
Zveřejnění Hospodářského přehledu ČR 2025
19.03.2025 / 16:24 | Aktualizováno: 19.03.2025 / 16:37
Generální tajemník OECD Mathias Cormann představil 4. března 2025 v Praze nový Hospodářský přehled ČR. Zpráva vyhodnocuje ekonomickou výkonnost České republiky a zároveň zahrnuje doporučení pro strukturální reformy. Během návštěvy se setkal s premiérem Petrem Fialou, dalšími členy vlády ČR a rovněž s guvernérem České národní banky Alešem Michlem a členy bankovní rady. Při příležitosti návštěvy v Praze podepsal Mathias Cormann s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským memorandum o vysílání mladých zaměstnanců české státní správy do OECD. Na závěr své cesty se Mathias Cormann společně s delegací z OECD zúčastnil přednášky na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Hospodářský přehled je pravidelnou publikací OECD o České republice, která vychází jednou za dva roky s cílem zhodnotit výkonnost české ekonomiky. Česká republika si prošla sérií ekonomických šoků (pandemie, nárůst cen energií a komodit, dopady ruské agrese na Ukrajině), které zbrzdily tempo dohánění ekonomické úrovně zemí OECD. Ekonomika se v roce 2024 vrátila díky spotřebě domácností k růstu. Predikce OECD na roky 2025 a 2026 počítá s růstem HDP nad 2 % bez započítání případného nárůstu celních bariér a rizik spojených s geopolitickou situací. OECD upozorňuje na řadu rizik, jež mohou výrazně snížit tempo růstu.
Provedená konsolidace veřejných financí podle OECD přispěla k zajištění fiskální udržitelnosti, ale úsilí by mělo pokračovat i ve střednědobém horizontu. Fiskální politika by musí být připravena na dlouhodobé veřejné výdaje. V oblasti veřejných financí doporučuje OECD začlenit do rozpočtového procesu pravidelné revize výdajů, jež jsou úspěšně používané v jiných zemích OECD k vyhodnocování vynaložených prostředků. Růst spotřebitelských zpomalil a inflace se postupně vrátila k hodnotám tolerančního pásma České národní banky. Při odezdění inflačních tlaků může ČNB přistoupit k postupnému uvolňování zpřísněné měnové politiky. Penzijní reforma napomohla stabilizovat veřejné finance. OECD doporučuje změny plně implementovat a navázat věd odchodu do důchodu na průměrnou dobu dožití. Trh práce i během krizí zůstal odolný. ČR má dlouhodobě nízkou míru nezaměstnanosti. Překážkou pro další růst je nedostatek pracovní síly a nesoulad mezi potřebami zaměstnavatelů a kvalifikacemi pracovníků. OECD dlouhodobě upozorňuje na nedostatečné začleňování matek po porodu na trh práce (nadměrně dlouhá rodičovská dovolená, nedostatečná kapacita předškolních zařízení či relativně štědré rodinné příspěvky).
Zpráva sleduje také stav podnikatelského prostředí a podporu inovací v ČR, či pokrok v dekarbonizace ekonomiky. Česká ekonomika vykazuje nízký podíl výdajů na výzkum a vývoj. Pomoci podle OECD může rozšíření daňových zvýhodnění pro firmy, či posílení podmínek pro institucionální investory pro rozvoj kapitálového trhu. V oblasti zelené tranzice ČR úspěšně pokračuje ve snižování emisí, k naplnění stanovených cílů je třeba rychlejší tempo. OECD doporučuje zjednodušit schvalovací procesy pro obnovitelné zdroje energie či zrušit dotace na fosilní paliva.
Hlavním tématem Hospodářského přehledu 2025 je politika vzdělávání a dovednost pracovní síly obyvatelstva. Čeští žáci podle mezinárodních srovnání dosahují nadprůměrných výsledků, závažným nedostatek je nicméně nerovnost ve výsledcích mezi socio-ekonomickými skupinami. Děti pocházející ze strukturálně postižených regionů ČR, či znevýhodněných rodin dosahují výrazně horších výsledků, což značně ovlivní jejich pozici na pracovním trhu. Financování základních a středních škol nedostatečně reflektuje rozdílené složení žáků. Vzdělávací soustava ČR je značně decentralizovaná s vysokým počtem malých škol. OECD navrhuje přesunout motivovat školy ke slučování a přesunout odpovědnost zřizovatele na obce s rozšířenou působností. Současná síť malých škol je značně neefektivní a nákladná. Reformy v oblasti školství by se měly zaměřit rovněž na posílení kariérních možností pro učitele, tak aby byla profesně atraktivnější. OECD dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že dynamika pracovního trhu vyžaduje nové dovednosti v rámci celoživotního vzdělávání. Nízký počet zaměstnanců v ČR si průběžně rozšiřuje své kvalifikace a učí se novým dovednostem podle potřeb trhu práce.
V rámci setkání ministra zahraničních věcí Jana Lipavského s generálním tajemníkem Matiasem Cormannem bylo podepsáno memorandum mezi Českou republikou a OECD o zahájení programu Junior Professional Officers pro ČR. Tento program navazuje na úspěšně fungující systém stáží Staff on Loan a poskytne tak mladým zájemcům z ČR možnost strávit 12-36 měsíců v Sekretariátu OECD. Tam se budou kandidáti ČR věnovat práci na analýze dat a tvorbě politických doporučení v jedné z mnoha oblastí, kterou se OECD zabývá. Zmíněné memorandum je další z cest, jak průběžně zvyšovat počet českých občanů působících v Sekretariátu OECD, což je i dlouhodobým cílem MZV ČR a Stálé mise ČR při OECD.
Hospodářský přehled ČR 2025 je veřejně dostupný na webových stránkách OECD. (https://www.oecd.org/en/publications/oecd-economic-surveys-czechia-2025_7a70af5c-en.html)
Ministerstvo financí ČR připravilo překlad klíčového shrnutí do češtiny, jež je dostupný na webových stránkách
(https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2025/oecd-hospodarsky-rust-cr-v-roce-2025-a-2026-zrychl-59071)