español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 a Honduras: Aktuální podmínky vstupu a platná opatření

Aktuální informace o opatřeních, která mohou ovlivnit vaše cesty.

 VSTUP NA ÚZEMÍ HONDURASU

Letiště jsou otevřená, obnovují se všechny komerční lety i pro cestující bez honduraské národnosti. Všichni cestující mohou být podrobeni lékařské prohlídce při vstupu do země a v případě symptomů jim může být nařízena izolace na vlastní náklady. 

Ačkoli není oficiálně vyžadováno, doporučujeme s sebou mít kvalitní cestovní zdravotní pojištění pokrývající i případnou hospitalizaci kvůli COVID-19. 

OČKOVANÉ OSOBY

Země při vstupu a odjezdu nepožaduje očkovací potvrzení. 

TESTOVANÉ OSOBY

Země při vstupu a odjezdu nepožaduje žádný test na Ciovuid-19. 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVDIEM

Země neuznává doklad o prodělání nemoci.

DĚTI

Země aplikuje pro děti stejné podmínky jako pro dospělé.

PŘIJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Turisté musí splnit podmínku "předregistrace" a vyplnit také zdravotní prohlášení. 

Pokud webová stránka předregistrace nefunguje, zkuste ve svém mobilním telefonu v Appstore nebo Obchod Play (dle typu telefonu) najít aplikaci Prechequeo Migratorio Honduras. Po jejím stažení si vytvoříte účet a pak se předregistrujete. 

Vygenerovaný QR kód je pak možno prezentovat v digitální či tištěné formě. Pokud se Vám nepodaří vyplnit oba dokumenty před příletem, je možno je vyplnit v papírové podobě přímo na letišti před migrační kontrolou - ovšem v tom případě je třeba počítat s delší časovou prodlevou. 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Vzhledem k tomu, že nákaza ještě zcela nevymizela, vřele nedoporučujeme používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků. 

země jinak již funguje standardně, povinné již není nošení roušek (kromě zdravotnických zařízení, lékáren apod.). 

Země se potýká také s podvodnými nabídkami očkování - doporučujeme zvýšenou ostražitost, abyste se vyhnuli případným zdravotním problémům.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě podezření na nakažení virem mohou zdravotníci rozhodnout až o 14 denním zdravotním dozoru či karanténě na náklady pacienta. Ta je možná v hotelovém pokoji či v domácím prostředí. Proto doporučujeme počítat s dostatečnou  finanční a časovou rezervou pro tento případ. 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Hondurasu včetně preventivních opatření i aktualizovaných statistik lze nalézt na portálu honduraského Ministerstva zdravotnictví

Pokud potřebujete antigenní či /a RT-PCR test, v Hondurasu je provádějí laboratoře v těchto městech/oblastech: Tegucigalpa, Comayagua, San Pedro Sula, Santa Rosa de Copán, La Ceiba, Roatán, Utila. Výsledek PCR testu je většinou k dispozici max. do 72 hodin. Orientační seznam míst, kde je možno si provést testy v hlavním městě a vybraných lokalitách, najdete níže.

Pro aktuální informace doporučujeme se vždy před návratem kontaktovat přímo s informačním centrem Vašeho letiště a s Vaší leteckou společností .

 Seznam není úplný, je orientační a neznamená doporučení žádné konkrétní instituce:

Tegucigalpa:

Clinica Mater Dei -  https://materdeihn.com/

Cruz roja - http://www.cruzroja.org.hn/

Honduras Medical Center - https://hmc.com.hn/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios Centro Médico - https://laboratorioscentromedico.hn/

Laboratorios express- http://www.laboratoriosexpress.com/labex/

San Pedro Sula:

Hospital Beldaňa - https://www.hospitalbendana.com/

Hospital CEMESA - https://hcemesa.com/

Laboratorio Bueso Arias - https://www.buesoarias.com/

Laboratorios MOBI - https://www.labmobi.net/

Roatán:

Woods Clinic - http://www.mmex.org/missionrecords/wood-medical-center

Centro DIMA Laboratorio Clínico

Island Med Clinic

Anthony Key´s Clinic

Ramos Clinic

Unimed Urgent Care

PODROBNÉ INFORMACE

V ceně každé letenky ze zahraničí do Hondurasu je zahrnuto základní zdravotní pojištění 504 assist - platí během prvních 30 dní pobytu a jeho celkový limit je 20.000 USD. Vzhledem k poměrně omezené síti smluvních nemocnic a jejich přeplněnosti každopádně doporučujeme mít zajištěno kvalitní cestovní pojištění nad tento základní rámec.

Zejména pro cesty na Roatán upozorňujeme, že letecké společnosti nezodpovídají za možnosti tranzitu přes území jednotlivých států (např. lze koupit letenku na Roatán přes USA, i když je tranzit přes USA v danou chvíli nemožný). Prodejem letenek  letecké společnosti  negarantují nárok na tranzit. Je potřeba se vždy informovat o tranzitních možnostech a dalších podmínkách vstupu na informačních  stránkách jednotlivých států, nebo v teritoriálních informacích zveřejňovaných MZV a jednotlivými Velvyslanectvími ČR v daných zemích.  

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Aktuální podmínky pro návrat do ČR lze nalézt na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.