deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Mnichov
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV hostilo zasedání v rámci česko-bavorské spolupráce

Na MZV proběhlo 21. a 22. listopadu 2023 výroční zasedání 29. Česko-bavorské pracovní skupiny pro přeshraniční spolupráci. Na pět desítek českých a bavorských zástupců zasedlo v rekordních dvanácti podskupinách, aby posoudili, jak efektivně v uplynulém období pracovali a jakých cílů chtějí v česko-německé regionální spolupráci dosáhnout následující rok. Konkrétní návrhy budou nyní evidovány v pracovním plánu na rok 2024, jehož konkrétní podoba bude zanedlouho uveřejněna na těchto stránkách.

Existuje všeobecná shoda na rozvíjení společných aktivit mj. při snaze vybudovat společnou energetickou infrastrukturu zahrnující i oblast vodíku, rozvoji letectví, kosmonautiky, autonomní mobility a přeshraniční dopravy, ve výzkumu a inovacích, v kultuře, podpoře stipendijních pobytů a studentských mobilit nebo při ochraně životního prostředí v česko-bavorském pohraničí.

Předseda české delegace Ivan Jestřáb zdůraznil, že navzdory konfliktům v těsném sousedství zůstává střed Evropy stabilní. A ke stabilitě zásadní měrou přispívá i vzájemná spolupráce. Bavorský předseda, vedoucí Referátu mezinárodních vztahů Bavorské státní kanceláře v Mnichově Christoph Stoeckle informoval o závazku nové zemské vlády prohloubit spolupráci s Českem. Dle vyjádření generální konzulky ČR v Mnichově Ivany Červenkové je vzájemná relace vůbec nejlepší v historii a vyjádřila naději, že její spolutvůrci vytrvají i nadále. V průběhu příštího roku by česko-bavorskou spolupráci mohlo podpořit i sedm rezortních setkání na úrovni ministrů.

Vznik Česko-bavorské pracovní skupiny pro přeshraniční spolupráci se opírá o protokol z 11. července 1990, který mezi sebou uzavřeli předsedové vlád Československa a Bavorska, a na jehož základě nyní pokračuje spolupráce s Českem. Cílem skupiny je sdružit v jednom formátu všechny aktéry v česko-bavorském pohraničí z řad státní správy včetně krajské a komunální úrovně, hospodářských komor a Euroregionů a umožnit jim plnohodnotnou diskusi. Příští, již jubilejní 30. ročník, bude hostit bavorská strana.

Galerie


Setkání Česko-bavorské pracovní skupiny 2023