česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České lidové písně v Indii

Kdy: 06.04.2017 19:00 - 09.04.2017 20:30, Kde: Dillí

Při příležitosti nadcházejícího 80. výročí úmrtí prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Indii se ve čtvrtek 8. dubna 2017 na velvyslanectví ČR v Dillí uskutečnil kulturní večer nazvaný Zpíváme si s Masarykem

Masaryk President

Na pozvánce na tuto kulturní akci byl zobrazen portrét prezidenta T. G. Masaryka pořízený slavným malířem Oskarem Kokoschkou.

podium


Dramaturg hudebních pořadů a hudební skladatel Daniel Dobiáš při něm zinscenoval symbolické hudební setkání dvou velkých osobností indického filozofa R. Thákura, který dvakrát navštívil Prahu, a T. G. Masaryka. Oba byli navrženi na Nobelovu cenu. Oba žili ve stejné době. A oba měli podobné myšlenky na svobodný stát, který se nakonec stal skutečností.

Busta


Pana Dobiáše doprovázeli členové pěveckého souboru Sboreček ze Základní umělecké školy v Lounech pod vedením sbormistryně Evy Kleinové a ředitelky školy Jindřišky Riedlové. Nechyběla ani busta T. G. Masaryka.

Dobiáš


Sál byl úplně plný.

sál

Velvyslanec Milan Hovorka v úvodním vystoupení připomněl, že česká ambasáda v Dillí se snaží indické veřejnosti zpřístupňovat českou kulturu.

Velvy

Po nedávném představení českého loutkářství v podání Pavla Vangeliho a mistrovském klavírním koncertu Jany Chaudhury nyní přijel do Indie Sboreček z Loun, v jehož podání mohli přítomní vidět a slyšet řadu českých lidových písní. 

zpěv3

Čeští zpěváci a hudebníci důstojně reprezentovali nejen Základní uměleckou školu v Lounech, ale také lounské gymnázium, jehož  jsou mnozí studenti.

residence

Do Indie přicestovala většina z nich vůbec poprvé v životě, a tak se vydali i na slavný Tádžmahál v indickém svazovém státě Uttarpradéš.

Tajmahal

Navštívili také historické památky v hlavním městě indického svazového státu Rádžastán Džajpuru a v jeho okolí. 

Vystoupení

Jejich indické turné vyvrcholilo v pátek 7. dubna 2017 vystoupením na tzv. Diplomatické noci, což je každoroční setkání pořádané indickým vydavatelstvím INDIA EMPIRE, na kterém jsou udělovány ceny INDIA EMPIRE AWARD nejlepším diplomatickým misím za jejich přínos v oblasti prohlubování diplomatických vztahů mezi zeměmi.

globus

Česká republika byla oceněna jako první.

Ocenění

Velvyslanec Milan Hovorka převzal hlavní cenu Křišťálový glóbus z rukou indického ministra oceli Čaudhuryho Birendry Singha.

DN10

Hudební a pěvecký soubor Sboreček byl hlavním kulturním tělesem slavnostního večera, za což obdržel čestné uznání. Zpíval nejen česky, ale také anglicky a hindsky. 

Certifikát

Nejspontánnější však bylo setkání Sborečku se slavnou indickou jazzovou kapelou Bollyjazz-Bollybilly, konkrétně s kytaristou a zpěvákem Nikhilem Mawkinem, flétnistkou Nathalií Ramirez, kytaristou Pranaiem Gurungem, basistou Harshitem Misrou a bubeníkem Nikhilem Vasudevanem v nejslavnějším dillíském jazzovém klubu „The Piano Man“, na jejichž sobotní koncert 8. dubna 2017 bylo beznadějně vyprodáno.

Piano1


Členové Sborečku nejenže měli jedinečnou příležitost se s touto kapelou seznámit, ale byla jim dána i možnost v tomto jazzovém klubu vystoupit. 

Piano2

Velvyslanectví České republiky v Dillí děkuje hudebnímu dramaturgovi panu Danieli Dobiáši, ředitelce Základní umělecké školy v Lounech Jindřišce Riedlové, sbormistryni Evě Kleinové i všem členům pěveckého souboru Sboreček za jejich prezentaci české lidové kultury v Indii.