na_celou_sirku
Foto: (c) ZÚ Mexiko 16.4.2021

Návštěva města Ixtlahuaca a prezentace České republiky

Dne 16. 4. velvyslanec Z. Kubánek spolu s vedoucím kulturního a politického úseku L. Hrúzem vykonali na pozvání starosty návštěvu města Ixtlahuaca. Cílem návštěvy byla prezentace České republiky, která byla pozvanou zemí při slavnostním otevření tzv. „kulturního koridoru“, který vede hlavní ulicí města. Kromě zástupců zastupitelského úřadu se akce zúčastnili i členové vedení spolku T.G. Masaryka, pěvecký sbor Lidice, česko-mexický hudební soubor Lasun, a své gastronomické výrobky představil i krajan Petr Bláha.
 

Akce byla zahájena slavnostním ceremoniálem před radnicí města, jehož se kromě hostů z ČR zúčastnil i starosta a celá městská rada. Na úvod vystoupili zástupci indiánského kmene Mazahuas, předvedli obřad své komunity. Následoval slavnostní akt, při kterém starosta předal velvyslanci klíč od města a jmenoval ho čestným občanem. Vyvrcholením byl podpis dohody o spolupráci mezi Velvyslanectvím ČR v Mexiku a městem Ixtlahuaca, kterou podepsal velvyslanec Kubánek se starostou. Poté zazněly hymny obou zemí zpívané souborem Lidice pod vedením Edny Gómez, předsedkyní spolku T.G. Masaryka. Následovala interpretace tradiční mexické písně „La Llorona“, kterou zazpívala Dr. Zuzana Erdösová se skupinou Lasun ve španělštině, češtině a jazyku Mazahua.

Slavnostního obědu se zúčastnili kromě hostů z ČR a zástupců radnice i další pozvaní jako např. starostové sousedních měst. Po slavnostním přípitku došlo k předání darů a sbor Lidice zazpíval píseň „Škoda lásky“, která je známá v Mexiku pod názvem El Barrilito, a o které si Mexičané myslí, že je jejich.

Hlavním bodem programu pak byla procházka po kulturním koridoru, která začala slavnostním přestřižením pásky. Na trase bylo několik zastávek, první byla výstava fotografií ze života indiánů Mazahuas. Na další zastávce mohli hosté ochutnat místní speciality a následovala prezentace české gastronomie. První českou expozicí byly rytiny česko-mexické umělkyně Tania Janco, která žije v Mexiku již více než 40 let a je významnou představitelkou české kultury. Poslední zastávkou byla výstava fotografií „Magie České republiky“, která prostřednictvím 35 fotografií představila obyvatelům města současnou Českou republiku. Přítomní mohli obdivovat přírodní scenérie, kulturní památky, architekturu, ukázky lidových zvyků, gastronomii i výrobky českého průmyslu. Na závěr byly na konci koridoru slavnostně vztyčeny vlajky obou zemí.

Galerie


Ixtlahuaca