Prezentace českého loutkářství v Indii
09.01.2017 / 19:05
Ve dnech 5. až 8. ledna 2017 se v Indii uskutečnila prezentace českého loutkového divadla. Jejím cílem bylo nejen pobavit malé a a velké diváky, ale také připomenout, že loutkářství má v Česku mnohasetletou tradici, o čemž svědčí i to, že 1. prosince 2016 bylo české a slovenské loutkářství zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Největšími městy v Indii jsou Mumbai, Dillí a Bengaluru. Ve dvou z nich, v Bengaluru a Dillí, se počátkem ledna 2017 uskutečnily akce, které připomněly, že Česká republika je loutkářskou velmocí.

V Bengaluru se konal mezinárodní loutkařský festival DHAATU 2017, v jehož rámci proběhla řada akcí, mezi nimi i loutkářská konference, maškarní průvod, festival dětských loutek, vzdělávací workshop loutkářského umění a také samotná divadelní představení.

Přestože na festivalu byly zastoupeny převážně loutkáři z nejrůznějších koutů Indie, účast divadelníků z České republiky, Indonésie, Srí Lanky a Egypta dala festivalu mezinárodní rozměr.

Českou republiku na festivalu reprezentoval absolvent loutkářské katedry DAMU v Praze Pavel Vangeli, který začínal v Říši loutek a poté působil v Divadle Spejbla a Hurvínka, aby se později osamostatnil a na volné noze šířil radost svým mistrným loutkářským uměním nejen dětem a dospělým v České republice, ale v několika světových řečech také v zahraničí.

Pavel Vangeli je sám sobě nejen scénáristou a režisérem, ale také zpěvákem, tanečníkem, ale především loutkohercem. Umí vodit loutky na provázku tak bravurně, že diváci mnohdy pochybují, zda nejsou živé. V Indii představil své oblíbené představení Swingující marionety, které je asi jediným na světě, kde loutkář zpívá živě swingové písničky za své marionety.

V Dillí bylo jeho představení uspořádáno na velvyslanectví ČR a účast byla opravdu veliká. Přestože akce byla prezentována pouze na sociálních sítích, přišlo na 150 malých i velkých diváků. Hodinové představení v angličtině bylo bravurní, představilo nejen legendy staré Prahy, ale také další místa na Zemi.

Velvyslanec Milan Hovorka v úvodu představení připomněl tradici českých loutkových kultur a po jeho skončení pozval všechny přítomné na malé občerstvení. Děti dostaly i bonbóny a pravé české pastelky. Mnohé se také s panem Vangelim a jeho loutkami vyfotily.

Dětem se nejvíce líbil kašpárek, čert, anděl a kostlivec.

Loutek bylo ale mnohem víc.

Dovolujeme si panu Vangelimu poděkovat za milé divadlo i perfektní reklamu českému loutkářství.
