english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Chatardová odhalila dvě informační desky ve vesnici Wingrave

V neděli 14. 4. velvyslankyně Marie Chatardová společně s velvyslancem Slovenské republiky panem Róbertem Ondrejcsákem a paní Gerry Manolas, předsedkyní spolku Memorial Association for Free Czechoslovak Veterans, odhalili dvě pamětní desky věnované působení Československé vlády v exilu během druhé světové války.

Ve vesnici Wingrave severně od Londýna sídlili v letech 1940 – 1945 členové kabinetu prezidenta Edvarda Beneše. Ten sám se z důvodu bezpečí přesídlil z Londýna sužovaného německým bombardováním do sousední vesnice Aston Abbots. Velvyslankyně a zbylí četní hosté odhalili dvě informační desky - první na náměstí Wingrave, s informacemi o československé přítomnosti ve vesnici, a druhou na přístřešku nedaleké autobusové zastávky, jehož výstavbu během války zafinancoval prezident Beneš.

Ve Wingrave, v budově “The Old Manor House“ pronajaté od Hraběnky z Essexu, sídlil vedoucí Benešovy kanceláře Jaromír Smutný s rodinou, jeho sekretářka Ludmila Kašpaříková a prezidentův politický poradce Dr. Prokop Drtina s rodinou. Ve Wingrave dále žil také štábní major Josef Podhora, vedoucí čety zodpovědné za prezidentovu bezpečnost a dále prezidentův vojenský poradce generál Antonín Hasal a genrál major Oldřich Španiel.