
Seminář s londýnskou policií - prevence podvodů v obchodním styku
20.09.2019 / 16:38 | Aktualizováno: 20.09.2019 / 17:25
Nejrůznější typy podvodů v obchodním styku, pokusy o scam, krádeže identity, a podvody a kriminalita v kybernetickém prostoru se bohužel v posledních letech (nejen) v Británii rozmáhají. A často jsou jejich obětí i čeští občané a firmy z ČR a střední Evropy. V rámci českého předsednictví ve Visegradské skupině proto velvyslanectví ČR v Londýně uspořádalo seminář se City of London Police na téma prevence a ohlašování obchodních podvodů.
Velvyslanec Libor Sečka přivítal dne 20. září 2019 na velvyslanectví ČR v Londýně velitelku Karen Baxter ze City of London Police, která je národní koordinátorkou pro potírání ekonomické kriminality. Na pozvání české ambasády oslovila velitelka Baxter na pět desítek ekonomických diplomatů a policejních přidělenců z londýnských ambasád zahraničních zemí.
V úvodu semináře shrnul ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Londýně Aleš Opatrný nejčastější typy podvodů, kterým čelí české firmy při obchodu s Británií - podvodníci vydávající se (prostřednictvím falešných emailů, webových stránek či dopisů) za důvěryhodné britské velkoobchodní firmy a nabízející zdánlivě výhodné obchodní kontrakty (objednávky zboží velkých objemů – ovšem s příslibem platby až po dodávce, nebo naopak prodej zboží či strojů za velmi výhodnou cenu – ovšem jedině po platbě předem, což zpravidla vede k jedinému – finanční ztrátě českého subjektu).
Ve své prezentaci se Karen Baxter zaměřila na trendy v oblasti hospodářské kriminality, a na nejlepší způsoby prevence proti nim. Pokud jde o trendy, patří k nim především nárůst počtu případů páchaných prostřednictvím internetu (až 1/10 britské populace se již stala obětí nějakého podvodu či kybernetického zločinu). City of London Police obdrží ročně přes půl milionu podání o hospodářských podvodech, z toho 65% od firem a 35% od fyzických osob.
Pokud jde o prevenci, City of London Police doporučuje firmám především obezřetnost při nakládání s citlivými firemními údaji, a obecně při komunikaci s potenciálními obchodními partnery elektronickou cestou; nečinit unáhlená rozhodnutí, ale naopak důkladně prověřovat obchodní partnery před odesláním zboží či platby, zejména v případě jakýchkoliv pochybností; nepokládat automaticky všechny emaily a telefonáty za autentické, nejednat pod časovým nátlakem, ale naopak vždy dodržovat firemní procedury, atd.
V případě, že se firma či občan již obětí obchodního podvodu stanou, je centrálním evidenčním místem služba „Action Fraud“, která eviduje všechny případy, předává je k řešení místně příslušným policejním složkám a zejména hledá jejich společné jmenovatele.
Podrobný návod pro české firmy, jak se nestát obětí podvodníků vydávajících se za důvěryhodné britské firmy již dříve zpracovalo a zveřejnilo velvyslanectví ČR v Londýně zde.
Seminář o prevenci obchodních podvodů uspořádalo velvyslanectví ČR v Londýně v rámci českého předsednictví ve Visegrádské skupině a ve spolupráci s Asociací ekonomických diplomatů v Londýně, aktivním členem jejíhož vedení je zástupce české ambasády, a se City of London Police.
Aleš Opatrný, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Londýně