
Slavnostní premiéra dokumentu „Ruky na skle“
25.06.2019 / 22:42 | Aktualizováno: 25.06.2019 / 22:50
Dne 25. června 2019 se v kině Velvyslanectví České republiky v Londýně uskutečnila slavnostní premiéra dokumentu „Ruky na skle“, který pojednává o výrobě tzv. Památníku rozloučení, který svým rodičům věnovaly tzv. Wintonovy děti. Součástí programu byla také oslava významného životního jubilea významné krajanky a „Wintonova dítěte“ Lady Mileny Grenfell-Baines, MBE. Akci uspořádaly společně Velvyslanectví České a Slovenské republiky v Londýně.
Promítání zahájil úvodním slovem velvyslanec Libor Sečka společně se svým slovenským protějškem Ľubomírem Rehákem a paní Veronikou Tothovou, režisérkou dokumentu. Po promítání následovala recepce v reprezentačním sále Velvyslanectví Slovenské republiky v Londýně, během které oba velvyslanci blahopřáli významné krajance a „Wintonovu dítěti“ Lady Mileně Grenfell-Baines, MBE, u příležitosti jejího významného životního jubilea. Z důvodu velkého zájmu bylo promítání dokumentu po recepci zopakováno pro zájemce, na které při prvním promítání již v sále nezbylo místo.
Dokument „Ruky na skle“ zachycuje výrobu tzv. Památníku rozloučení, který byl zhotoven symbolicky na Slovensku i v Čechách, a jehož výrobu iniciovaly tzv. Wintonovy děti. Památník je kopií dveří od vozu, kterým děti odjížděly do Anglie. Na skle těch dveří jsou otisky rukou - z jedné strany dětských ručiček, z druhé strany rukou rodičů. Slavnostně byl odhalen na Hlavním nádraží v Praze v květnu 2017.
Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezly vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Spojeného království. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Jejich rodiny většinou za války zahynuly. Svět se o této akci dozvěděl až koncem 80. let minulého století a dozvěděl se také jméno sira Nicholase Wintona - posledního žijícího člena skupiny dobrovolníků, kteří záchranu dětí organizovali. Jak ale i on sám vždy zdůrazňoval, záchranu těchto děti neorganizoval jako jediný. V dokumentu jsou proto zmíněni i ostatní členové této skupiny, např. Marie Schmolková nebo Doreen Warrinerová.