na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně

České letectví bodovalo ve Farnborough

Aero Vodochody představilo na mezinárodním leteckém veletrhu ve Farnborough koncept zbrusu nové generace osvědčeného cvičného proudového letounu, model L-39NG, na který již má první objednávky ze světa, i koncept nového bitevního letounu F/A-259 Striker. Dalších 7 českých firem nabídlo produkty od avioniky, přes tryskové a turbovrtulové motory, po precizní části letadel a kompozitní materiály. Česká expozice v praxi ukázala, proč se ČR řadí k několika málo zemím světa, které jsou schopny produkovat celá letadla.

Globálně rostoucí letecký trh představuje příležitosti pro spolehlivé a inovativní dodavatele a české firmy jsou u toho. Na nejvýznamnějším leteckém veletrhu na světě ve Farnborough u Londýna ve dnech 16.-22. července 2018 vystavuje 8 českých firem - Aero VodochodyAveo Engineering GroupCzech Airlines TechnicsJIHLAVANMESIT AerotradePBS Velka BitesRay ServiceSpoluWorks Perfecta a tři asociace leteckých producentů - Asociace leteckých výrobcůSvaz českého leteckého průmysluMoravský letecký klastr.

Aero Vodochody na svém stánku představilo především novou generaci světově nejrozšířenějšího cvičného tryskového letadla – L-39NG a zveřejnilo další objednávky na tento model, který by měl první testovací let absolvovat ještě v letošním roce. Přítomní zástupci SKYTECH (Defense Sky Technologies Lda) a RSW Aviation s generálním ředitelem Aera Vodochody na tiskové konferenci podepsali dohody o nákupu celkem 22 letounů L-39NG. Aero dále na Farnborough zaujalo také plánovanou novou generací stávajícího modelu L159 (ALCA), která pod názvem F/A-259 Striker bude mj. obsahovat novou avioniku dodanou firmou Israeli Aerospace Industries, nádrž integrovanou v křídle a možnost osazení větším počtem výstroje.

České výrobce v jednáních s obchodními partnery podpořili i náměstek ministra průmyslu a obchodu p. Petr Očko, zástupci českého velvyslanectví v Londýně a zahraničních kanceláří CzechTrade a CzechInvest ve Velké Británii. Delegace jednala o možnostech zapojení českých firem do dodavatelských řetězců gigantů jako je Airbus, BAE, Embraer, MBDA, Thales, GE, Leonardo, MBDA, Rolls-Royce a Thales. Náměstek Očko při jednáních zdůraznil, že české firmy již prokázaly schopnosti dodávat jak celá letadla, tak ucelené subsystémy vlastního designu i výroby pro letecký průmysl, např. kompletní proudové motory PBS TJ80 firmy PBS Velká Bíteš, kompletní zapisovače letu firmy MESIT, či elektronické systémy firmy Ray Service. 

Ve Velké Británii mají tradici a dobré jméno také malá česká letadla a ultralighty. Oficiální distributor českého výrobce letadel Evektor ve Británii, firma Light Sport Aviation Ltd uvádí, že v UK již nalezlo majitele přes 200 letadel EUROSTAR SL EV-97 z produkce Evektoru. Britské distributory mají i další výrobci ultralightů z ČR - TL Ultralight (v UK zastoupeni TL-Sting UK Ltd), SD planes (v UK zastoupeni JK Aviation) i výrobce kluzáků HPH (v UK zastupuje HPH Sailplanes UK).

Letecký veletrh ve Farnborough u Londýna je největší britskou událostí v oblasti letectví s globálním dopadem. Akce se koná každé dva roky, trvá týden a zúčastní se jí obvykle okolo 150 tis. návštěvníků. Letošní ročník přináší 1500 vystavovatelů a 150 letadel. Veletrh slouží k prezentaci nejnovějších modelů v civilním i vojenském letectví a vesmírných technologiích, a především k uzavírání obchodních kontraktů.

Letošní ročník veletrhu představil z novinek např. koncept hybridního leteckého taxi s kolmým startem firmy Rolls-Royce, který bude produkován v příští dekádě a představuje příležitost pro české dodavatele.

Ačkoliv Británie neprodukuje vlastní dopravní letadla, britský letecký a kosmický průmysl patří k největším a nejrozvinutějším na světě, s 879 firmami působícími v sektoru, širokým portfoliem produkovaných služeb a výrobků od designu a projektování, k výrobě trupů, křídel, motorů, přistávacích podvozků, palivových systémů, až po avioniku. Přes 90% obratu sektoru je přitom generováno exportem.

Britská vláda hodlá výzkum a excelenci v leteckém průmyslu podporovat i nadále v rámci své nové průmyslové strategie. Na veletrhu ve Farnborough britská vláda oznámila, že podpoří vybudování prvního britského kosmodromu pro vertikální starty, který by mohl vzniknout v Sutherlandu (poloostrov A'Mhoine) na severu Skotska a aktivity v tomto směru (např. firmy jako je Highlands and Islands Enterprise, Orbex a Lockheed Martin) již podpořila 30 miliony liber. Kosmodrom by měl sloužit zejména k vynášení menších satelitů a přispět k rozvoji britského vesmírného průmyslu. Další kosmodromy, ze kterých by ale satelity byly vynášeny při horizontálních letech konvenčních letadel, plánuje Británie vytvořit v Cornwallu, v Glasgow - Prestwicku a ve velšské Snowdonii.

Aleš Opatrný, ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Londýně

Galerie


Farnborough 2018