english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Poslední československý veterán druhé světové války žijící ve Velké Británii Ervín Hoida oslavil 105. narozeniny

Velvyslankyně Marie Chatardová ve čtvrtek 30. listopadu osobně navštívila posledního československého veterána druhé světové války žijícího ve Velké Británii Majora v.v. Ervína Hoidu, aby mu poblahopřála k jeho 105. narozeninám.

Velvyslankyně panu Hoidovi předala také osobní blahopřejný dopis od prezidenta Petra Pavla. Velvyslankyni doprovodil také vojenský přidělenec Velvyslanectví brig. gen Vratislav Beran, který panu Hoidovi předal osobní dopis od ministryně obrany Jany Černochové a také pamětní medaili k 75. výročí konce druhé světové války.

Pan Hoida se narodil v Ostravě 30. listopadu 1918. Po okupaci německou nacistickou armádou v roce 1939 uprchl z Československa a sloužil ve Francii a později u Československé samostatné obrněné brigády ve Spojeném království. Po Dni D se podílel na osvobozování Evropy a v roce 1945 přijel zpět do Československa. O několik měsíců později se ale vrátil do Velké Británie kvůli rostoucí komunistické hrozbě. Pan Hoida žije s manželkou ve Spojeném království ve Wirralu u Liverpoolu.

Rozhovor s panem Hoidou pro náš projekt Children of Heroes můžete shlédnout zde:

 

Galerie


Ervín Hoida 105