česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Lusace
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko nabízí Zambii řešení pro zdravotnictví

Zdravotnictví se v poslední době vyprofilovalo jako jedna z hlavních oblastí spolupráce mezi ČR a Zambií. Koncem června Zambii navštívila delegace českých zdravotnických firem vedená náměstkem ministra zahraničních věcí, která představila česká zdravotnická řešení širokému spektru potenciálních partnerů a otevřela dveře pro realizaci konkrétních dodávek.
 

Zlepšení dostupnosti a kvality zdravotní péče je jednou z priorit současné zambijské vlády, která byla ustavena po posledních volbách v srpnu 2021. Vláda mj. oznámila, že během letošního roku zaměstná více než jedenáct tisíc dodatečných zdravotnických pracovníků. Hodlá významně zvýšit investice do vybavení nemocnic. V rámci decentralizace státní správy byly také letos poprvé výrazně navýšené prostředky, které má místní správa k dispozici pro investice do zdravotní péče.

Zdravotnictví je současně jednou z profilových oblastí, na kterou chce ČR soustředit svou spolupráci s africkými zeměmi. Proto Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s dalšími resorty a Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) v květnu 2022 v Praze zorganizovalo první Česko-africké zdravotnické fórum, jehož se zúčastnily delegace z osmi afrických zemí. Mezi nimi byla i delegace ze Zambie vedená ministryní zdravotnictví Sylvií Masebo, která projevila zájem o některé produkty nabízené českými výrobci zdravotnické techniky.

ČR se v Zambii v oblasti zdravotnictví angažuje již řadu let prostřednictvím rozvojové spolupráce. V uplynulých letech zde financovala několik projektů na budování kapacit zejména v oblasti péče o matku a dítě. Po vypuknutí pandemie COVID-19 dodala Zambii značné množství zdravotnické techniky, mimo jiné vybavila jednotku intenzivní péče v největší nemocnici v Zambii. V květnu 2022 darovala Zambii 250 tisíc dávek vakcín proti koronaviru, přičemž dalších 250 tisíc má být dodáno v nebližší době.

Na tyto aktivity navázala na konci června cesta zástupců českých výrobců zdravotnické technicky do Zambie, podpořená Ministerstvem zahraničních věcí jakožto tzv. projekt ekonomické diplomacie (PROPED). Delegaci, jejímiž členy byli zástupci AVDZP a firem LINET, BLOCK, Royax, TSE a MZ Liberec, vedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa. Ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Lusace proběhl seminář, jehož hosty byli vedle ministryně zdravotnictví a dalších vedoucích představitelů ministerstva také zástupci státních a soukromých zdravotnických zařízení a distributorů zdravotnických prostředků. Během semináře byly prezentovány produkty zúčastněných českých firem i komplexní řešení, které nabízí AVDZP, sdružující více než 100 výrobců a dodavatelů. AVDZP představila také projekt centra excelence, které zambijským partnerům pomůže se školením zdravotnického personálu či technickou podporou pro obsluhu a údržbu lékařského vybavení. Ministerstvo vnitra ČR hodlá Zambii zařadit do programu MEDEVAC, z něhož je financováno vysílání špičkových českých lékařských specialistů na pomoc do partnerských zemí či naopak studijní návštěvy zahraničních zdravotníků v ČR. Na semináři vystoupila také zástupkyně Delegace Evropské unie v Zambii a představila oblasti, které bude EU v následujících letech v zambijském zdravotnictví finančně podporovat.

Další seminář proběhl v Ndole, hlavním městě provincie Copperbelt, která je vzhledem k soustředění těžebního průmyslu druhým hospodářským centrem Zambie a nachází se zde mj. řada soukromých nemocnic. Akce se vedle ministryně zdravotnictví zúčastnili i ministr obchodu a průmyslu, ministr místní samosprávy a ministr zodpovědný za provincii Copperbelt. Česká delegace dále vedla řadu jednání o konkrétních potřebách a projektech se zástupci ministerstva zdravotnictví a státních  i soukromých nemocnic. Náměstek ministra Martin Tlapa v rámci návštěvy jednal také s prezidentem Zambie Hakainde Hichilemou a jeho poradci pro zdravotnictví.    

Ministerstvo zdravotnictví Zambie má zájem o komplexní řešení mj. v oblasti porodnictví, pohotovosti, urgentního příjmu či intenzívní péče, včetně mobilních řešení. Dlouhodobě se resort potýká s nedostatkem finančních prostředků, jednání se proto týkala i možností financování dodávek a zejména kredibility pro pojišťovny a banky. Vedle rozpočtu ministerstva, který by měl být postupně navyšován, možnosti nabízí i zahraniční donoři, jako Světová banka nebo Evropská unie. Nová vláda se staví konstruktivně k plnění svých mezinárodních závazků, což bylo oceněno i Světovou bankou, která nabídla spolupráci pro další období.

Proběhlá mise udělala na zambijské partnery velice dobrý dojem, díky proaktivnímu a flexibilnímu přístupu českých firem, nabízejících špičkové výrobky a technologie, koordinace v rámci AVDZP a spojení s projekty veřejného sektoru. Probíhají návazná jednání ohledně konkrétních dodávek ze strany českých výrobců.  

Václav Kuželka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace