České firmy mohou profitovat ze stavebního boomu v Bavorsku
16.05.2019 / 12:52 | Aktualizováno: 16.05.2019 / 12:56
Bavorské stavební firmy zaznamenaly v posledním roce silný příliv zakázek: čísla za rok 2018 ukazují nárůst 20,7 % ve srovnání s předchozím rokem. Podle bavorského Statistického úřadu rostla všechna stavební odvětví a hodnota celkových zakázek byla s 10,65 mld. eur o 1,83 mld. eur vyšší než loni. Nejvíce bodovala oblast průmyslových inženýrských staveb, která vzrostla o 111,9 %! Bavorsko se však potýká se silným nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, který realizaci zakázek brzdí. K jejich zpomalení přispívají také vysoké stavební náklady. Pro české firmy v této situaci vzniká příležitost k získání vlastních zakázek v rámci veřejných výběrových řízení, nebo ke spolupráci s německými realizátory.
Podle informací z bavorských komunálních úřadů se kvůli omezeným stavebním kapacitám do výběrových řízení často hlásí pouze jedna firma s nabídkou, či dokonce vůbec žádná. V dalších případech žádají firmy mnohem víc peněz, než místní správa na projekt vyčlenila. Jak velká, tak malá města i okresy jsou tak nuceny vyhlašovat tendry opakovaně, dochází ke zdržení výstavby a výrazně stoupají náklady na realizaci zakázek.
České firmy mohou výběrová řízení na zakázky v oblasti výstavby v Bavorsku nalézt např. na webové stránce www.auftraege.bayern.de. Na obdobně zaměřených stránkách www.dtad.com/de mohou české firmy hledat nejen podle druhu poptávané zakázky, ale i podle jednotlivých vládních obvodů (Horní Bavory, Střední Franky, Horní Falc apod.). Zde je možné dohledat podmínky výběrových řízení a připravit se na účast v tendrech.
Bavorsko se stejně jako celé Německo potýká s nedostatkem dostupných bytů a jejich výstavba se dostala vysoko na seznam priorit bavorské vlády. Bydlení patřilo mezi hlavní témata voleb v roce 2018. Vláda vyhlásila program podpory výstavby bytů a v aktuálním rozpočtu na roky 2019 – 2020 je na výstavbu určeno 1,7 mld. eur. Podle vládního prohlášení chce Bavorsko do roku 2025 postavit 500 000 nových bytů. Jenom v posledním roce bylo uděleno 73 000 stavebních povolení.
Jedinečnou příležitostí pro prezentaci a získání zákazníků pro české firmy byl mnichovský veletrh BAUMA, kde zajišťovala účast mj. agentura CzechTrade ve spolupráci s Generálním konzulátem Mnichov v rámci PROPED. Veletrhu se zúčastnilo 40 českých firem z oblasti stavební techniky jako např. Baest Machines and Structures, CSE spol. s r.o. nebo Delta HL spol. s r.o. Podle neoficiálních informací odjížděly firmy velmi spokojeny se zakázkami za desítky až stovky milionů Kč. Příští BAUMA se koná 4. – 10. dubna 2022 a v příštích měsících se firmy mohou zúčastnit menších, specializovaných veletrhů jako Em-Power Europe, Expo Real nebo Architect@Work.
Pro logistickou investici v Bavorsku může být zajímavý chystaný projekt průmyslové zóny výhodně za českými hranicemi blízko města Wiesau. 8 místních samospráv se zde spojilo a vytvořilo oblast v blízkosti dálnice A93 a spolkové železnice o rozloze 35-40 ha. Prvních 20 ha bude připraveno na jaře 2020, Generální konzulát Mnichov může k projektu poskytnout další podrobnosti. Obdobnou strategii zvolila firma RD Rýmařov, která svou německou pobočku RD Germany usídlila v nedalekém Hohenberg a.d. Eger. Pobočka RD Germany úspěšně působí na německém trhu od roku 2014 a objem jejích zakázek meziročně výrazně stoupá. Zároveň při jejich realizaci spolupracuje s dalšími českými firmami.
Na http://www.bauunternehmer-portal.de/Bauunternehmer/Bayern mohou české firmy najít bavorské partnery pro realizaci zakázek. Německé firmy se potýkají dlouhodobě s nedostatkem pracovních sil a mohou být tak potenciálně zainteresovány na spolupráci s českými dodavateli řešení. Potvrdil to i jednatel norimberského zastoupení Spolku stavebních firem, který zároveň zmínil potřebu dobře se na účast ve veřejných tendrech a případnou spolupráci připravit.
Více informací si můžete vyžádat na obchodním úseku Generálního konzulátu v Mnichově, který je připraven rovněž asistovat při aktivitách českých firem na bavorském trhu.