR a také na portálu Služeb veřejné správy. Občanský průkaz si můžete vyřídit přímo v Česku nebo na pověřených zastupitelských úřadech v zahraničí, včetně Velvyslanectví ČR v Oslo. Seznam pověřených zastupitelských úřadů je zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Občanský průkaz se vydává:
- občanům mladším 15 let s dobou platnosti na 5 let,
- občanům starším 15 let s dobou platnosti na 10 let,
- občanům starším 70 let s dobou platnosti na 35 let,
- občanům starším 12 let, u nichž je dočasně fyzicky nemožné pořídit otisky prstů, s dobou platnosti na 1 rok.
Doporučujeme podat žádost vždy v době platnosti dosavadního občanského průkazu a neodkládat podání žádosti o nový občanský průkaz na dobu, kdy dosavadní již pozbyl platnosti.
Občan je povinen dostavit se k podání žádosti o vydání občanského průkazu osobně, stejně jako v ČR.
Občan starší 15 let s trvalým pobytem v ČR má povinnost mít platný občanský průkaz.
Ostatní občané ČR mají na občanský průkaz právo, není jejich povinností jej mít.
Pověřené zastupitelské úřady pouze přijímají žádosti o občanské průkazy a předávají vyhotovené doklady. Je- li žádost o občanský průkaz podána u pověřeného zastupitelského úřadu, občanský průkaz vydává obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu občana nebo jeho posledního trvalého pobytu na území ČR. Pokud občan ČR v České republice trvalý pobyt neměl anebo jej nelze zjistit, vydá občanský průkaz Magistrát města Brna.
Je-li žádost podána u pověřeného zastupitelského úřadu, činí lhůta k jeho vydání až 120 dnů. Občanský průkaz se vyřizuje zrychleně pouze v ČR. Žádost o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě lze podat u Ministerstva vnitra, u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností a v hlavním městě Praze u kteréhokoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22. U občanského průkazu vydávaného ve zkrácené lhůtě je vydávajícím orgánem také Ministerstvo vnitra, je-li u něj podána žádost o vydání občanského průkazu.
O vydání občanského průkazu může požádat
- český občan starší 15 let
- zákonný zástupce za občana mladšího 15 let; namísto zákonného zástupce může požádat pěstoun, osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do péče, anebo ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy, které pečuje na základě soudního rozhodnutí o občana mladšího 15 let. Tyto osoby připojují k žádosti souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem;
- soudem určený opatrovník za občana, jehož svéprávnost je omezena tak, že není způsobilý k podání žádosti;
Náležitosti žádosti
Žadatel o vydání nového občanského průkazu s trvalým pobytem v ČR je povinen při podání žádosti předložit stávající platný občanský průkaz. Pokud se jedná o první občanský průkaz je povinnost předložit český cestovní pas, který si lze také vyřídit na našem velvyslanectví.
Žadatel, který trvalý pobyt v ČR již nemá, je povinen předložit český doklad totožnosti a občanství (český cestovní pas), nebo cizozemský doklad totožnosti (cestovní pas), doklad o českém občanství a český rodný list. Osvědčení o českém státním občanství nebo listina o jeho nabytí (například naturalizací či prohlášením) by neměly být starší než 1 rok.
V případě dětí mladších 15 let musí zákonný zástupce prokázat svou totožnost a předložit český rodný list dítěte.
Převzetí občanského průkazu
Občanský průkaz, o nějž bylo požádáno na pověřeném zastupitelském úřadě, si lze převzít pouze u tohoto zastupitelského úřadu, nikoliv u jiného pověřeného zastupitelského úřadu. Občanský průkaz nelze převzít na honorárním konzulátu.
Pokud o to žadatel při podání žádosti výslovně požádal, pak si může občanský průkaz namísto našeho velvyslanectví převzít v Česku u obecního úřadu obce s rozšířenou působností příslušného podle místa trvalého pobytu občana nebo posledního trvalého pobytu na území ČR (úřad, jenž občanský průkaz nechá zhotovit a jinak by jej zasílal našemu velvyslanectví poštou). Nebo opačně, žadatel při podání žádosti o vydání občanského průkazu u obecního úřadu v ČR může požádat o převzetí dokladu u pověřeného zastupitelského úřadu.
Žadatel starší 15 let přebírá doklad osobně, za občany mladší 15 let přebírá občanský průkaz jejich zákonný zástupce, přičemž účast občana mladšího 15 let se nevyžaduje. Pokud o to žadatel požádá, ověřitelným způsobem prokáže důvod hodný zvláštního zřetele (omezení osobní svobody, nemohoucnost) a úřad v ČR, který občanský průkaz vystavuje, to nezpochybní, může jej převzít zmocněnec na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele - žadatele o občanský průkaz. Pokud si chce občanský průkaz dítěte převzít druhý rodič (než ten, který o něj požádal), musí kromě své totožnosti prokázat i rodičovství rodným listem dítěte.
Zneplatnění občanského průkazu z důvodu změn a další informace
Upozorňujeme, že platnost občanského průkazu končí okamžitě v případě ukončení trvalého pobytu. V případě změny místa trvalého pobytu v ČR nebo změny jména, příjmení, rodinného stavu (manželství/partnerství/rozvod/vdovství apod.), tedy údajů zapsaných povinně či nepovinně (rodinný stav) v jinak platném občanském průkazu, končí jeho platnost již 45 dnů od právní moci takovéto změny. Pokud si takovou změnu občan nezaregistroval v základním registru osob, nelze o nový občanský průkaz požádat do doby, než to zajistí. Typicky se jedná o matriční události, které nastaly v cizině a občan si u zvláštní matriky v Brně nevyřídil jejích zápis.
V případě potřeby si každý může ověřit, zda jeho občanský průkaz nepozbyl platnosti na webové stránce Ministerstva vnitra https://aplikace.mv.gov.cz/neplatne-doklady/.
Připomínáme již výše uvedenou povinnost občanů ČR s trvalým pobytem v ČR mít platný občanský průkaz, jejíž porušení je ze zákona přestupkem.
Správní poplatek se vybírá při podání žádosti o vydání občanského průkazu a lze jej uhradit platební kartou (v CZK). Aktuální výši poplatků naleznete na webových stránkách našeho velvyslanectví zde►.