Velvyslanec Tomáš Hart mezi studenty UNAM

Velvyslanec ČR v Mexiku Tomáš Hart přijal pozvání vedoucího Centra evropských studií prof. Dámase  Moralese, aby promluvil ke studentům Fakulty politických a sociálních věd Národní autonomní univerzity Mexika – UNAM na téma „Evropská unie včera, dnes a zítra – 20 let členství Česka“. Na přednášku byli pozváni studenti politologie, sociologie, antropologie a psychologie, kteří zaplnili 70timístný přednáškový sál. Účast byla pro studenty dobrovolná. UNAM je největší mexickou veřejnou univerzitou, jenom Fakulta politických a sociálních věd má 12.000 studentů. V ratingu univerzit QS obsadila 94. místo (UK Praha – 246.).

Velvyslanec se podělil o svůj pohled na dvacetiletou cestu ČR v EU a publiku připomenul, že od našeho vstupu do EU dospěla jedna generace mladých Čechů. Svoji přednášku zahájil historickým exkurzem do temné doby naší historie 1948 – 1989, kdy v naší zemi vládl komunistický režim, který rozložil přirozené ekonomické a sociální vazby. Po Sametové revoluci byl jednoznačnou prioritou demokraticky zvolených vlád „návrat do Evropy“ a byl zahájen patnáctiletý přístupový proces, který vyvrcholil 1.5.2004 vstupem do EU. Členství v EU přineslo ČR řadu výzev a úspěchů (vyrovnání se s otevřenou konkurencí, legislativní požadavky EU, kapacity státní správy a další). 

VZÚ během svého vystoupení také zdůraznil hlavní přínosy EU pro členské země, jako jsou volný pohyb osob a zboží, investice do infrastruktury a vzdělání za využití kohezních fondů, posílení práv občanů nebo přístup na vnitřní trh EU. Vysvětlil, že EU není státní útvar, ale je to největší společný projekt poválečné Evropy. Členské země mají svá práva a povinnosti a je na nich, jak v Unii dokáží prosazovat svoje zájmy a získávat spojence pro svoje priority. Vstup do EU má z pohledu občanů své vítěze a poražené. Na straně vítězů jednoznačně stojí skupiny jako studenti, vzdělaní lidé, cestovatelé podnikatelé a všichni lidé, kteří chtějí otevřený svět. 

Po přednášce následovala diskuse, během které mohli účastníci položit velvyslanci otázky. Studenti se aktivně zajímali o rozdělení Československa, vyspělost českého průmyslu, migraci, vztahy ČR a Mexika a očekávání EU a Česka ohledně nové mexické vlády.  

Celá akce byla organizátory a studenty hodnocena velmi pozitivně. Přispěla k prohloubení povědomí o ČR a významu členství v EU.

 

Velvyslanec Tomáš Hart mezi studenty UNAM

Velvyslanec Tomáš Hart mezi studenty UNAM

Velvyslanec Tomáš Hart mezi studenty UNAM

Velvyslanec Tomáš Hart mezi studenty UNAM