česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínkový večer na Arnošta Lustiga

Kdy: 12.01.2016, Kde: Velvyslanectví ČR v Dillí

V úterý 12. ledna 2016 uspořádalo velvyslanectví ČR unikátní večer nazvaný Noc a naděje prózy Arnošta Lustiga.
 

618

Akce se uskutečnila v době, kdy se v Dillí koná největší jihoasijský knižní veletrh Svět knihy, několik dní před Mezinárodním dnem holocaustu a měla připomenout, že před 5 lety odešel výjimečný člověk Arnošt Lustig, známý český spisovatel židovského původu, který přežil Holocaust a na toto téma napsal řadu scénářů, knih a povídek. Večerem provázela jeho dcera Eva Lustigová a indický přítel Arnošta Lustiga, známý indický literární kritik, Arvind Krishna Mehrotra.

339

Velvyslanec Milan Hovorka ve své úvodní řeči podtrhl, že Arnošt Lustig by laureátem Ceny za celoživotní dílo Americké akademie umění a věd, držitel ceny Franze Kafky a mnoha dalších mezinárodních uznání, včetně nominace na Nobelovu cenu za literaturu. Velvyslanec poděkoval spisovateli za to, že se svými hrůznými zážitky z koncentračních táborů dokázal podělit takovým způsobem, že to zanechalo obrovskou odezvu u velkého počtu lidí po celém světě. 

445

Velvyslanec také poděkoval Evě Lustigové za její inspirující a autentickou reflexi Arnošta Lustiga a neopomněl upozornit na to, že jeho dcera má k Indii letitý osobní vztah.

AA2

Během večera byly promítnuty dva filmy. První byl krátký film "Sousto" natočený na adaptaci povídky Arnošta Lustiga "Démanty noci" a na základě jeho scénáře. Druhý film "Tvoje slza, můj déšt. Přítomnost Arnošta Lustiga" natočila Eva Lustigová v roce 2012 na památku svého otce. 

AA4