na_celou_sirku

Propagace Česka na Filipínách v roce 2016

Velvyslanectví v Manile se aktivně snažilo rozšířit povědomí o Česku, jeho kultuře a krásách i v roce 2016. ZÚ v loňském roce zaměřil své úsilí především na oblast turistiky, kdy ZÚ Manila v úzké součinnosti s kanceláří CzechTourism v Soulu prezentoval ČR jako vhodný cíl incomingové turistiky pro bohatnoucí Filipínce. Pokračovala také aktivní prezentace české literatury na Filipínách, která byla zahájena v roce 2015 podpisem dohody o spolupráci s prezidentskou Komisí na podporu filipínštiny. Dalším nosným tématem byla meziuniverzitní spolupráce a přírodní vědy, kde došlo k výraznému růstu intenzity kontaktů. Stranou ale nezůstal ani výstavy českého umění a designu, náš film nebo historie česko-filipínských vztahů, které napomáhaly tvoření a budování pozitivního brandu „Česko“.
 

Film a televize


Jednou z nejviditelnějších událostí v oblasti prezentace zahraničního filmu na Filipínách je už po devatenáct let festival Cine Europa (IX-XII/2016), na němž se prezentují kinematografie evropských zemí. Česko – vzhledem k oblibě hororu na Filipínách - prezentoval film Normal režiséra Julia Ševčíka (2009) v hlavních rolích s Dagmar Havlovou a Milanem Kňažkem. Dvouměsíční festival, jehož tradici zahájilo několik málo filmů v jediném manilském kině v roce 1998, se letos uskutečnil postupně na dvou místech tvořících dvanáctimilionové souměstí známé jako Metro Manila a v dalších devíti městech (Baguio, Iloilo, Cebu City, Zamboanga, Tacloban, Davao, Baybay,  Cagayan de Oro), když přibyla nově Puerto Princesa na ostrově Palawan. Festival koordinuje zastoupení Evropské komise na Filipínách a letos jej spolufinancovaly a obsahově zajišťovaly jak evropské kulturní instituty, tak všechny rezidentní (kromě Řecka) a čtyři nerezidentní (Bulharsko, Polsko, Slovensko, Finsko) velvyslanectví evropských zemí. Na filipínské straně byly partnery Film Development Council of the Philippines operující po zemi cinematéky, v několika místech multiplexy a dále pak ve městech bez větších kin také místní univerzity. Letos se na festivalu představilo 24 filmů z 18 zemí (tj. o pět filmů a dvě země více než v roce 2015).

Tradiční spolupráce velvyslanectví s říjnovým festivalem QCinema (Quezon City International Film Festival), organizovaným magistrátem největšího města metropolitní Manily, umožnila prezentovat v sekci světového filmu zřejmě v asijské premiéře film Učitelka (2016) Jana Hřebejka. V obou případech velvyslanectví cílenými kampaněmi na FB lákalo do kina místní diváky.

Velvyslanectví v Manile iniciovalo a následně se organizačně a také výběrem podílelo na přípravách první rozsáhlé prezentace filipínského filmu v ČR. V rámci sekce „Fokus: Filipíny“ se na 42. ročníku Letní filmové školy v Uh. Hradišti představilo sedmnáct filipínských celovečerních filmů. Přehlídka se skládala ze čtyř programových linek, přičemž čtveřici filmů klasika Lino Brocky a výběr z artových filmů (Brillante Mendoza a Lav Diaz) sestavila LFŠ s Film Development Council of the Philippines, průřez na Filipínách populárních žánrových filmů (gangsterka, fantasy, horror) a sekci představující českým divákům historii země prostřednictvím filmu sestavil velvyslanec Jaroslav Olša, jr. ve spolupráci s největším mediálním a filmovým konglomerátem Viva Communications a produkčními firmami FPJ Productions, Artikulo Uno a Regal Films, které umožnily promítání bez nároku na screening fee.

 

PROMISE OF FOREVER


V květnu 2016 se natáčel vůbec první původní filipínský televizní seriál odehrávající se v Česku. Natáčení deseti pětačtyřicetiminutových dílů probíhalo z velké části v Praze, zčásti také v Krakově a Rotterdamu. Romantický seriál o vzplanutí nesmrtelného hlavního hrdiny (v podání jedné z nejvýraznějších TV hvězd současnosti Paula Avelina) k chudé filipínské dívce pracující na zaoceánské lodi (hraje ji známý sex symbol Ritz Azul) bude pod názvem The Promise of Forever uveden v prime time letos v únoru nejsledovanější filipínskou televizní stanicí ABS-CBN. Velvyslanectví z producenty od počátku úzce spolupracuje a plánuje propagační akce při a po uvedení seriálu na televizní obrazovky.

 

Literatura a divadlo


Po úspěšném roce 2015, kdy na Filipínách vyšly knihy českých autorů jak v překladech do angličtiny tak filipínštiny, v lednu 2016 vyšla historicky první kniha autora z Čech – Proměna Franze Kafky – také v bikolštině (pátém největším jazyce Filipín). V překladu významného bikolského buditele, spisovatele, dramatika a filmového režiséra Kristiana Sendona Cordery jej vydalo nakladatelství Ateneo de Naga University Press. Křest knihy se za účasti velvyslance ČR Jaroslava Olši, jr. a rektora univerzity Primitivo Viraye, Jr. konal souběžně s otevřením malé výstavy o Franzi Kafkovi a Praze v prostorách univerzitní knihovny.

 


Už potřetí v řadě jsme představili Českou republiku vlastním stánkem na největším mezinárodním knižním veletrhu (The 37th Manila International Book Fair – IX/2016). U příležitosti veletrhu vyšly další dvě české knihy - překlad dramatu R. U. R. Rossum´s Universal Robots Karla Čapka ve filipínštině a anglický výbor ze souběžně v češtině vycházející sbírky moderních pohádek O duši a dívce Martina Vopěnky. Čapkovo drama představitel čerstvý držitel nejvýznamnější filipínské literární Palankovy ceny Guelan Varela-Luarca, který drama přeložil pro nastudování univerzitního divadelního souboru Tanghalang Ateneo na podzim 2015. Knižní vydání iniciovalo velvyslanectví v Manile. To bylo i iniciátorem vydání knihy Martina Vopěnky, které právě pro tento veletrh vydalo jeho nakladatelství Práh. M. Vopěnka se navíc ve své funkci předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů zúčastnil veletrhu a jednal na něm s řadou partnerských filipínských organizací z oblasti kultury a literatury. Obě knihy byla pak za přítomnosti M. Vopěnky a překladatele G. Varely-Luarcy pokřtěny velvyslancem ČR J. Olšou, jr. na hlavní scéně v rámci veletrhu.

 


Velvyslanectví napomáhalo i filipínské literatuře v českých překladech, např. v antologii Krotitelé sopek, vydaném pražským nakladatelstvím Gorgona, vyšla díla pětice soudobých filipínských autorů.

 

Umění


V roce 2016 iniciovalo velvyslanectví v Manile dvě výstavy českých umělců a na dalších dvou participovalo. Výstava prezentující Česko jako vysoce rozvinutou zemi a také vhodnou destinaci pro incomingovou turistiku Český architektonický kubismus uspořádalo velvyslanectví s Galerií Jaroslava Frágnera ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, představila se v galerii přímo v budově National Council of the Culture and the Arts (filipínského „ministerstva kultury“). Výstavu společně otevřeli velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr. a „ministr“ kultury Felipe M. de Leon, historik architektury Gerard Lico pak ve své přednášce představil kubistickou architekturu v širších souvislostech, včetně její odezvy na Filipínách.

 


Výstava trojice současných českých fotografů (Václava Jiráska, Radka Čermáka a Igora Malijevského) se v březnu představila ve výstavních prostorách Camera Club of the Philippines, nejstaršího asijského sdružení fotografů, které vzniklo v roce 1928 a jeho členy jsou vedle profesionálů také významní představitelé místního businessu a politiky (např. bývalý filipínský prezident Fidel Ramos). Výstavu zahájili společně velvyslanec Jaroslav Olša, jr., předseda klubu Philip Clayton Yu, ředitel galerie Tilak Hetige (na snímku s fotografií V. Jiráska) a zástupce velvyslance Jan Vytopil, který jako člen klubu výstavu připravil.

Propagací vysoké úrovně českého umění byla také výstava filipínského národního umělce Aguilara Alcuaze (1932-2011) v manilském Národním muzeu. Byly zde představeny art protisy, které Alcuaz tvořil v 60.-80. letech v Brně. Na tuto a předchozí výstavy v Alliance francaise (VI/2015) budou navazovat plánované výstavy v Praze a Brně v letošním roce a následně další výstava v Manile.

 


Nejslavnější filipínský sklář Ramon Orlina zaštítil první velkou výstavu jednoho z českých sklářských mistrů Jiřího Pačinka Blown-Away. Ta se za účasti skláře, který po tři dny představoval v praxi výrobu uměleckých děl z foukaného skla, uskutečnila v hlavním výletním centru u Manily, ve městečku Tagaytay, v tamním Museo Orlina (XI/2016-I/2017). Vernisáž společně zahájili Ramon Orlina, národní umělci F. Sionil Jose a Bienvenido Lumbera a velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr.

 


Velvyslanec ČR se podílel na realizaci výstavy fotografií Lidé z Filipín fotografa Zdeňka Thomy, která se konala v galerii Hradu Litoměřice (VII-VIII/2016). Snímky představující Filipíny 70. a 80. let se opět představily publiku po čtvrstoletí, výstavu otevřeli starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, velvyslanec Filipín v ČR Victoriano M. Lecaros a ČR na Filipínách Jaroslav Olša, jr.

 

Turistika


V roce 2016 ZÚ Manila dále napomáhal zvyšování povědomí o krásách Česka a možnostech incomingové turistiky z Filipín. Dne 28. října 2016 se ve spolupráci velvyslanectví v Manile a zastoupení CzechTourism v Soulu (příslušném pro Filipíny) uskutečnila druhá propagační a prezentační akce na podporu incomingové turistiky do zemí V4 pod názvem Discover Central Europe iniciovanou centrálou CzechTourism v Praze. Zúčastnili se jí představitelé národních turistických organizací ČR, Maďarska, Polska a Slovenska a představitelé cestovních kanceláří ze střední Evropy. Seminář společně zahájili rezidentní velvyslanci ČR a Maďarska a nerezidentní velvyslanec Polska (se sídlem v Kuala Lumpur). Menší akci zaměřenou přímo na cestovní kanceláře zorganizovalo zastoupení CzechTourism v Soulu v úzké spolupráci s velvyslanectvím v Manile také v únoru 2016, zúčastnilo se jí čtyři desítky zástupců CK a médií.

 

Školství a věda

sadc

sadc

V loňském roce se díky aktivnímu přístupu ZÚ Manila zásadně rozšířila spolupráce mezi českými a filipínskými univerzitami včetně počtu meziuniverzitních dohod, výměn a projektů. Delegace českých univerzit byla vůbec největší národní skupinou na každoročním veletrhu European High Education Fair (XI/2016), které se zúčastnilo hned sedm českých VŠ s personálním obsazením jednoho rektora a šesti prorektorů.

V oblasti vědy se výrazně rozrostla spolupráce v přírodních vědách, vedená především českými univerzitami, ale také třemi českými ZOO a Národním muzeem ČR a koordinovaná J. Vytopilem.

 

Různé

Velvyslanectví ČR v Manile se tradičně zúčastnilo 8. ročníku Evropského festivalu pro děti s názvem Lakbayin Natin ang EU (Cesta do Evropy) (V/2016). Program připravený pro děti z nejchudších vrstev, jejichž šance, že samy budou moci cestovat do vzdálené Evropy, jsou prakticky nulové, probíhal v dětském Muzeu Pambata.  Ideou festivalu tak bylo umožnit těmto dětem poznat tyto daleké země alespoň pomocí jakési virtuální prohlídky, přednášky a fotografií.

Rok 2017 byl také ve znamení nezvyklého úspěchu českého kreativního průmyslu. Zatímco v roce 2015 do standardní filipínské distribuce s pomocí velvyslanectví pronikl film Ghoul, na předvánoční trh v loňském roce vstoupila historicky vůbec nejúspěšnější české desková hra Vladimíra Chvátila (Vlaada Chvaatil) Krycí jména ve filipínské jazykové mutaci, která se tak stala 33. jazykovou verzí od uvedení anglické verze hry na světový trh na podzim 2015.

 

Mediální pokrytí českých kulturních akcí

Filipínská média si českých akcí díky tiskovým zprávám a fotografiím dodaným ZÚ všímají poměrně výrazně. Z oblasti kultury, PR a brandingu byly nejvíce publikovány články o Česku jako turistické destinaci, kterých vyšlo v místních novinách a především turistických časopisech více než dvě desítky (s celkovou plochou více než čtyřiceti tiskových stran). Drtivou většinu z nich inicioval a podpořil ZÚ často ve spolupráci se zastoupením CzechTourism v Soulu či naopak.

Články o aktivitách v oblasti literatury byly početně druhé nejčastější a na základě našich tiskových zpráv jich celkem vyšlo dvanáct a to ve všech hlavních denících, a to jak v kulturních tak společenských rubrikách, např. Philippine Daily Inquirer (11/4, 25/9), Business Mirror (12/2, 15/5, 18/9, 23/9), Manila Times (18/5), Business World (18/5), Market Monitor (23/5) i regionálních (Bicol Mail 4/2) a odborných Travel Now (No. 3). Interview s předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů pak z iniciativy velvyslanectví vytiskl i odborný časopis BookWatch (No. 3)

Nezvyklý zájem médií byl o zavedení českého turistického značení v přírodním parku na ostrově Negros, připravený ve spolupráci s Mendelovou univerzitou, o kterém informovala jak regionální média – např. Visayan Daily Star (24/11), ale také ústřední deníky Business World (2/12), Manila Times (5/12), Philippine Star (5/12), Manila Standard (5/12) a turistický dvouměsíčník Travel Now (1/2017).

Pětice filipínských médií informovala o výstavách českého architektonického kubismu: Agung (No. 3), EuroPH Connect (No. 3) Manila Times (27/4) a Philippine Star (27/4) a Business Mirror (23/3) zase o soudobé české fotografii. Nejstarší deník Manila Bulletin hned třikrát psal o sklářském mistrovství Jiřího Pačinka (14/11, 12/12, 25/12), jeden článek vyšel také v Philippine Daily Inquirer (14/11).

Z dalšího ještě zmiňme článek o filipínském zaměření v rámci Letní filmové školy v deníku Manila Bulletin (29/7) a šestistránkového rozhovoru s velvyslancem ČR. Jaroslavem Olšou, jr. „Diplomacy of Culture“ v lifestylovém dvouměsíčníku Art+.

Na popularizaci ČR a našeho brandu měla vliv proaktivní politika velvyslanectví, které ke všem akcím vydávalo tiskové zprávy a společně s fotografiemi je rozesílalo filipínským médiím. Svou roli hrály i internetové stránky ovšem především facebook velvyslanectví (czechembassymanila), který se v průběhu roku stal vůbec nejnavštěvovanějšími FB stránkami institucí z resortu MZV s 6700 přátel, přičemž post ze 24. listopadu 2016 s trailerem na už zmíněný filipínský TV seriál natáčený v Praze se k 31. lednu 2017 dosáhnul na téměř 420 tisíc uživatelů facebooku, trailer byl shlédnut 125 tisíckrát, dostal 4 tis. liků a byl více než 1200x sharován.