Ministr Lipavský udělil Ceny Gratias agit 2023 dvěma českým krajanům žijícím ve Spojeném království
01.11.2023 / 14:08 | Aktualizováno: 03.11.2023 / 16:36
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský udělil 19. října 2023 Cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí za rok 2023 osmi jednotlivcům a jedné organizaci. Mezi oceněnými byli také dva čeští krajané žijící ve Spojeném království, dětský kardiolog profesor Jan Marek a redaktorka Jana Sommerland.
Ceny z rukou ministra Lipavského převzali:
Stanislav Brouček (Česko) – vědecký pracovník Ústavu etnologie Akademie věd ČR, oddělení mobility a migrace
Alessandro Catalano (Itálie) – bohemista, vysokoškolský pedagog, redaktor a překladatel
Eva Erbenová (Izrael) – spisovatelka, přeživší holokaustu
Sabine Gruša (Německo) – zakladatelka spolku „Němečtí přátelé a podporovatelé Nadace Olgy Havlové“
David Harris (USA) – generální ředitel Amerického židovského výboru v letech 1990 – 2022 (cenu převezme na českém velvyslanectví ve Washingtonu)
Jan Marek (Velká Británie) – kardiolog
Tomáš Řízek (Tchaj-wan) – ilustrátor, grafik, malíř a nakladatel
Jana Sommerlad (Velká Británie) – redaktorka
Z rukou ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka pak cenu převzal Joseph Balaz z krajanské organizace Bohemian Benevolent & Literary Association (USA).
„Bylo mi velkou ctí Ceny Gratias agit předat. Oceněným se daří šířit dobré jméno Česka v různých oborech – ať už jde o kulturu, vědu, krajanské nebo humanitární aktivity. Jsou mezi nimi osobnosti, které seznamují svět s naší historií, překládají díla českých autorů nebo vynikají v medicíně. Snaží se, aby svět o Česku věděl, a to v nejlepším možném smyslu,“ řekl u příležitosti udílení cen ministr Lipavský.
Cenu Gratias agit uděluje Ministerstvo zahraničních věcí od roku 1997 významným osobnostem a organizacím, které se zasloužily o šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a které prohlubují zájem o naši zemi a pomáhají vytvářet příznivý obraz Česka ve světě.
Letošní Ceny Gratias agit mají novou podobu skleněného hranolu s broušeným povrchem, který symbolizuje pečetidlo. Autory výtvarného návrhu jsou designéři Klára Janypková a Tomáš Kučera.