23. týden - 6. až 10. čevna

Lidská práva  

Vrcholí přípravy na 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva, které bude probíhat od 13. června do 8. července 2022. Na programu Rady je mj. projednávání situací lidských práv na Ukrajině, v Bělorusku, Afghánistánu, Myanmaru, Venezuele nebo Etiopii. Tematicky se Rada zaměří na práva žen. Na závěr zasedání se očekává přijetí až třiceti rezolucí, jejichž vyjednávání mezi státy už začalo. ČR společně s Indonésií, Litvou, Maledivami, Mexikem a USA předloží rezoluci k právům na svobodu pokojného shromažďování a sdružování. Dále předloží společně s členskými státy EU rezoluce k lidskoprávní situaci v Bělorusku a v Eritreji. V závěrečné části zasedání bude ČR plnit role vyplývající z jejího Předsednictví EU, např. vystupovat v plénu Rady jménem celé Unie. 

Humanitární záležitosti  

Hlavními tématy při setkání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové s prezidentem Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) Peterem Maurerem 7. června byla nejen ruská invaze na Ukrajinu a její humanitární dopady, ale i pokračující krize v Iráku, Mali, Libyi, Sýrii či Jemenu a v neposlední řadě i blížící se české předsednictví EU. 

Ekonomika, technika, životní prostředí  

Ve dnech 6. až 17. června se v Ženevě koná zasedání smluvních stran Basilejské, Rotterdamské a Stockholmské úmluvy (COP BRS). COP BRS se zaměřuje na vyhodnocení potřeb financování pro provádění Stockholmské úmluvy na období 2022–2026, resp. na aktualizaci pracovních programů a rozpočty všech tří úmluv.  

Dne 6. června byla zahájena Konference o digitálním rozvoji (WTDC) Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). WTDC se koná po pětileté přestávce a současně poprvé na africkém kontinentu. Dle ITU je globální potenciál internetu nadále do značné míry nevyužit, přičemž propast mezi „hyperpropojenými“ a „digitálně strádající“ (více než třetinou lidstva) se prohlubuje. ITU na WTDC představila ambiciózní projekt Partner2Connect (P2C) k zajištění financován přístupu k digitálním technologiím v nejméně rozvinutých zemích a odlehlých oblastech a komunitách, jejich připravenost na ně, a také podpora digitálních ekosystémů a investice do digitální transformace. Za tímto účelem dobrovolní dárci doposud přislíbili závazky ve výši 18,55 miliardy USD.