
Konzultace zástupce náměstka ministra zahraničí Martina Košatky v Madridu
27.04.2022 / 18:00 | Aktualizováno: 25.08.2023 / 17:28
Dne 22. dubna 2022 navštívil Španělsko zástupce náměstka ministra zahraničních věcí ČR a ředitel odboru jihovýchodní Evropy Martin Košatka, aby uskutečnil politické konzultace s Raquel Gómez-Cambronero Álvarez, generální ředitelkou pro státy západní, střední a jihovýchodní Evropy Ministerstva zahraničních věcí, EU a spolupráce Španělska. Součástí návštěvy bylo i setkání se státním tajemníkem Pascualem Ignaciem Navarro Ríosem. Martin Košatka vedl též diskusi s pracovníky předního španělského think-tanku Real Instituto Elcano.
V rámci jednání na španělském ministerstvu zahraničních věcí Martin Košatka zdůraznil potřebu prohloubit a zpravidelnit proces bilaterálních konzultací a vyjádřil naději, že se v brzké době uskuteční návštěva ministra zahraničních věcí José Manuela Albarese v České republice. Zmínil i připravovaný Iberoamerický summit v květnu letošního roku v Praze.
Generální ředitelka Raquel Gómez-Cambronero Álvarez poukázala mj. na potřebu dalšího rozvoje ekonomické spolupráce, a to jak u obchodu, tak investic. Rovněž zdůraznila důležitost kulturní spolupráce, a to v poli propagace španělského jazyka. Je možné konstatovat rostoucí dynamiku u oboustranných studijních programů, včetně programu Erasmus+.
Martin Košatka představil španělským partnerům také priority Předsednictví České republiky v Radě EU. Válka na Ukrajině a ruská agrese tvaruje rámec českých priorit. Mimořádný důraz bude kladen na dimenzi Východního partnerství, dále na západní Balkán, oblast Indo-Pacifiku a nebude chybět ani pro obě země důležitý Sahel. Heslem CZ PRES je „Evropa silná, odolná a udržitelná“, nebudou tudíž chybět ani témata post-pandemické obnovy, energetické bezpečnosti, obrany či řešení uprchlické krize a posilování demokratických institucí.
Španělská strana zatím své priority pro vlastní předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2023 připravuje, a to i s ohledem na výsledky současného předsednického tria Francie, ČR a Švédska. Nebude chybět energetika, klima či inciativa FitFor55. V geografické rovině bude prominentní Latinská Amerika (též pokrok u dohody EU–Mercosur) a jižní dimenze sousedství EU.
Obě strany se shodly na důležitosti pokroku v procesu rozšíření EU. Je třeba co nejdříve zahájit očekávané mezivládní konference s kandidátskými zeměmi, odstranit zbývající překážky a stimulovat reformní procesy v jednotlivých státech západního Balkánu. Jak ČR, tak Španělsko podporují dialog mezi Srbskem a Kosovem a celou řadu rekonciliačních aktivit a také iniciativ na podporu ekonomického rozvoje regionu, jako jsou např. Open Balkan, ale zejména Common Regional Market pod záštitou EU.
Martin Košatka během návštěvy jednal také v Real Instituto Elcano, a to s ředitelem Charlesem Powellem a výzkumným pracovníkem pro EU Ignaciem Molinou. Ve Španělsku je možné zaznamenat rostoucí podporu NATO, mj. s výhledem na summit Severoatlantické aliance v Madridu v červnu 2022. Diskuse se věnovala také západnímu Balkánu včetně Kosova a vývoji španělské zahraniční politiky. Tématem byla i spolupráce mezi českými a španělskými instituty a think-tanky.