Ministerské zasedání OECD k sociální politice: Investice do budoucnosti

Dne 14. února 2025 se v pařížském sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uskutečnilo ministerské zasedání zaměřené na klíčové výzvy v oblasti sociální politiky pod názvem „Nové hranice sociální politiky: Investice do budoucnosti“. Ministři práce a sociálních věcí z členských zemí OECD diskutovali o inovativních přístupech k posílení sociálních systémů s důrazem na dlouhodobé investice a odolnost vůči budoucím výzvám. Delegaci ČR na jednání vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, její součástí byly také vrchní ředitelky MPSV Iva Merhautová a Martina Štěpánková.

Program ministerského zasedání byl rozdělen do několika tematických bloků. Úvodní plenární zasedání se zaměřilo na posílení sociálních investic jako nástroje pro inkluzivní růst a sociální soudržnost. Ministři zdůraznili význam investic do vzdělání, celoživotního učení a sociální ochrany jako klíčových faktorů pro prosperující společnosti v kontextu rychlých demografických a technologických změn.

Následovaly tři tematické diskusní bloky:

  1. Zajištění spravedlivého přechodu v měnícím se světě práce – Účastníci jednali o dopadech digitalizace, zelené transformace a stárnutí populace na trh práce a sociální systémy. Diskutovalo se o strategiích pro rekvalifikaci pracovní síly a o opatřeních k podpoře pracovní mobility a zaměstnanosti.
  2. Modernizace sociální ochrany pro 21. století – Ministři se zaměřili na reformy sociálních systémů s cílem zajistit jejich udržitelnost a efektivitu. Hovořilo se o potřebě lepšího cílení sociálních dávek, integraci různých forem podpory a využití digitálních technologií pro zlepšení přístupu ke službám.
  3. Investice do dětí a rodin jako klíč k budoucí prosperitě – Diskuse se soustředila na politiky podporující rodiny, včetně dostupné péče o děti, rovného přístupu ke vzdělání a opatření na podporu rovnosti žen a mužů na trhu práce. Byly prezentovány příklady úspěšných politik ze zemí OECD.

Odpolední plenární zasedání bylo věnováno politickým doporučením a strategickému směřování sociální politiky OECD. Ministři se shodli na nutnosti dlouhodobých investic do lidského kapitálu a větší spolupráce mezi státy v řešení společných sociálních výzev.

Delegace ČR se v rámci jednání setkala také s místopředsedkyní Evropské komise Roxanou Minzatu, francouzskou ministryní pro práci a zaměstnanost Astrid Panosyan Bouvet a náměstkyní ukrajinské ministryně pro sociální politiku Irynou Postolovskou.