english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Erik Weisenspacher
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví v Londýně hostilo setkání Wintonových dětí a jejich potomků

Ve středu 18. září se na Velvyslanectví České republiky v Londýně uskutečnila akce „Yesterday, Today, Tomorrow: Commemorating the 85th Anniversary of the Czechoslovak Kindertransport”, jejímž hlavním cílem bylo připomenout si 85 let od iniciativy tzv. „kindertransportů“, která v roce 1939 v Československu zachránila život stovkám převážně židovských dětí, které díky ní unikly před smrtí z rukou německého nacistického režimu. V Československu šlo především o transporty organizované Sirem Nicholasem Wintonem a jeho pomocníky a akce tak umožnila setkat se znovu na jednom místě nejenom několika stále žijícím „Wintonovým“ dětem, ale také příslušníků, jejich druhé a třetí generace.  

Akci, kterou společně uspořádali Velvyslanectví České republiky a Slovenské republiky, the Second Generation Network, sdružující potomky účastníků kindertransportů,  a Sir Nicholas Winton Memorial Trust, tvořili dvě oddělené části – vzdělávací konference a slavnostní recepce s klavírním koncertem. Konferenci zahájili velvyslankyně České republiky Marie Chatardová a velvyslanec Slovenské republiky Róbert Ondrejcsák společně Anitou Grosz z the Second Generation Network, a Stevem Watsonem a Laurencem Wintonem ze Sir Nicholas Winton Memorial Trust, manželem a synem Barbary Winton, dcery Sira Nicholase Wintona.

Program konference se skládal ze  dvou odborných panelů a několika individuálních prezentací a v jeho průběhu se vystřídalo celkem 18 mluvčích. Ti účastníkům představili nejrůznější aspekty československého kindertransportu, od osudu jednotlivých členů týmu Nicholase Wintona, dopadu kindertransportů na druhou a třetí generaci Wintonových dětí nebo vnímání a interpretaci jejich významu v současném Česku a Slovensku.

Druhá část byla poté pojata jako slavnostní recepce a koncert pro stále žijící Wintonovy děti a příslušníky druhé a třetí generace. Velvyslanci Chatardová a Ondrejcsák přivítali 7 z původních 669 dětí, které se podařilo Siru Nicholasi Wintonovi a jeho pomocníkům přepravit z v té době už okupovaného Československa do Spojeného království, a předali jim pamětní dary. Na akci se jmenovitě dostavilo 7 dam – Lady Milena Grenfell-Baines,  Renate Collins, Ruth Barnett, Hana Kleiner, Lisa Midwinter, Bronia Snow a Alexandea Greensted. Recepce se měl původně zúčastnit také další z Wintonových dětí, Baron Alfred Dubs, který se ovšem na poslední chvíli omluvil ze zdravotních důvodů a účastníci si tak aspoň vyslechli jeho vzkaz, který přečetla Lady Grenfell-Baines. Ta následně představila hudebnice – Karin a Constanzu Lechner a Natashu Binder, dcery a vnučku dalšího z Wintonových dětí, Jiřího Franka Lechnera, které divákům zahrály klavírní kousky od Dvořáka, Smetany, Faurého, Brahmse a Rachmaninoffa. Obou částí se zúčastnilo přes 100 návštěvníků a šlo o první organizované setkání Wintonových dětí na Velvyslanectví české republiky v Londýně od úmrtí Sira Wintona v roce 2015.

Fotografie: Erik Weisenspacher doubleyoubrothers.com

Galerie


Yesterday, Today, Tomorrow: Commemorating the 85th Anniversary of the Czechoslovak Kindertransport