english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Doktorandské stipendium Madeleine Albrightové v Glasgow

(Archivní článek, platnost skončena 16.09.2014.)

Dne 9. září 2010 se na univerzitě v Glasgow uskutečnilo slavnostní ustavení doktorandského stipendia v oboru českých studií pojmenované po Madeleine Albrightové, bývalé ministryni zahraničních věcí USA. Nově založené stipendium, které je čtyřleté a bude zahájeno v září 2011, má obrovský význam pro budoucnost nejen českých, ale i středoevropských studií na univerzitě.

Návštěva Madeleine Albrigtové byla očekávanou událostí důležitého významu, kterou připravovalo velvyslanectví České republiky ve spolupráci s University Glasgow dlouho dopředu. Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová navštívila univerzitu v doprovodu velvyslance Michaela Žantovského a honorárního konzula v Edinburghu Paula Millara. Společně s rektorem univerzity Antonem Muscatellim měli možnost ještě před začátkem slavnostní akce navštívit rozsáhlou sbírku glasgowské univerzitní knihovny věnovanou českým studiím doplněnou výkladem seniorního lektora bohemistických studií v Glasgow J. Čulíkem. Samotné slavnostní ustavení bohemistického studia probíhalo ve velice přátelské atmosféře za účasti rektora univerzity, velvyslance M. Žantovský a M. Albrigtové, která vyjádřila hlubokou vděčnost, že může svoje jméno propůjčit doktorandskému stipendiu na univerzitě, která klade velký důraz na kvalitu své akademické práce a studium slovanských jazyků a kultur včetně českých studií. V závěru poděkovala české vládě, zahraničnímu výboru PSP ČR a ministrovi zahraničních věcí za úsilí, které vynaložili v souvislosti se vznikem stipendia.

Ustavení doktorandského stipendia v oboru českých studií bylo schváleno Usnesením č. 240 zahraničního výboru PSP ČR dne 11. listopadu 2009 ve výši 15 000 eur ročně. Doktorandské stipendium Madeleine Albrightové v oboru českých studií, které bude zahájeno v září 2011, bude prozatím pokrývat náklady jednoho studenta po dobu čtyř let.