Mnichovská bezpečnostní konference 2023
22.02.2023 / 15:58 | Aktualizováno: 22.02.2023 / 16:01
Mnichovské bezpečnostní konference (MSC), která se konala od 17. do 19. února 2023, se zúčastnili nově zvolený prezident Petr Pavel a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Oba absolvovali řadu bilaterálních setkání, Petr Pavel se mimo jiné sešel s francouzským prezidentem Macronem, společně oba posnídali s polským prezidentem Andrzejem Dudou a vystoupili na diskuzních panelech k problematice dezinformací a válce na Ukrajině.
MSC patří k nejvýznamnějším událostem v oblasti bezpečnostní politiky, pravidelně se zde setkávají hlavy států, ministři, představitelé armád a zástupci nevládních organizací. V tomto roce byla konference tematicky zaměřena především na ruskou válku na Ukrajině, předmětem diskuzí byly také situace v Íránu a role Francie a Německa v evropské bezpečnostní politice.
Nově zvolený prezident Petr Pavel absolvoval bilaterální setkání mimo jiné s britským ministrem obrany Benem Wallacem, litevským prezidentem Gitanasem Nausedou, prezidentskou kandidátkou Běloruska v exilu Světlanou Tichanovskou a s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, se kterým Pavel mluvil o vizích svého prezidenství a o francouzských postojích ohledně vývoje války na Ukrajině. Petr Pavel se též zúčastnil diskuzního panelu ke konfliktu na Ukrajině.
Dále se nově zvolený český prezident setkal s bavorským premiérem Markusem Söderem, hovořili o dalším prohloubení česko-bavorských vztahů a o přeshraniční spolupráci.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jednal se svými protějšky z Mongolska, Jordánska, Filipín, Kosova a Finska, tématem byla kromě bilaterálních vztahů především válka na Ukrajině. Dále proběhla také řada neformálních setkání, např. s Žannou Němcovovou, dcerou zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, se kterou ministr zahraničí hovořil o české podpoře ruských disidentů. Ministr Lipavský vystoupil na panelové diskuzi zaměřené na tématiku dezinformací, kde uvedl, že boj s dezinformacemi je dlouhodobou výzvou pro evropské společnosti a jejich demokracie a v kontextu ruské války na Ukrajině je ještě důležitější vytvořit efektivní mechanismy proti šíření dezinformací.