48. týden - 29. listopadu až 3. prosince

Lidská práva

  • V uplynulém týdnu v Ženevě probíhalo 10. Fórum k byznysu a lidským právům. Jedná se o každoroční akci, která propojuje zástupce vlád, byznysu, občanské společnosti, mezinárodních organizací, odborů i vědecké sféry.

Humanitární záležitosti

  • OSN představila dne 2. prosince 2021 své každoroční hodnocení a plán, jak zmírnit rozsah humanitárních krizí, tzv. Globální humanitární přehled 2022. V roce 2022 bude potřebovat humanitární pomoc 274 mil. lidí. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti minulému roku (235 mil.) OSN a její partnerské organizace si kladou za cíl pomoci 183 mil. lidí v 63 zemích s největšími potřebami, což si vyžádá 41 mld. USD.

Odzbrojení

  • Poprvé od zvolení do funkce se ČR zúčastnila zasedání Řídícího výboru Úmluvy o obchodu se zbraněmi (ATT).

  • Zasedá třetí, v letošním roce poslední expertní jednání o smrtících autonomních zbraňových systémech (LAWS), jež probíhá od 2. do 8. prosince.

Zdravotnictví a sociální věci

  • Světové zdravotnické shromáždění se dohodlo na zahájení celosvětového procesu k návrhu a vyjednání úmluvy, dohody, anebo jiného mezinárodního nástroje podle Ústavy WHO k posílení prevence pandemií a připravenosti a reakce na ně. Nový nástroj má být založen na celo-vládním a celospolečenském přístupu. Světové zdravotnické shromáždění má rozhodnout o jeho schválení na jaře 2024.

  • WHO označila variantu Omicron za variantu vyvolávající znepokojení (variant of concern, definice v článku) a uvedla, že studie ohledně zvýšeného přenosu, průběhu onemocnění ad. vlastností varianty nadále probíhají. Vyzvala však státy ke zvýšenému dohledu a k pokračování opatření v oblasti veřejného zdraví a očkování.

  • Na akci u příležitosti Světového dne AIDS UNAIDS, WHO a partneři naléhali na země, aby pokračovaly v závazku učiněném v Politické deklaraci o AIDS přijaté na zasedání OSN na vysoké úrovni o AIDS v roce 2021 a v Globální strategii AIDS 2021–2026: End Inequalities, End AIDS. Oba dokumenty jsou založeny na ukončení nerovností, které pandemie způsobuje.

Mezinárodní obchod

  • 12. Ministerská konference WTO, která se měla konat v termínu 30.11.-3.12., byla na poslední chvíli odložena v reakci na poslední vývoj epidemie a související cestovní omezení. Předběžně se nyní pracuje s náhradním termínem jejího konání na začátku března 2022.

  • Společnou deklarací 67 členů WTO bylo 2. prosince vyhlášeno dokončení vícestranných vyjednávání nových pravidel domácí regulace pro obchod službami. Dohoda pokrývá na 90% světového obchodu službami, a měla by přinést úspory obchodních nákladů v hodnotě až 150 mld. USD ročně.

  • UNCTAD ve svém třetím letošním Global Trade Update z 30. listopadu uvedl, že světový obchod v roce 2021 dosáhne objemu cca 28 bilionů USD, což by představovalo nárůst o 11 % ve srovnání s před-pandemickou úrovní. Růst světového obchodu se během druhé poloviny roku 2021 stabilizoval, ale výhled na rok 2022 zůstává dle UNCTAD nadále nejistý.

    Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) odhaduje, že 37 % světové populace – neboli 2,9 miliardy lidí – ještě nikdy nepoužilo internet. Aktuální data ITU nicméně naznačují, že v důsledku pandemie výrazně posílila konektivita prakticky ve všech regionech světa, ze 4,1 miliardy uživatelů internetu v roce 2019 na 4,9 miliardy v letošním roce.

  • Světová meteorologické organizace (WMO) ve svém Global seasonal climate update uvedla, že se La Niña (atmosférický jev) rozvinula již druhý rok po sobě. Většina modelů naznačuje, že letošní La Niña bude o něco slabší než na přelomu let 2020/2021, kdy její ochlazující efekt způsobil více tropických cyklón v centrálním Pacifiku.

  • Ve dnech 29. listopadu až 2. prosince se z iniciativy organizace Sustainable Finance Geneva již potřetí konal tzv. Building Bridges Summit. Cílem uvedené akce je propojovat banky a poskytovatele finančních služeb s mezinárodními organizacemi, nevládními organizacemi, akademickou sférou v Ženevě, a to v rámci prosazování udržitelného financování při řešení cílů udržitelného rozvoje (SDGs).