česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Aktuální podmínky cestování a pobytu v Bhútánu

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

 

Aktuální doporučení a varování

Bez navrhovaných změn.

 

Celní a devizové předpisy

Existují přísná pravidla pro zboží, které lze do Bhútánu dovézt nebo z něj vyvézt, jejich seznam a potřebné formality nalézt na webových stránkách Ministerstva financí Bhútánu https://www.mof.gov.bt/.

Zákaz dovozu bez předběžného povolení zahrnuje především zbraně, munici, trhaviny, drony, živá zvířata a produkty z nich, rostliny, léky, chemikálie a hnojiva. Nezákonný je dovoz narkotik a psychotropních látek pornografie, zvířat a rostlin, které jsou klasifikovány jako ohrožené druhy, jejich částí a výrobků z nich.  

Je třeba deklarovat vše, co podléhá dani či clu. Vývoz starožitností je nezákonný. 

Dovoz tabáku do Bhútánu

Do země lze přivézt malou zásobu tabáku pro osobní potřebu (maximálně 200 ks). Budete muset zaplatit daně a clo (100% dovozní clo a 100% spotřební daň) a na požádání se při přechovávání výrobků prokázat dokladem o zaplacení daní a cla. Je zakázáno kouřit na většině veřejných prostranství, ve veřejných a vládních budovách nebo na náboženských místech či v jejich blízkosti. Za porušení zákazu kouření hrozí pokuta ve výši 500 bhútánských ngultrumů.

Dovoz a vývoz peněžních prostředků

V Bhútánu se platí místní měnou (1 ngultrum) nebo indickými rupiemi (1 indická rupie = 1 ngultrum, cca 0,30 Kč).

Indické rupie jsou v Bhútánu běžně přijímány. Upozorňujeme, že mohou nastat problémy při placení mezinárodními platebními kartami a doporučujeme mít u sebe dostatek hotovosti.

V zemi lze směnit USD či EUR. Turisté mohou vyměnit cestovní šeky nebo hotovost v Bank of Bhutan (BOB) nebo v Bhútánské národní bance (BNB) a v hotelích.

Do Bhútánu nebo z Bhútánu je možné dovézt až 30 000 bhútánských ngultrumů.

Pokud plánujete dovoz cizí měny do Bhútánu nebo z Bhútánu v hodnotě 10 000 USD nebo vyšší, je třeba tento import či export předem nahlásit a získat povolení od Královského měnového úřadu Bhútánu (Royal Monetary Authority of Bhutan).

 

Covid-19: Aktuální podmínky vstupu do země

Pro cestující, kteří vstupují do Bhútánu, aktuálně neexistují žádné požadavky na testování nebo očkování proti COVID-19.

 

Doklady

Cestovní pas ČR s platností přesahující dobu pobytu v Bhútánu minimálně o 6 měsíců od doby plánovaného odjezdu ze země. Ke vstupu do země je třeba vízum - více kapitola Víza, režim vstupu. 

Cestovní zdravotní pojištění je povinné.

 

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily

Před každou cestou do Bhútánu je doporučováno informovat se o aktuálním vývoji situace, pokud jde o přírodní jevy a také případná bezpečnostní rizika. Vezměte v úvahu, že Česká republika zde nemá velvyslanectví. Pro Bhútán je akreditován zastupitelský úřad České republiky v Dillí, od května 2024 funguje pro české občany Honorární konzulát ČR v Thimphú.

Bhútánci berou svou kulturu, své zvyky a tradice velmi vážně. Respektujte je za všech okolností, abyste se vyhnuli pohoršení, zejména se vyhněte kritice Jeho Výsosti Džigme Khesara Namgjel Wangčhuga, krále Bhútánu. V případě pochybností konzultujte situaci s vaším průvodcem. Při návštěvě chrámů a opevněných staveb se oblékejte s respektem k místním zvyklostem, je třeba mít zahalená kolena, hrudník a ramena.

Do mnoha oblastí Bhútánu není cizincům vstup povolen. V principu platí, že cizinci se mohou pohybovat jen po známých turistických trasách. Mimo tyto trasy existuje množství atraktivních přírodních míst, zajímavých chrámů a klášterů, které stále plní svou původní funkci, zde je přístup cizincům umožněn pouze na zvláštní povolení a/nebo je třeba využít služeb akreditovaných průvodců. V opačném případě může být vstup odepřen. Horolezectví je v Bhútánu zakázáno, ale v celé zemi jsou možnosti trekingu v různých nadmořských výškách. Doporučujeme outdoorové aktivity konzultovat s vaším průvodcem.

Ochrana životního prostředí je pro Bhútán nesmírně důležitá. Za poškození chráněných rostlinných a živočišných druhů může hrozit uvěznění. V Bhútánu je zakázáno odhazovat odpadky.

Obecné informace, měna

Ve větších městech se lze domluvit anglicky. Neočekávejte však, že tímto jazykem hovoří všichni místní obyvatelé. Časový posun proti České republice je v zimě pět hodin a v létě čtyři hodiny.

V Bhútánu se platí místní měnou (1 ngultrum) nebo indickými rupiemi (1 indická rupie = 1 ngultrum, cca 0, 30 Kč). Lze směnit USD či EUR. Turisté mohou vyměnit cestovní šeky nebo hotovost v Bank of Bhutan (BOB) nebo v Bhútánské národní bance (BNB) a v hotelích. Používání kreditních karet není zatím příliš rozšířeno. Většina hotelů a obchodů orientovaných na zahraniční turisty platební karty přijímá. Převod peněz prostřednictvím Western Union zajišťuje General Post Office v Thimphú.

Indické rupie jsou v Bhútánu běžně přijímány. Upozorňujeme, že mohou nastat problémy při placení mezinárodními platebními kartami a doporučuje mít u sebe dostatek hotovosti, viz kapitola Celní a devizové předpisy

Ubytování

Turistika se rozvíjí pomalu. Hotely vyšší kategorie existují v hlavním městě Thimphú či v Paró. Relativně dobré hotely jsou ještě ve městech Bumthang, Tongsa, Mongar a Tashigang. 

Podnebí a počasí

Vhodná doba pro cestování do Bhútánu je v období od března do května a od září do listopadu. Bhútán leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Čínou přesahují 7 000 metrů nad mořem. Podnebí je monzunové, ve velehorách extrémně chladné, vysokohorské. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října.

Hygienické podmínky

Při cestování do Bhútánu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Nelze vyloučit výskyt střevní potíží, které jsou vyvolané změnou mikroflóry. V Bhútánu se může ve zvýšené míře vyskytnout i horečka dengue. Doporučujeme sledovat aktuální varování zveřejňovaná na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Strava

Je třeba dbát zvýšené pozornosti na výběr stravovacího zařízení. Hlavně ve větších městech však existují dobré a cenově dostupné restaurace s odpovídajícími hygienickými normami. Strava je hlavně rýžová, často silně kořeněná. Běžně je k dostání maso - vepřové, hovězí i drůbeží, v zimě i jačí. V sezóně je k dostání chutné ovoce. Doporučuje se pít vodu z uzavřených lahví, jinak může hrozit riziko cholery. Bezpečný je i čaj a ovocné džusy. Alkohol je v Bhútánu většinou místní provenience.

Kriminalita

Kriminalita v Bhútánu je minimální a omezuje se zejména na drobné krádeže. Ztrátu či odcizení cestovního dokladu je nutno nahlásit nejbližší policejní stanici a velvyslanectví ČR v Dillí. V Bhútánu se téměř nesetkáte s pouličními protesty, demonstracemi či násilnostmi. Celková bezpečnostní situace zůstává bezproblémová.

Doprava a telekomunikace

Mezi Paró a několika dalšími městy existuje letecké spojení. Před nástupem cesty se vždy informujte o aktuálním vývoji počastí nad oblastí, do které směřujete. Vysokohorské povětrnostní podmínky pravidelně ovlivňují vnitrostátní i mezinárodní lety.

Železniční síť v Bhútánu neexistuje. Silniční síť je velmi nerozvinutá a její kvalita je slabá. Hlavní silnice mají zpevněný povrch. V horském terénu je kvůli počasí často snížena viditelnost, navíc existuje hodně nepřehledných zatáček a úzkých míst. Je možné cestovat autobusy nebo si najmout auto s řidičem.

Telefonické spojení do zahraničí a internet nemusí být dostupné na všech místech. Mezinárodní telefonní kód Bhútánu je 975. Upozorňujeme, že mobilní telefony ve větších výškách nefungují. V případě, že do Bhútánu tranzitují turisté přes Indii, nelze sebou satelitní telefon brát. Jeho vlastnictví na území Indie je zakázané, a to i v případě tranzitu. Za vlastnictví satelitního telefonu hrozí v Indii vysoké pokuty i možné tresty odnětí svobody.

Cestování po silnici

Stav místních komunikací a silniční nehody automobilů a motocyklů jsou v Bhútánu jednou z nejčastějších příčin zranění či dokonce úmrtí. Vždy cestujte v dobře udržovaném vozidle s bezpečnostními pásy. Dodržujte rychlostní limity a ujistěte se, že máte odpovídající pojištění. Vyhněte se cestování v noci.

Podmínky na silnicích mohou být nebezpečné, zejména v období monzunů.

Půjčené auto je půjčováno i s řidičem. Pokud chcete řídit vlastní vozidlo, musíte si na cestu najmout průvodce.

Jakékoli auto, které si přivezete do Bhútánu, musí splňovat požadavky Bhútánského úřadu pro bezpečnost silničního provozu a dopravu (Bhutan Road Safety and Transport Authority).

Musíte mít řidičský průkaz, doporučuje se vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, doklady o pojištění, doklady o emisní kontrole a povolení ke vstupu. Budete muset zaplatit denní poplatek ve výši 4 500 ngultrum. Při pobytu delším než 90 dní si na bhútánském úřadu pro bezpečnost silničního provozu a dopravu zažádejte o bhútánský řidičský průkaz (viz odkaz výše).

Stejné poplatky a pravidla platí i pro motocykly.

Monzuny

Monzunové deště způsobují sesuvy půdy, které mohou odříznout některé silnice i na několik dní.  Před cestou si vždy zkontrolujte trasu a v období monzunů dbejte zvýšené opatrnosti. Doporučujeme zejména od července do října sledovat zpravodajství, předpověď počasí i pro jednotlivé regiony Bhútánu.

Zemětřesení

Některé části Bhútánu se nachází na vysoce aktivních tektonických zónách. Omezený počet záchranných vozidel, vybavení a zdravotnických zařízení mohou zvýšit dopad zemětřesení.

Lesní požáry

Existuje vysoké riziko lesních požárů, zejména v centrálních a jižních oblastech země. Za způsobení lesního požáru vám hrozí pokuta bez ohledu na to, zda se jedná o náhodný nebo úmyslný požár. Výše pokuty se zvyšuje, pokud je požár způsoben úmyslně.

Zákony týkající se alkoholu, kouření a elektronických cigaret

Alkohol je v Bhútánu legální, ale existují omezení, kolik alkoholu si turisté mohou najednou koupit. Informujte se u prodejce či průvodce, jaký je limit.

Do roku 2020 bylo v Bhútánu zakázáno prodávat nebo kupovat tabákové výrobky. V červenci 2021 vláda novelizovala zákon z roku 2010, kterým zrušila deset let trvající zákaz prodeje tabákových výrobků a povolila jejich prodej v obchodech s potravinami a ve speciálních prodejnách. V současné době je to legální, ale kouření je stále odmítáno.

V Bhútánu platí zákaz kouření v restauracích, dopravních prostředcích a na jiných veřejných místech. Při porušení tohoto zákazu hrozí pokuta ve výši 500 bhútánských ngultrumů, viz kapitola Celní a devizové předpisy.

V listopadu 2022 však bhútánská vláda obnovila 100% daň z prodeje tabákových výrobků. Bhútán nadále zakazuje výrobu a produkci tabáku a tabákových výrobků v zemi. Prodej tabáku a tabákových výrobků nezletilým je stále zakázán a prodej tabáku a tabákových výrobků v blízkosti škol, klášterů (dzongů), nemocnic, klinik, základních zdravotnických jednotek a památkových objektů není povolen.

Drogy

Za držení, užívání a obchodování s nelegálními drogami hrozí přísné tresty – odnětí svobody a vysoká pokuta. Tresty se pohybují od 3 let až po doživotí v závislosti na druhu a množství drog.

Cestující LGBT+

Sexuální aktivity osob stejného pohlaví byly v Bhútánu dekriminalizovány v roce 2020 a neexistují žádné cenzurní zákony, které by omezovaly diskusi nebo propagaci LGBT+ témat. Sňatky osob stejného pohlaví nejsou uznávány. Transgenderové osoby nejsou právně uznávány.

 

Víza – režim vstupu

Vízové požadavky

Pro vstup do Bhútánu a výstup z něj musíte mít vízum. O vízum musíte požádat předem, úřady vízum předem schválí a vydají vám ho po příjezdu do Bhútánu.

Vízum lze vyřídit prostřednictvím bhútánské cestovní kanceláře, bhútánského hotelu nebo přímo na webových stránkách Ministerstva pro přistěhovalectví (Department of Immigration, https://visit.doi.gov.bt/). Cestovní pas musí být platný nejméně 6 měsíců po datu plánovaného odjezdu ze země. Za žádost o vízum se platí nevratný jednorázový poplatek výši 40 USD.

Pokud cestujete za obchodem nebo z jiných než turistických důvodů, je třeba si vízum vyřídit prostřednictvím sponzorské organizace v Bhútánu.

Ministerstvo cestovního ruchu stanovuje poplatek na udržitelný rozvoj (sustainable development fee, SDF) ve výši 100 USD za osobu za den a platí pro všechny návštěvníky Bhútánu. Děti ve věku 6 až 12 let platí poloviční poplatek 50 USD na osobu a noc. Děti mladší 6 let poplatek neplatí.

Více informací o SDF naleznete zde: https://bhutan.travel/visa.

Žádost o turistické vízum (e-visa) lze podat online zde https://visit.doi.gov.bt/, nebo https://www.mfa.gov.bt/visa/. Portál obsahuje podrobné postupy a dokumentaci potřebnou pro udělení elektronického víza. Turisté mají také možnost požádat o e-víza prostřednictvím cestovních kanceláří, hotelů a průvodců v Bhútánu.

Bhútán již nevyžaduje, aby si návštěvníci rezervovali cestu do země nebo po ní prostřednictvím akreditované cestovní kanceláře. Ministerstvo cestovního ruchu je však stále doporučuje pro jejich odborné znalosti a zákaznický servis. Více informací, včetně seznamu autorizovaných cestovních kanceláří v Bhútánu, naleznete na oficiálních stránkách cestovního ruchu Bhútánu  Více informací o cestování do Bhútánu přináší portál Bhutan. travel.  

Chcete-li požádat o vízum online na adrese https://bhutan.travel/visa nebo https://visit.doi.gov.bt/ budete potřebovat:

• digitální kopii platného cestovního pasu

• aktuální digitální pasovou fotografii

• data příjezdu a odjezdu

• platné cestovní pojištění na dobu trvání cesty

• uvést platební údaje

Podmínky vstupu do země a informace o podání žádosti o vízum lze ověřit u velvyslanectví Bhútánu, např. ZÚ Bhútánu v Bruselu, email: infobhutan@bhutanembassy.be, nebo na webových stránkách MZV Bhútánu či oficiálních stránkách bhútánské vlády, které se věnují turistice v zemi .

Povolení k návštěvě některých regionů mimo turistické trasy

Pro cestování do některých regionů Bhútánu je nutné mít povolení to lze získat prostřednictvím průvodce.

Pokud si chcete pobyt v Bhútánu prodloužit, žádost lze podat na imigračním úřadě v Thimphú (Department of Immigration in Thimphu).

Vstupní a výstupní místa

Do Bhútánu je možné cestovat letecky přes mezinárodní letiště v Paró nebo přes pozemní hranici v Phuentsholingu.

 

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Turistům směřujícím do Bhútánu se doporučuje vakcinace proti břišnímu tyfu, žloutence typu A i B a tetanu, případně proti japonské encefalitidě či malárii. Doporučuje se očkování proti vzteklině.

Očkování proti žluté zimnici je povinné pro ty cestovatele, kteří přijíždějí do Bhútánu z výchozí nebo tranzitní země s výskytem této choroby.

Ujistěte se, že máte odpovídající cestovní zdravotní pojištění, které pokrývá náklady na lékařské ošetření v zahraničí, nouzovou evakuaci vrtulníkem a repatriaci. Zdravotní zařízení jsou v Bhútánu situována do větších měst, přičemž na venkově je dostupnost lékařské péče velmi omezena. Za ošetření se platí na místě v hotovosti, a proto je nutné si uschovat potvrzení od lékaře pro případné proplacení od pojišťovny v ČR. Kvalita zdravotnických zařízení se v Bhútánu liší. Mimo hlavní město Thimphú poskytují nemocnice většinou pouze základní zdravotní péči. Léčba složitějších problémů není v Bhútánu dostupná a k ošetření byste museli být evakuováni do Indie nebo Thajska. V Bhútánu se běžně mluví anglicky a je pravděpodobné, že i lékaři budou umět anglicky.

Pokud s sebou vozíte větší množství léků nebo léky, které nejsou určeny pro vaši osobní potřebu, informujte se na Velvyslanectví Bhútánu v Bruselu .

Potřebujete-li během cesty pohotovostní lékařskou pomoc, vytočte číslo 112. Za nejlepší nemocnici je považován National Referral Hospital v Thimphú.

Telefonní čísla v hlavním městě Thimphú:

První lékařská pomoc: (02) 22596, 22497, 112

Policie: (02) 22470, 113

Hasiči: (02) 22555, 110