česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světová premiéra filmu CzechMate

Kdy: 16.08.2018 15:00 - 23:15, Kde: Velvyslanectví SR v Dillí

Při příležitosti 50. výročí událostí Pražského jara uspořádaly zastupitelské úřady České republiky a Slovenské republiky v Dillí dne16.  srpna 2018 od 15:00 do 23:30 hodin světovou premiéru více než sedmihodinového dokumentárního filmu "CzechMate: In Search of Jiří Menzel" (CzechMate: Hledání Jiřího Menzela) indického režiséra Shivendry Singh Dungarpura.

 

Czechmate1

 

Film se zapsal do historie ještě před oficiálním uvedením, neboť svou délkou 7 hodin a 15 minut je nejdelším indickým filmem, který kdy dostal povolení k veřejné distribuci od indické Centrální kanceláře pro certifikaci filmů (CBFC).

 

czech mate 1


Film pojednává o režisérovi Jiřím Menzelovi a dalších filmařích v Československu na konci 60. let 20. století,  jako jsou Miloš Forman, Juraj Herz, Věra Chytilová, Juraj Jakubisko nebo Dušan Hanák, jejichž tvorba je dnes nazývána jako “československá nová vlna”. Film poskytuje unikátní pohled do jejich životů a díla.
 

CzechMate (1)

 

Dokument přibližuje divákům nenásilnou formou období Pražského jara, kdy v tehdejším Československu probíhaly demokratizační procesy a pokusy o vytvoření socialismu s lidskou tváří. Díky dočasnému uvolnění režimu bylo natočeno mnoho filmů, mnohé z nich ovšem byly po okupaci Československa z důvodů utvrzení komunistického režimu zakázány. Dostupnými se staly opět až po 20 letech v roce 1990.

 

Czech Mate (4)


Indický režisér Shivendra Singh Dungarpur je známý, že točí dokumentární filmy. Za svá díla opakovaně obdržel filmová ocenění. Pochází z Dillí z rodiny diplomata. V současné době žije v Mumbai a věnuje se intenzivně světovému filmovému dědictví. Je jedním ze zakladatelů indické nadace filmového dědictví, která si klade za cíl restaurovat staré filmy a uchovat je tak pro příští generace. V roce 2017 byl Shivendra Singh Dungarpur zvolen členem výkonného výboru výkonného výboru Mezinárodní federace filmových archivů FIAF která má sídlo v Los Angeles.

 

Czech Mate (2)


Příprava filmu CzechMate trvala několik let za aktivní účasti ZÚ Dillí, zejména dnes již bývalé kulturní referentky Doris Kumarové, držitelky ceny Gratias agit, která se také osobně světové premiéry zúčastnila.
 

CzechMate 3

(Světové premiéry filmu CzechMate se zúčastnili i rodiče režiséra filmu Shivendry Singh Dungarpura)

Světovou premiéru filmu CzechMate slavnostně zahájili velvyslanci ČR a SR Milan Hovorka a Ivan Lančarič. Připomněli příběh událostí roku 1968 a vyjádřili poděkování režisérovi Shivendrovi Singh Dungarpurovi a jeho týmu za to, že vytvořil nebývale rozsáhlý a zcela unikátní filmový dokument popisující tehdejší československou novou filmovou vlnu.

 

CzechMate2


Na světovou premiéru zaslal 16. srpna 2018 zdravici režisér Jiří Menzel, kterou přítomným divákům přečetl velvyslanec Milan Hovorka:

Milí diváci a přátelé v Indii,

Vaši zemi jsem navštívil několikrát. Naposledy jsme byli s celou rodinou v Kérale a odvezli jsme si krásné vzpomínky. V Indii jsem získal i řadu ocenění, kterých si velmi vážím. Měl jsem i to štěstí potkat Shivendru Singh Dungarpura, který se po mnoho let věnoval natáčení dokumentu, který dnes uvidíte. Jsem moc rád, že tento film bude existovat a rád se na něj podívám. Vám přeji, abyste si dnešní projekci v Dillí užili a slibuji, že pokud mi zdraví dovolí, zase k Vám přijedu. Děkuji Shivendrovi, děkuji všem pořadatelům.

Zdravím z Prahy,

Váš

Jiří Menzel
 

Czech Mate (3)

 

Promítnutí se uskutečnilo v návštěvníky zaplněném kinosále velvyslanectví Slovenské republiky v Dillí nacházejícím se ve společném areálu české a slovenské ambasády. Film byl promítnut se dvěma přestávkami, během kterých režisér Shivendra Singh Dungarpur poskytoval rozhovory přítomným novinářům.

 

Ivan Lančarič, Milan Hovorka, Shivendra Singh Dungarpur


I přes délku filmu a skutečnost, že většina rozhovorů je vedena v češtině (a indičtí diváci tak museli sedm hodin číst anglické titulky), přijaly desítky přítomných diváků s velkým nadšením a v závěru jej ocenily dlouhým potleskem.

 

Shivendra Singh Dungarpur + Jiri Menzel

 

Nyní čeká film premiéra v USA, kde bude promítnut 16. září 2018 v Los Angeles. Koncem října 2018 pak bude promítnut na mezinárodním filmovém festivalu v Mumbai.

 

czech mate 5

 

Velvyslanectví ČR a SR v Dillí si v roce 2018 připomněly osmičková výročí již několikrát. V lednu to byl koncert žesťového sextetu a dechového tria ze Zlína na Světovém knižním veletrhu v Dillí, na přelomu března a dubna to bylo vystoupení černého divadla HILT s česko-slovenským obsazením v Dillí a Mumbai a v červenci to bylo vystoupení avantgardní zpěvačky a houslistky Ivy Bittové v Dillí pocházející z česko-slovenské rodiny. Oslavy těchto výročí vyvrcholí 26. října 2018 na společné recepci obou velvyslanectví.

 

czech mate 2

Na snímku je režisér Shivendra Singh Dungarpur s držitelkou ceny Gratias agit a bývalou kulturní referentkou velvyslanectví ČR v Dillí paní Doris Kumarovou, která nemalou měrou přispěla k realizaci filmu.