español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění pro cestující na Kanárské ostrovy - požár na Tenerife

(Archivní článek, platnost skončena 29.08.2023.)

Požáry v severní a střední části Tenerife se stále nedaří dostat pod kontrolu. Ačkoliv jsou aktuální klimatické podmínky příznivější než tomu bylo v minulých dnech a hašení požáru intenzivně pokračuje, situace se stále nedá považovat za stabilizovanou. 

Lesní požár, který od úterý šíří na Tenerife, již zasáhl 13 obcí a pohltil téměř 15 000 hektarů na 90 kilometrovém obvodu. Podle vyjádření místních úřadů je tento požár svým rozsahem a rychlostí šíření na Kanárských ostrovech bezprecedentní. Zasaženy byly oblasti Guimar, La Orotava, La Matanza, La Victoria, El Sauzal, Santa Úrzsula a Los Realejos. Doporučujeme občanům, kteří se v blízkosti požáru nacházejí, věnovat zvýšenou pozornost vývoji situace a řídit se pokyny místních institucí. Pokud byste se ocitli v evakuované oblasti, měla by vám ze strany španělských úřadů přijít informační sms.

V zasažených oblastech je také třeba vzít v potaz výrazně zhoršenou kvalitu ovzduší způsobenou popelem a kouřem, vyhýbat se pobytu venku, ponechat zavřená okna a používat respirátor FFP2. Rizikové jsou v tomto ohledu hlavně oblasti Los Realejos, La Orotava a Arafo. 

Hlavní turistické oblasti nejsou zasaženy a dopravní komunikace i letiště fungují. Vstup do národních parků Teide a Anaga je uzavřen. 

Pro aktuální informace o vývoji situace doporučujeme sledovat interaktivní mapu španělské státní televize RTVE a X (Twitter) účet kanárské vlády 1-1-2 Canarias, kde jsou publikována bezpečnostní upozornění. 

Pro informace o případném omezení letů doporučujeme sledovat přímo stránky letiště Tenerife Norte a Tenerife Sur

V případě nouze se obraťte na nouzovou linku španělské policie (112) nebo na linku konzulární pohotovosti MZV (+420 222 264 234).