V Londýně se uskutečnilo třetí česko britské Anthropoid Forum
07.05.2026 / 10:41 | Aktualizováno: 12.05.2026 / 14:27
Vysocí představitelé českých a britských vládních institucí a expertních organizací se sešli v Londýně ve dnech 6.–7. května 2026 u příležitosti pravidelného česko‑britského Anthropoid Fora, které je zaměřené nazahraniční politiku, bezpečnost a strategickou spolupráci.
„Ve světě, který se stává čím dál méně předvídatelným, je úzká spolupráce se Spojeným královstvím jednou z opor naší zahraniční a bezpečnostní politiky,“ uvedl k významu Fora český velvyslanec ve Spojeném království Václav Bartuška.
„Anthropoid Forum zdůrazňuje hloubku britsko‑českých vztahů; spojuje důvěryhodné partnery k diskusím o bezpečnostních výzvách, jimž společně čelíme, a o praktické spolupráci potřebné k jejich řešení,“ doplnil britský velvyslanec v České republice Matt Field.
Forum navázalo na odkaz operace Anthropoid a úzké historické vazby mezi Českou republikou a Spojeným královstvím a zároveň poskytlo prostor pro otevřenou výměnu názorů na aktuální geopolitické výzvy, obrannou a energetickou bezpečnost i budoucnost transatlantické spolupráce.
Program zahrnoval odborné diskuse a jednání na vysoké úrovni zaměřené na klíčový bezpečnostní vývoj v Evropě, poučení z nedávných krizí a příležitosti k dalšímu prohloubení česko‑britské spolupráce. Účastníci se rovněž zamýšleli nad významem sdílených hodnot, demokratické odolnosti a pokračujícího dialogu mezi spojenci.
Třetí ročník Anthropoid Fora opět potvrdil význam pravidelných česko‑britských konzultací na politické i expertní úrovni a znovu potvrdil závazek obou zemí k úzké spolupráci v oblasti bezpečnosti a zahraniční politiky.
Forum podpořila i společnost Škoda Auto UK.
