česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Superlegalizace, Apostila

Potřebujete použít veřejnou listinu (tj. matriční doklad, vysokoškolský diplom, rozvodový rozsudek apod.) v zahraničí a bylo Vám řečeno, že ji musíte superlegalizovat. Jak na to?

Účel

Hlavním cílem superlegalizace je ověřování razítka (pečeti) MZV vydávajícího státu a navíc podpisu místního konzulárního úředníka. Přirozeně žádný úředník v zahraničí nemůže mít kompletní seznam všech vzorových podpisů a razítek všech států světa. Z tohoto důvodu byly vytvořeny dva způsoby, jak ověřit pravost dokumentů: Apostila nebo superlegalizace.

Z organizačních důvodů nelze našemu úřadu zasílat dokumenty poštou (nebo prostřednictvím obdobné služby, DHL atp.). 

Apostila

Prvním, jednodušším způsobem je takzvaná Apostila. Apostila je razítko, které udělí na cizozemský matriční doklad příslušný úřad země, která matriční doklad vydala.

Apostila je nutná pro uznání dokladu v České republice. Bez Apostily není cizozemský doklad pro Českou republiku platný.

Apostila se však týká pouze smluvních stran Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin. Smluvním státem této úmluvy je ze zemí spadajících do konzulárního obvodu Velvyslanectví ČR v Zambii pouze Malawi, proto originály veřejných listin vydaných tímto státem musí být opatřeny apostilním razítkem, které vydávají oprávněné autority.

Apostila obsahuje nadpis APOSTILLE a odkaz na Úmluvu o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, přijatou v Haagu dne 5. října 1961 (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961).

V současné době vydává Apostilu a uznává veřejné listiny cizích zemí opatřené apostilou téměř 90 zemí světa (viz Osvobození od požadavku superlegalizace (PDF, 204 KB))

Apostilu je nutné mít na dokladu před podáním žádosti na našem velvyslanectví! Doporučujeme Vám nejprve si obstarat Apostilu (a pro většinu podání i překlad dokumentů VČETNĚ Apostily do českého jazyka) a teprve poté nás kontaktovat za účelem sjednání termínu podání žádosti. Děkujeme.

Zambie a Zimbabwe však nejsou smluvními státy Úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, proto je ověřování těchto úředních listin poněkud složitější, jak je vysvětleno níže.

Superlegalizace

Zatímco Apostila vyžaduje v zásadě ověření jedno, superlegalizace je postavena na principu dvojího ověření. Originál veřejné listiny je nejdříve ověřen příslušným úřadem, tedy Zambii Ministerstvem zahraničních věcí Zambie. Teprve poté provede ZÚ Lusaka, tzv. vyšší ověření neboli superlegalizaci, aby mohla být veřejná listina použita v ČR.

V případě Zimbabwe je postup shodný, ověření provede Ministerstvo zahraničních věcí Zimbabwe.

 


 

Rádi bychom zdůraznili, že superlegalizovat lze pouze na originál veřejné listiny, nikoliv její kopii (ověřenou ani prostou). Upozorňujeme, že zalaminované dokumenty nelze legalizovat, neboť na ně není možné otisknout legalizační razítko. Dále sdělujeme, že superlegalizaci lze provést pouze u listiny, která obsahuje originální legalizační razítko, nikoliv na listině, která obsahuje pouze kopii legalizačního razítka (v praxi probíhá tak, že žadatel přinese originální veřejnou listinu na MZV Zambie, které na ni otiskne legalizační razítko, a žadatel následně takto oraženou veřejnou listinu doručí na ZÚ Lusaka, která provede superlegalizaci. Následně může na požádání provést ověřenou kopii dokumentu).

 Provedení superlegalizace na Velvyslanectví ČR v Zambii podléhá správnímu poplatku (viz sazebník poplatků).

Podání žádosti je možné výhradně na základě předchozí registrace e-mailem: visa_lusaka@mzv.cz

 


 

Obdobný postup se využije v případě použití českých veřejných listin v zahraničí. Listina je nejdříve ověřena Ministerstvem zahraničních věcí CR a následně (v případě Zambie)  Velvyslanectvím Zambie v Berlíně.

 


 

Příklad (vyřízení oddacího listu):

Český občan hodlá v Zambii uzavřít sňatek se zambijskou občankou. Jako součást podkladů musí mimo jiné doložit svůj rodný list. Originál svého českého rodného listu nechá ověřit referátem legalizace MZV ČR (ten ověří razítko a podpis úředníka matričního úřadu) a následně Zambijským velvyslanectvím v Berlíně (to ověří razítko a podpis MZV ČR). Pokud si nechal vyhotovit překlad do angličtiny v ČR, tento překlad nechá ověřit stejným způsobem.

Následně, po uzavření manželství v Zambii si tento občan chce nechat vystavit český oddací list. Originál zambijského dokladu je tedy nejdříve nutné ověřit na MZV Zambie, které provede první část ověření, tj. ověří razítka a podpis úředníka matričního úřadu. Následně tento oddací list osobně doručí českému zastupitelskému úřadu v Lusace, který provede superlegalizaci, tj. ověří razítko a podpis MZV Zambie. Takto superlegalizovaný doklad je připravený k použití v České republice, musí však být doplněn o úřední překlad do českého jazyka. 

Stejný postup se uplatní také pro Zimbabwe.