english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Talented U
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Velvyslanectví hostilo mezinárodní filmový festival "Women and the World"

Ve dnech 21. až 23. listopadu Velvyslanectví spolupořádalo a hostilo první ročník Mezinárodního filmového festivalu “Women and the World”.

Festival, jehož cílem bylo ocenit odolnost a kreativitu žen v konfliktních oblastech po celém světě, zahájili ve čtvrtek 21. listopadu velvyslankyně České republiky Marie Chatardová a velvyslanec Ukrajiny Valerij Zalužnyj.

Návštěvníci měli možnost si užít projekce krátkých i celovečerních filmů v kině českého Velvyslanectví, v kině Rich Mix na Bethnal Green Rd a ve festivalovém centru na Princes Gate, stejně jako dva dny panelů a diskusí v reprezentačních prostorách Velvyslanectví. Slavnostní předávání cen proběhlo v sobotu 23. listopadu v kině Rich Mix. Hlavním organizátorem festivalu byla ukrajinsko-britská asociace „Talented U“ a na jeho organizaci se podílelo také Velvyslanectví Ukrajiny ve Spojeném království.

Festival představil působivý výběr filmů, přičemž čtyři soutěžní tituly se dostaly do širšího výběru 97. ročníku Oscarů – filmy „Death Without Mercy“ a „After the Rain: Putin’s Stolen Children Come Home“ byly nominovány na nejlepší dokumentární film a „La Palisiada“ a „Porcelain War“ byly nominovány na nejlepší mezinárodní film. Českou republiku reprezentoval snímek „Another Summer – Storie of Exile“, který společně režírovali Češka Alžběta Kovandová-Bartoníčková a Američan David Edwards.

Návštěvníci měli také možnost zúčastnit se dvou dnů panelů a diskusí pořádaných v budově Velvyslanectví. Panely ve čtvrtek 21. června se zaměřily na to, jak mohou film, kinematografie a média čelit propagandě, na genderové otázky v konfliktních oblastech a na to, jak může umění a film léčit válečná traumata. Na působivém seznamu řečníků vystoupila například držitelka Oscara a ceny BAFTA Olena Andreicheva, britské herečky Nicole Ansari-Cox a Victoria Emslie, česká válečná novinářka Markéta Kutilová a česká filmařka Alžběta Kovandová-Bartoníčková.

Panely v pátek 22. září se pak věnovaly nejnovějším trendům a best preactices ve filmovém průmyslu a vystoupila v nich známá jména britského i mezinárodního filmu jako Liyana Mansoor, Verity Wislocki nebo Amy Foster.

Festival byl zakončen slavnostním předáváním cen, které se konalo v sobotu 23. března a ocenilo mimořádné úspěchy ve všech kategoriích:

➡️Nejlepší celovečerní dokumentární film:

Porcelain War (USA\Austrálie\Ukrajina, režie: Brendan Bellomo & Slava Leontyev)

➡️Nejlepší hraný film:

La Palisiada (Ukrajina, režie: Philip Sotnychenko)

➡️ Nejlepší krátký film:

Sally, Get the Potatoes (USA, režie: Danicah Waldo)

➡️Nejlepší režisér:

La Palisiada – Directed by Philip Sotnychenko (Ukrajina)

➡️Cena diváků:

Porcelain War (USA\Austrálie\Ukrajina, režie: Brendan Bellomo & Slava Leontyev)

➡️Cena pro ženy s globálním dopadem:

Waad Al-Kateab (Pro Sama, Death Without Mercy, Sýrie/Velká Británie)

➡️Nejlepší celovečerní televizní film:

Military Chaplains: Pray in Hell (Ukrajina, režie Olena Kryvenko)

➡️Nejlepší krátký televizní film:

Eva Haller: A Work in Progress (USA, r. Jeanne Meyers).

➡️Nejlepší experimentální krátký film:

RYTA RAY – Frequency of Love (Ukrajina, rež. Nikita Kvasnikov)

➡️Nejlepší herecký výkon:

Kynlee Heiman (Sally, Get the Potatoes, USA)

Galerie


Women and the World