4. týden - 23. až 27. ledna

Lidská práva

V rámci předsednictví Rady OSN pro lidská práva (RLP) stálý představitel Václav Bálek předsedal lidskoprávním přezkumům Argentiny, Ghany, Peru a Jižní Koreje. Jednal s vedoucími národních delegací ČR a Švýcarska pro univerzální periodický přezkum a ředitelem sekce OHCHR pro Radu pro lidská práva a smluvní orgány. Na veřejném setkání se zástupci nevládních organizací v Ženevě představil priority českého předsednictví. 

Zdravotnictví a sociální věci 

WHO oznámila výzvu na financování v oblasti mimořádných stavů na rok 2023 ve výši 2,54 miliardy USD. V současné době WHO reaguje na bezprecedentní počet 54 protínajících se zdravotních krizí: katastrofy související se změnou klimatu, jako jsou záplavy v Pákistánu a nedostatek potravin v Sahelu a v širším Africkém rohu; válka proti Ukrajině; pracuje také v Jemenu, Afghánistánu, Sýrii a severní Etiopii. Zdravotní systémy zemí jsou přitom již oslabeny pandemií COVID-19. 

Ekonomika, technika, životní prostředí  

Z aktuálního přehledu personální statisticky CERN lze vyčíst, že v poměru úspěšnosti přihlášek k pracovním smlouvám předčili uchazeče z ČR na běžné zaměstnanecké pozice pouze kandidáti z FI, CY, AT, BE a NL. Do pětice zemí s nejvyšším počtem uživatelů patří kromě DE a IT i nečlenské US a RU, a to dokonce výrazně před FR. Personální statistika zahrnuje 23 členských států a 10 přidružených členů CERN. O zaměstnání v CERN se mohou ucházet i experti z nečlenských států.   

Dne 23. ledna se uskutečnilo ustavující setkání nového vedení ITU v čele s generální tajemnicí Doreen Bogdan-Martinovou s vedoucími stálých misí v Ženevě. Při té příležitosti byly představeny priority organizace v letošním roce, mezi které patří digitální transformace ITU, posílení technické odbornosti a analytické schopnosti v nových trendech, posílení regionální přítomnosti a mobilizace zdrojů pro nové strategie. Nové vedení dále představilo střednědobou reformu ITU na období 2024-2025, která spočívá především v ukotvení ITU jako kontaktního místa pro digitální problematiku v rámci systému OSN, vč. otázek satelitní komunikace, AI, metaverse a robotiky. S využitím big data a datové vědy ITU identifikuje možné intervenční oblasti. 

Jednou z prvních iniciativ nového vedení ITU je zahájení programu pro mladé profesionály (ITU-YPP). Aktivity a úsilí v rámci strategie ITU pro mládež jsou seskupeny kolem tří oblastí činnosti: Empower, Engage a Participation. ITU-YPP je program zaměřený na nábor talentovaných, vysoce kvalifikovaných mladých odborníků z demografických skupin, které jsou v současnosti na ITU nedostatečně zastoupeny. Zaměří se na čerstvé absolventy a odborníky ve věku 21–30 let zastupující rozvojové země, zejména nejméně rozvinuté země (LDCs).