česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate in Colombo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky cestování na Srí Lanku a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Srí Lance a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

Pokud navštěvujete tyto stránky častěji, připravili jsme pro Vás úplně na konci textu shrnutí posledních změn, abyste je nemuseli v textu níže hledat.


 

MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR DOPORUČUJE DBÁT ZVÝŠENÉ OPATRNOSTI  PŘI CESTÁCH NA SRÍ LANKU 

Vzhledem k pokračující krizi v zemi Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům při cestách na Srí Lanku dbát zvýšené opatrnosti. Situace na Srí Lance je v důsledku ekonomické a politické krize nestabilní. V některých oblastech se nedostává základních komodit, léků a pohonných hmot. Dochází rovněž k častým výpadkům elektřiny. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům, kteří se na Srí Lance již nachází, zcela se vyhýbat případným demonstracím a respektovat pokyny místních orgánů.

MZV ČR také doporučuje před cestou provést registraci v systému DROZD.


VSTUP NA SRÍ LANKU

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat tzv. elektronickou cestovní autorizaci ETA, a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Od 10. února 2022 je možné získat vízum po příletu na přepážce "On Arrival" v ceně 60 USD . Srílanskými úřady je nicméně doporučeno obstarat si vízum prostřednictvím ETA. Držitel ETA již nemusí mít další souhlas srílanské turistické agentury ani ministerstva zahraničních věcí Srí Lanky.

Srílanské úřady spustily 1. ledna 2023 online formulář, kde si cestující na Srí Lanku mohou tři dny před plánovanou cestou vyplnit příjezdovou kartu (arrival form). Některé aerolinie vyžadují vyplněný formulář při odbavení na letišti. Cestující by si měl u své letecké společnosti ověřit, zda-li tento online formulář vyžaduje. Formulář je možné vyplnit zde: https://eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/'#/home-page 

Zahraniční cestující, který hodlá přicestovat za obchodním účelem na pozvání srílanského subjektu, je povinen požádat o souhlas se vstupem MZV Srí Lanky prostřednictvím e-mailu: entry.permission@mfa.gov.lk. Zvoucí subjekt musí informovat o zamýšlené návštěvě srílanské ministerstvo zahraničních věcí. Cestovat za obchodním nebo oficiálním účelem není možné prostřednictvím Sri Lanka Tourism. 

7. prosince 2022 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky nové nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. 

Pokud se cizí státní příslušníci/turisté po příletu na Srí Lanku onemocní COVID-19, měli by se na 7 dní izolovat v soukromé nemocnici, hotelu nebo přechodném místě bydliště. Náklady na léčbu a izolaci by měli nést cizí státní příslušníci či turisté.


OČKOVANÉ OSOBY

7. prosince 2022 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky nové nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/Antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. 


TESTOVANÉ OSOBY

7. prosince 2022 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky nové nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/Antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. 


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

7. prosince 2022 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky nové nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/Antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. 


DĚTI

U dětí pod 12 let se předodletový ani popříjezdový test nevyžaduje a mohou volně cestovat s doprovázejícími osobami bez absolvování karantény.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Formulář zdravotního prohlášení se nemusí od 18. dubna 2022 předkládat. Více informací zde.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Od 1. března 2022 se ruší většina restriktivních opatření, které upravovali provoz restauračních zařízení, obchodů, služeb, svateb a pod. Ministerstvo zdravotnictví bude do konce března situaci monitorovat a v případě, že se situace nebude zhoršovat, opatření nebude nadále zpřísňovat. Aktuální seznam opatření najdete zde


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Pokud se cizí státní příslušníci/turisté po příletu na Srí Lanku stanou pozitivními na COVID-19, měli by se na 7 dní izolovat v soukromé nemocnici/hotelu/místě bydliště. Náklady na léčbu/izolaci by měli nést cizí státní příslušníci/turisté.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zdraví (epidemiologická jednotka) - http://www.epid.gov.lk

Imigrační úřad -  http://www.immigration.gov.lk/  

Oficiální vládní informační portál -  https://www.news.lk/

Statistika výskytu covid-19 - https://covid19.gov.lk  

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka

 

Kontaktní české úřady:

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz 

Telefon: +91 11 2415 5200 

Konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460 (pouze mimo pracovní dobu velvyslanectví, která je od pondělí do pátku od 8 do 16.30 hodin)

Honorární generální konzulát ČR v Colombu (komunikace pouze v angličtině):

E-mail: colombo@honorary.mzv.cz

Mobil a WhatsApp: +94 777 686 259 (honorární generální konzul ČR Dr. Lohitha Samarawickrema)


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Pro odlet ze země se musí cestující řídit aktuálními nařízeními leteckých společností.


POSLEDNÍ ZMĚNY

19. 1. 2023 - Od 1. ledna 2023 srílanské úřady zavedly možnost vyplnit příjezdový formulář (arrival form) na webové stránce ministerstva pro imigraci a emigraci. Některé aerolinie vyžadují předložení vyplněného formuláře při odbavení na letišti. Formulář je možný vyplnit zde: https://eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/'#/home-page

8. 12. 2022 - 7. prosince 2022 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky nové nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/Antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. 

1.12. 2022 - Od 1. prosince 2022 se zvyšuje poplatek za vízum po příletu na 60 USD. Informace k cenám víz ETA jsou zde: https://www.eta.gov.lk/slvisa/images/Chart%2001.pdf 

18. 7. 2022 - V souvislosti se zhoršující se bezpečnostní situací v zemi MZV ČR vydalo varování pro české občany před cestami na Srí Lanku. 

17. 7. 2022 - Na Srí Lance byl vyhlášen s účinností od 18. 7. 2022 výjimečný stav. Cílem výjimečného stavu je zajištění veřejného pořádku v návaznosti na rozsáhlé protivládní demonstrace a protesty. 

14. 7. 2022 - V hlavním městě Kolombu pokračují násilné demonstrace. Premiér prodloužil zákaz vycházení v hlavním městě od 14. 7. 2022 od 12:00 do 15. 7. 2022 do 5:00. Je pravděpodobné, že se budou až do uklidnění situace zákazy vycházení prodlužovat. Doporučujeme sledovat aktuální dění, dodržovat platná nařízení úřadů a důrazně se vyhýbat shromážděním a demonstracím. 

13. 7. 2022 - V hlavním městě Kolombu pokračují velké demonstrace. Premiér vyhlásil celostátní stav nouze a v západní provincii (včetně hlavního města) vyhlásil až do odvolání zákaz vycházení. Doporučujeme sledovat aktuální dění, dodržovat platná nařízení úřadů a důrazně se vyhýbat shromážděním a demonstracím. 

9. 7. 2022 - V hlavním městě Kolombu a na dalších místech na Srí Lance probíhají velké protivládní demonstrace. Doporučujeme českým občanům, aby se vyhýbali pouličním protestům, sledovali aktuální dění a dbali pokynům místních úřadů. 

27. 6. 2022 - Srílanské úřady ruší povinnost online Formuláře zdravotního prohlášení. 

19. 6. 2022 - Srílanské úřady ruší povinnost uhradit povinné pojištění pro případnou hospitalizaci kvůli kovidu. 

10. 6. 2022 - Srílanské úřady ruší povinnost nosit roušku na veřejnosti, v obchodech a veřejné dopravě.

12 . 5 . 2022 - Zákaz vycházení byl vládou prodloužen od čtvrtka 12. 5. 2022 od 14:00 do pátku 13 . 5 . 2022 do 6:00.

11. 5 . 2022 - Zákaz vycházení byl vládou prodloužen do čtvrtka 12. 5. 2022 do 7:00.

9. 5 . 2022 - V reakci na pokračující protivládní protesty byl na Srí Lance s účinností od 9. května 2022  od 19:00 do středy 11. 5 . 2022 do 7:00 vyhlášen celostátní zákaz vycházení.

7 . 5 . 2022 - V zemi byl vyhlášen výjimečný stav.

21 . 4 . 2022 - Ministerstvo zdravotnictví stáhlo své rozhodnutí uvolnit nošení roušek venku a s okamžitou platností své dřívější rozhodnutí zrušilo a oznámilo, že nošení roušek venku je opět povinné.

19 . 4 . 2022 - od 18.4. se ruší pro neočkované osoby povinnost sedmidenní popříletové karantény v případě negativního PCR testu. Ruší se také povinnost nosit roušky ve veřejném prostoru mimo veřejnou dopravu a v obchodů.

2 . 4 . 2022 - vláda nařídila kvůli zhoršené bezpečnostní situaci zákaz vycházení. Platí od soboty 2.4. od 18:00 do pondělí 4.4. 2022 do 6:00. Sledujte aktuální situaci, vyhýbejte se shromážděním a dodržujte doporučení místních úřadů.

29 . 3 . 2022 - upozornění na možné komplikace při cestách na Srí Lanku

1 . 3 . 2022 - pravidla upravující veřejný a pracovní život na Srí Lance od 1. do 31. března 2022

28. 2. 2022 - s účinností od 1. 3. 2022 platí výjimka z předodletového PCR testu pro očkované

10. 2. 2022 - je možné získat vízum po příletu na Srí Lanku v ceně 35 USD, a to na přepážce "On Arrival"

28. 1. 2022 - Příchozí cestující jsou považováni za plně očkované, pokud uplynuly dva týdny od kompletního očkování. Děti ve věku 12 – 15 let jsou považovány za plně očkované, pokud od podání jedné dávky vakcíny Pfizer uplynuly alespoň dva týdny. Za plně očkovanou bude považována také osoba, která prodělala očkování pouze jednou dávkou, před kterou či po které po které prodělala onemocnění  covid-19.  Musí ale mít diagnostickou kartu či jiný ověřitelný důkaz o prodělané nemoci. 

27. 1. 2022 -  S ohledem na nedostatek deviz bylo rozhodnuto, že registrovaná ubytovací zařízení jsou při platbách povinna přijímat  pouze devizy, pokud jde o služby poskytované osobám s bydlištěm mimo Srí Lanku. Povolena je nadále platba prostřednictvím platební karty. Při platbě v ubytovacích zařízeních v místní měně musí být prokázán původ měny.

22. 12. 2021 - ČR s účinností od 27. 12. 2021 zavedla povinnost mít při cestě ze Srí Lanky do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu učiněném v době 0-72 hodin před vstupem do ČR (netýká se dětí do 12 let a očkovaných občanů ČR nebo občanů ČR, kteří se mohou prokázat certifikátem o prodělání covidu v posledních 180 dnech).  Výjimky však neplatí pro  cestující  tranzitující přes SAE.

15. 12. 2021 - Ministerstvo zdravotnictví vydalo   revidovanou zdravotní směrnici, která rozšířila kapacitní limity některých aktivit včetně svateb, stolování v restauracích a návštěvy kin. Směrnice je platná prozatím  do 31.12.2021.

10. 12. 2021  - vláda  zrušila zákaz cestování uvalený na cizí státní příslušníky, kteří pobývali v posledních 14 dnech v JAR, Namibii, Zimbabwe, Botswaně, Lesothu a Svazijsku nebo jimi tranzitovali.

přílohy

lk_karantenni_pravidla_26_10_2021 5 MB PDF (Acrobat dokument) 25.10.2021

Pravidla platná od 1. 3. 2022 489 KB PDF (Acrobat dokument) 28.2.2022