česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Newswire.lk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky cestování na Srí Lanku a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální vízové a bezpečnostní situaci na Srí Lance. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. 

MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR DOPORUČUJE DBÁT ZVÝŠENÉ OPATRNOSTI  PŘI CESTÁCH NA SRÍ LANKU 

Vzhledem k pokračující krizi v zemi Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům při cestách na Srí Lanku dbát zvýšené opatrnosti. Situace na Srí Lance je v důsledku ekonomické a politické krize nestabilní. V některých oblastech se nedostává základních komodit, léků a pohonných hmot. Dochází rovněž k častým výpadkům elektřiny. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům, kteří se na Srí Lance již nachází, zcela se vyhýbat případným demonstracím a respektovat pokyny místních orgánů.

MZV ČR také doporučuje před cestou provést registraci v systému DROZD.


VSTUP NA SRÍ LANKU - zrušení vízové povinnosti pro české turisty

Srí Lanka zařadila ČR mezi země, jejichž občané nemusí pro cestu na Srí Lanku za turistickým účelem s délkou pobytu do 60 dní žádat o vízum. Pro cesty na Srí Lanku za jiným účelem a délkou pobytu si musí občané ČR stále o vízum požádat. Vízum lze získat prostřednictvím elektronického  systému (e-visa), po příletu a na příslušném zastupitelském úřadě Srí Lanky. Pro ČR je oficiálně akreditováno Velvyslanectví socialistické demokratické republiky Srí Lanky ve Vídni. Informace a podmínky pro vydání e-visa je možné získat (zde).

Srí Lanka zavedla s účinností od 17. 4. 2024 nový systém elektronických víz (e-visa). Systém e-visa nahradil systém Elektronického cestovního povolení (Electronic Travel Authorization, ETA). Občané ČR, kteří cestující na Srí Lanku za turistickým účelem s délkou pobytu do 60 dní, jsou v rámci nového systému e-visa osvobození od požadavku získání víza a uhrazení vízového poplatku. Výjimka se váže pouze na standardní turistické vízum (Standard Tourist Visa) s pobytem do 60 dní.  V případě jiné cesty na Srí Lanku než za turismem do 60 dní (např. účel obchodní cesta) mohou občané ČR získat vízum po příletu (tzv. on arrival). Srílanskými úřady je nicméně doporučeno obstarat si povolení před cestou prostřednictvím systému e-visa (viz výše). Upozorňujeme, že na letišti je k dispozici omezená kapacita imigračních úředníků a lze očekávat dlouhé čekací doby. Informace o podmínkách a výši poplatků za víza po příletu pro jiné účely než turismus je možné získat (zde).

Srílanské úřady spustily 1. ledna 2023 online formulář, kde si cestující na Srí Lanku mohou tři dny před plánovanou cestou vyplnit příjezdovou kartu (arrival form). Některé aerolinie vyžadují vyplněný formulář při odbavení na letišti. Cestující by si měl u své letecké společnosti ověřit, zdali tento online formulář vyžaduje. Formulář je možné vyplnit (zde).


COVID-19

Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky vydalo dne 7. prosince 2022 nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. 


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Elektronický vízový systém Srí lanky (e-visa) -  www.srilankaevisa.lk

Imigrační úřad Srí Lanky -  http://www.immigration.gov.lk/  

Oficiální vládní informační portál -  https://www.news.lk/

Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky (epidemiologická jednotka) - http://www.epid.gov.lk

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@mzv.gov.cz 

Telefon: +91 11 2415 5200 

Konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460 (pouze mimo pracovní dobu velvyslanectví, která je od pondělí do pátku od 8 do 16.30 hodin)

Honorární generální konzulát ČR v Kolombu (komunikace pouze v angličtině):

E-mail: colombo.honorary@mzv.gov.cz

Mobil a WhatsApp: +94 777 686 259 (Honorární generální konzul ČR na Srí Lance Dr. Lohitha Samarawickrema)


POSLEDNÍ ZMĚNY

18. 4. 2024 - Srí Lanka zavedla s účinností od 17. 4. 2024 nový systém elektronických víz (e-visa). Systém e-visa nahradil systém Elektronického cestovního povolení (Electronic Travel Authorization, ETA).  Občané ČR, kteří cestující na Srí Lanku za turistickým účelem s délkou pobytu do 60 dní, jsou v rámci nového systému e-visa osvobození od požadavku získání víza a uhrazení vízového poplatku. Výjimka se váže pouze na standardní turistické vízum (Standard Tourist Visa) s pobytem do 60 dní.

19. 1. 2023 - Od 1. ledna 2023 srílanské úřady zavedly možnost vyplnit příjezdový formulář (arrival form) na webové stránce ministerstva pro imigraci a emigraci. Některé aerolinie vyžadují předložení vyplněného formuláře při odbavení na letišti. Formulář je možný vyplnit zde: https://eservices.immigration.gov.lk/emb/eEmbarkation/'#/home-page

8. 12. 2022 - 7. prosince 2022 vydalo Ministerstvo zdravotnictví Srí Lanky nové nařízení, jímž se ruší požadavek na předložení očkovacího průkazu proti COVID-19 pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. Nařízení také ruší požadavek na předložení negativního testu na COVID-19 (PCR/Antigenní test) před nástupem na palubu nebo při příletu pro každou osobu, která přijíždí na Srí Lanku přes jakékoli letiště nebo námořní přístav. 

přílohy

lk_karantenni_pravidla_26_10_2021 5 MB PDF (Acrobat dokument) 25.10.2021

Pravidla platná od 1. 3. 2022 489 KB PDF (Acrobat dokument) 28.2.2022